روبل در برابر دلار به پایین ترین حد در 17 ماه گذشته رسید – هر دلار از 100 روبل گذشت

روبل روسیه

روبل روسیه روز دوشنبه افت قابل توجهی را تجربه کرد و برای اولین بار در 17 ماه گذشته به مرز 100 در برابر دلار رسید. این کاهش ارزش به دلیل تقاضای قوی ارز خارجی و کاهش تراز تجاری روسیه است.

دلار به روبل - USDRUB

تا هنگام ویرایش، روبل در برابر دلار 1.4 درصد ضعیف تر شد و در 100.84 معامله شد. این اولین باری است که از 23 مارس 2022 از آستانه 100 عبور کرده است. روبل همچنین 1.5 درصد در برابر یورو از دست داد و به پایین ترین سطح در 17 ماه گذشته رسید و 1.3 درصد در برابر یوان کاهش یافت.

مسیر روبل از زمان بحران اوکراین در فوریه 2022 متلاطم بوده است. روبل در ماه مارس همان سال به پایین ترین سطح خود یعنی 120 در برابر دلار رسید و چند ماه بعد با حمایت کنترل سرمایه و افزایش درآمدهای صادراتی به بالاترین حد خود در بیش از هفت سال گذشته بازگشت.

در حالی که بانک مرکزی روسیه تضعیف روبل را به کاهش درآمدهای صادراتی و افزایش واردات نسبت داده است، یکی از دستیاران کرملین روز دوشنبه گفت که سیاست پولی سست مقصر بوده است که نشان دهنده سطح اختلاف نظر مقامات پولی روسیه است.

نفت WTI

نفت خام برنت، معیاری حیاتی برای صادرات اصلی روسیه، 0.9 درصد کاهش یافت و بشکه ای 86.05 دلار معامله شد. با وجود افزایش قیمت نفت، روبل به دلیل تقاضای قوی ارز خارجی و عرضه محدود شرکت‌های صادرکننده نتوانسته است سودی به همراه داشته باشد.

با این حال، شاخص های سهام روسیه افزایشی را نشان دادند. شاخص RTS بر اساس دلار با 0.2 درصد افزایش به 1002.7 واحد رسید، در حالی که شاخص روبل MOEX روسیه با 1.6 درصد افزایش به 3205.4 واحد رسید که نزدیک به بالاترین سطح قبل از تهاجم است.

به گفته بانک سرمایه گذاری سینارا، رشد گیج کننده نرخ USD/RUB همچنان علاقه سرمایه گذاران خرد به سهام را به عنوان ابزاری برای محافظت از پس اندازهای روبل جلب می کند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس