اخبار فارکس

اوپک پلاس تصمیم به کاهش متعادل تولید گرفت، قیمت نفت پس از یک افت روزانه بهبود یافت

TJS BP oil and gas

قیمت نفت در روز جمعه بهبود یافت و پس از افت اولیه که در روز پنجشنبه شاهد کاهش شدید بیش از 2 درصدی بود، کمی افزایش یافت. کاهش دیروز به دلیل این تصور بود که کاهش تولید داوطلبانه نفت مورد توافق تولیدکنندگان اوپک پلاس آنطور که انتظار می‌رفت تاثیرگذار نبود.

در معاملات اولیه روز جمعه، معاملات آتی نفت برنت برای ماه فوریه با 6 سنت یا 0.1 درصد افزایش به 80.92 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 17 سنت یا 0.2 درصد افزایش به 76.13 دلار رسید.

با توجه به کاهش قیمت نفت از حدود 98 دلار در اواخر سپتامبر، اوپک پلاس فعالانه برای کاهش تولید تلاش می کند. نگرانی از رشد اقتصادی ضعیف تر در سال 2024 و انتظارات برای مازاد عرضه بر این تصمیم تأثیر گذاشته است. اعضا، از جمله عربستان سعودی، روسیه و سایرین، با کاهش داوطلبانه تولید 900 هزار بشکه در روز (بشکه در روز) موافقت کردند و کاهش تولید 1.3 میلیون بشکه ای موجود را تمدید کردند. در بحث های اولیه تا 2 میلیون بشکه در روز کاهش تولید جدید در نظر گرفته شده بود.

گلدمن ساکس اظهار داشت که اقدام اخیر تولیدکنندگان نفت «پاسخی موقت» و «اجرای آن دشوار است». بازار کاهش‌های بزرگ‌تری از جمله احتمال کاهش رسمی غیرداوطلبانه را پیش‌بینی کرده بود. گلدمن چشم انداز قیمت سال 2024 خود را به دلیل کاهش پیش بینی شده رشد عرضه ایالات متحده و عرضه پایین اوپک حفظ کرد.

کشورهای اصلی تولیدکننده نفت از جمله عربستان سعودی، روسیه، امارات متحده عربی، عراق، کویت، قزاقستان و الجزایر اعلام کردند که کاهش تولید نفت به میزان 2.2 میلیون بشکه در روز، بسته به شرایط بازار، به تدریج پس از سه ماهه اول کاهش خواهد یافت.

در تحولی جداگانه، برزیل تصمیم خود را برای پیوستن به اوپک پلاس در سال آینده اعلام کرد، اگرچه این اقدام این کشور را به کاهش تولید ملزم نمی کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس