قیمت نفت خام پس از افزایشی که بدلیل احتمال کاهش عرضه اوپک پلاس بود، امروز سقوط کرد

TJS BP oil and gas

در روز سه‌شنبه، قیمت آتی نفت خام کاهش یافت و برنت سودهای خود که در دو جلسه گذشته بدست آورده بود را معکوس کرد، زیرا سرمایه‌گذاران رویکرد محتاطانه‌ای را پیش از نشست آتی اوپک پلاس در روز یکشنبه اتخاذ کردند. قرار است در این جلسه گروه تولیدکنندگاه نفت درباره احتمال تعمیق کاهش عرضه بحث و تبادل نظر کنند.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 0.8 درصد یا 64 سنت کاهش به 81.68 دلار در هر بشکه در ساعت 10 صبح ایران رسید. به همین ترتیب، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 0.8 درصد یا 62 سنت کاهش به 77.21 دلار در هر بشکه رسید. هر دو نفت برنت و WTI در روز دوشنبه پس از گزارش‌های سه منبع اوپک پلاس که نشان می‌داد این گروه ممکن است در نشست 26 نوامبر کاهش عرضه نفت بیشتری را در نظر بگیرد، تقریباً 2 درصد افزایش داشته است.

با این حال، این افزایش ها در روز سه شنبه کاهش یافت زیرا سرمایه گذاران رویکرد “انتظار” را برای تایید تصمیمات واقعی اوپک پلاس اتخاذ کردند. تحلیلگر Tsuyoshi Ueno از موسسه تحقیقاتی NLI به این احساسات محتاطانه در بین سرمایه گذاران اشاره کرد.

بر اساس پیش‌بینی‌های هشت تحلیلگر، پیش‌بینی می‌شود که اوپک پلاس ممکن است کاهش عرضه نفت را در سال آینده تمدید یا تعمیق بخشد. هلیما کرافت، تحلیلگر RBC Capital، احتمال کاهش عمیق‌تر را تایید کرد، اما پیشنهاد کرد که عربستان سعودی ممکن است به دنبال کمک‌های اضافی از دیگر اعضا برای تقسیم بار تعدیل باشد.

بازگشایی توافقنامه های مربوط به سهمیه که در ژوئن به دست آمد می تواند چالش برانگیز باشد و منجر به طولانی شدن مذاکرات شود. بنابراین، ممکن است ترجیح برای تعدیل‌های داوطلبانه از سوی تولیدکنندگان فردی وجود داشته باشد.

گروهی از معامله گران اعتقاد دارند که بازار در حال حاضر برخی از اقدامات بالقوه اوپک پلاس را فراتر از کاهش کاهش فعلی قیمت گذاری کرده است.

قیمت نفت از اواخر سپتامبر تا کنون تقریباً 16 درصد کاهش یافته است که تحت تأثیر افزایش بی سابقه تولید نفت خام در ایالات متحده و نگرانی ها در مورد رشد تقاضا، به ویژه از سوی چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان است.

معامله گران همچنین با توجه به چشم انداز رکود اقتصادی ایالات متحده در سال 2024 و هشدار اخیر شرکت والمارت در مورد کاهش تورم احتمالی، سیگنال های کاهش تقاضای بالقوه را زیر نظر دارند. علاوه بر این، نظرسنجی اولیه رویترز در روز دوشنبه حاکی از افزایش احتمالی ذخایر نفت خام و بنزین ایالات متحده در هفته گذشته بود، در حالی که انتظار می‌رفت ذخایر نفت کاهش یابد. موسسه نفت آمریکا و اداره اطلاعات انرژی قرار است گزارش‌های هفتگی خود را در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه منتشر کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید