با وجود چشم انداز ناامیدکننده اقتصادی در سال 2024، قیمت نفت برنت حدود 76 دلار ثابت مانده است

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام در ماه دسامبر پس از گزارش هایی مبنی بر توقیف یک نفتکش دریای سرخ توسط حوثی های یمن و پس از آن یک حمله موشکی افزایش یافت. با این حال، این خطر در منطقه در مقایسه با مازاد عرضه قابل توجه در بازارهای نفت، یک عامل جزئی باقی می ماند. اوپک پلاس همچنان با اعمال محدودیت‌های عرضه موثر، با باز نگه داشتن شیر نفت و پر کردن بازارهای جهانی با نفت بیش از حد لازم، مبارزه می‌کند.

به طور همزمان، دلار آمریکا (USD) در حال کاهش است و به زیر 104 در شاخص دلار آمریکا (DXY) پایین آمده است. معامله گران در حال آماده شدن برای کاهش دیگری در تورم ایالات متحده هستند که قرار است روز سه شنبه منتشر شود، بعد از آن از نشست نهایی فدرال رزرو برای سال 2023 در روز چهارشنبه اهمیت زیادی دارد.

بر اساس آخرین به روز رسانی، نفت خام (WTI) بشکه ای 71.83 دلار و نفت برنت 76.40 دلار در هر بشکه معامله می شود.

نکات کلیدی در اخبار نفت و تحرکات بازار شامل حمله حوثی های یمن به یک نفتکش دریای سرخ است که به تنش های ژئوپلیتیکی افزوده است. همچنین چندین بانک پیش‌بینی‌هایی را برای سال 2024 منتشر کرده‌اند که نشان‌دهنده چشم‌انداز ضعیف اقتصادی با رشد پایین است که منجر به کاهش تقاضا برای نفت در سال آینده می‌شود. علیرغم افزایش جزئی قیمت به دلیل نگرانی‌های ژئوپلیتیکی، قیمت نفت برنت نزدیک به پایین‌ترین سطح پنج ماهه خود باقی مانده است.

موسسه نفت آمریکا (API) قرار است تغییرات هفتگی ذخایر خود را در ساعت 21:30 به وقت گرینویچ یا 1:00 بامداد به وقت ایران منتشر کند که عدد قبلی حاکی از افزایش 594000 بشکه ای است.

از نظر تحلیل تکنیکال نیز، چشم انداز قیمت نفت در سال 2024 بدبینانه به نظر می رسد. بانک‌های مختلف هشدارهایی درباره نگرانی‌های رشد جهانی صادر می‌کنند که بر تقاضای نفت تأثیر می‌گذارد. با توجه به مازاد فعلی و چشم انداز منفی، بازگشت به 90 دلار برای نفت خام در آینده نزدیک بعید به نظر می رسد مگر اینکه رویدادهای پیش بینی نشده باعث بروز مشکل عرضه شود.

بررسی فنی نفت خام

در حالت صعودی، 80.00 دلار یک سطح مقاومت بسیار مهم است و جهش بالاتر از آن می تواند به 84.00 دلار به عنوان سطح بعدی با فشار فروش بالقوه یا گرفتن سود منجر شود. اگر قیمت نفت بالاتر از این سطح تثبیت شود، سقوط نزدیک به 93.00 دلار ممکن است به بازی بازگردد.

در مقابل، کف نرم نزدیک به 74.00 دلار شکسته شده است و 70.00 دلار در تلاش برای تثبیت وضعیت است. با این حال، قبلاً در روزهای پنجشنبه و چهارشنبه نقض شده است. سطح پشتیبانی بعدی برای تماشا 67.00 دلار است که با پایین ترین سطح از ژوئن مطابقت دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید