نرخ مبادله روبل در مقابل دلار در تلاش برای یافتن نقاط تعادلی است

Ruble - USD_RUB روبل روسیه

طی دو هفته گذشته، نوسانات در نرخ مبادله روبل به دلار دوره های متناوب کاهش و افزایش را نشان داده است که نشان دهنده تعادل نسبتا متعادل عرضه و تقاضا در بورس مسکو در ماه دسامبر است.

از پایان سال قبل تا 12 دسامبر 2023، دلار تقریباً 30 درصد در برابر روبل افزایش یافت، در حالی که یورو 31 درصد افزایش یافت. به دنبال تضعیف آشکار روبل در ماه های ژوئیه- آگوست-سپتامبر، یک تغییر جهت به نفع تقویت پول روسیه در ماه های اکتبر-نوامبر، با انتظارات برای بازگشت به سطوح به دست آمده اتفاق افتاد.

نوسانات پایان سال نشان می دهد که تقاضای داخلی برای ارز خارجی افزایش یافته است، نمونه ای برای ماه دسامبر، که ممکن است مانع تقویت روبل شود. علاوه بر این، قیمت نفت برنت کاهش یافته و نفت اورال در ده روز اول دسامبر در حدود 63 دلار در هر بشکه رسیده است، در حالی که در اکتبر 78 تا 80 دلار در هر بشکه بود که حاکی از کاهش احتمالی 12 تا 15 درصدی درآمدهای ارزی نسبت به سطوح کاهشی است.

برای اطمینان از ثبات انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس 2024، مقامات پولی به طور فعال برای کاهش خطرات تورم تلاش می کنند که به طور بالقوه منجر به افزایش نرخ کلیدی بانک مرکزی در جلسه دسامبر می شود.

برای تثبیت نرخ روبل، بانک مرکزی در نظر دارد از ابتدای سال آینده بین خریدهای معوق ارز با مخارج صندوق رفاه ملی تعادل برقرار کند. همزمان، فرمانی که صادرکنندگان را ملزم به فروش درآمدهای ارزی می کند تا انتخابات ریاست جمهوری در مارس 2024 به قوت خود باقی خواهد ماند.

با نگاهی به تابستان سال بعد، افزایش مخارج بودجه دولت، حتی با ثابت بودن قیمت نفت، ممکن است منجر به افزایش روبل در سیستم شود و به طور بالقوه منجر به تضعیف نرخ مبادله روبل شود. آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی، به حذف تدریجی تعهدات صادرکنندگان برای فروش درآمدهای ارزی اشاره کرده است که به طور بالقوه به کاهش ارزش روبل از آوریل 2024 به بعد کمک می کند.

روندهای اخیر نشان می‌دهد که مردم روسیه با پیش‌بینی کاهش ارزش روبل، ترجیح می‌دهند ارز خارجی بخرند، همچنین که اکتبر شاهد خرید ارز نقدی قابل توجهی بودیم. آمارهای بانک مرکزی حاکی از سهم تقریباً حداکثری از درآمدهای صادراتی فروخته شده در ماه نوامبر است که باعث ادامه خرید دلار ارزان‌تر توسط مردم شده است.

وضعیت ژئوپلیتیکی، به ویژه درگیری در اوکراین، عدم قطعیت ها را تا سال 2024 گسترش می دهد و فشار تحریم ها و خطرات مرتبط با روبل را حفظ می کند. علاوه بر این، روبل دوباره به نوسانات قیمت نفت واکنش نشان می دهد که منعکس کننده چالش های بالقوه ناشی از پیش بینی کلان متورم و قیمت نفت در بودجه روسیه است.

اقدامات پیشگیرانه بانک مرکزی، از جمله افزایش نرخ کلیدی، با هدف تثبیت پویایی پول ملی است. پیش‌بینی می‌شود این مرحله متعادل تا آوریل 2024 ادامه داشته باشد و نرخ مبادله 90 تا 98 روبل برای دلار و 98 تا 103 روبل برای یورو پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی‌های اجماع تحلیلگران نشان می‌دهد که چشم‌انداز تورمی در روسیه در سال 2023 افزایش می‌یابد که باعث افزایش بالقوه نرخ کلیدی می‌شود. جفت ارز USD/RUB در اواخر نوامبر به خط حمایت روند رو به رشد میان مدت رسید، اما نرخ تبدیل دلار تثبیت کننده 90 تا 95 روبل تا پایان سال پیش بینی می شود که احتمالاً تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه در مارس 2024 ادامه خواهد یافت.

نمودار دلار به روبل روسیه - 21 آذر
نمودار دلار به روبل روسیه – 21 آذر
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید