اخبار فارکس

ترکیه نرخ بهره را به 17.5 درصد رساند، اما همچنان کمتر از توقع بازار

اقتصادی ترکیه

امروز پنجشنبه، بانک مرکزی ترکیه 250 واحد افزایش نرخ بهره را اعمال کرد و نرخ سیاستی خود را به 17.5 درصد افزایش داد. این اقدام بیانگر ادامه تلاش‌های حفظیه گی ارکان، فرماندار جدید برای معکوس کردن سیاست نرخ بهره پایین رئیس جمهور طیب اردوغان است که علیرغم افزایش تورم اعمال شده بود.

افزایش نرخ بهره کمتر از انتظارات بود، زیرا اقتصاددانان انقباض تهاجمی‌تری را پیش‌بینی کرده بودند و نرخ بهره به طور بالقوه تا 20 درصد افزایش می‌یابد. با وجود افزایش اخیر نرخ، انتظار می رود تورم همچنان به شدت افزایش یابد و اقتصاددانان در حال تجدید نظر در پیش بینی های پایان سال خود هستند و پیش بینی می کنند تورم به دلیل تداوم کاهش ارزش لیر و افزایش مالیات های مختلف در جولای به 60 درصد برسد.

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که به تدریج به تشدید سیاست‌های پولی ادامه می‌دهد و انتظار دارد به دلیل افزایش مالیات‌های اخیر بر تورم فشار بیشتری وارد شود. هدف این بانک دستیابی به بهبود چشمگیر چشم انداز تورم است.

با این حال، نگرانی‌هایی وجود دارد که نفوذ رئیس‌جمهور اردوغان بر بانک مرکزی تا چه حد می‌تواند در تشدید سیاست‌های خود محدود شود. اقتصاددانان انتظار دارند که نرخ بهره تا پایان سال بیشتر به 25 درصد افزایش یابد، اما حتی با وجود این افزایش ها، نرخ بهره واقعی ممکن است همچنان منفی بماند.

لیر ترکیه به طور قابل توجهی تحت تاثیر سیاست نرخ های پایین این کشور قرار گرفته و در سال جاری تاکنون 30 درصد در برابر دلار تضعیف شده است. در گذشته، حمایت اردوغان از نرخ‌های بهره پایین منجر به بحران ارزی شد، به طوری که لیر در سال 2021 44 درصد از ارزش خود را از دست داد و به دنبال آن در سال 2022، علی‌رغم تلاش‌های بانک مرکزی برای تثبیت آن، 30 درصد کاهش ارزش افزود.

کاهش ارزش لیر به افزایش تورم کمک کرده است که در اکتبر سال گذشته به بالاترین میزان در 24 سال گذشته یعنی 85.5 درصد رسید. با توجه به وابستگی ترکیه به واردات، انتظار می رود ادامه کاهش لیر در سال جاری بر تورم در ماه های آینده تأثیر بگذارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس