قیمت طلا می تواند تا پایان سال میلادی 4 درصد کاهش یابد، اما چشم انداز بلندمدت آن صعودی است

اونس جهانی طلا XAUUSD

کاهش تورم در ایالات متحده منجر به افزایش قابل توجه قیمت طلا شده و از 1950 دلار در هر اونس گذشت. علیرغم رشد روز سه‌شنبه، برنارد دهده، تحلیلگر فلزات گرانبهای Natixis، پیش‌بینی می‌کند که اونس جهانی طلا بالقوه 4 درصد کاهش یابد و قیمت‌ها تا پایان سال به زیر 1900 دلار برسد. این چشم انداز مبتنی بر این انتظار است که تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به ویژه درگیری اسرائیل با حماس، در مرزهای غزه تثبیت شود.

با این حال، این کارشناس اقتصادی به چشم‌انداز بلندمدت مثبت طلا تا سال‌های 2024 و 2025 اشاره می‌کند و میانگین قیمت‌ها را 1883 دلار در هر اونس در سال 2024 و افزایش به میانگین 1918 دلار در هر اونس در سال 2025 پیش‌بینی می‌کند. او پیشنهاد می‌کند که حتی در کوتاه مدت انتظار می‌رود با کاهش نرخ‌های فدرال رزرو، احتمالاً در اوایل ماه مه، قیمت طلا حمایت شود.

در آخرین معاملات، قیمت آتی XAUUSD در دسامبر به 1968.10 دلار در هر اونس رسید که تقریباً 1 درصد در روز افزایش یافت. سرمایه گذاران در حال هضم گزارش اخیر شاخص قیمت مصرف کننده هستند، که از انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره خود در چرخه انقباض فعلی پایان داده است، پشتیبانی می کند. شاخص CPI اکتبر حاکی از افزایش 3.2 درصدی تورم در 12 ماه گذشته است که ضعیف ترین افزایش از دسامبر 2021 تاکنون است.

انتظارات بازار، همانطور که در CME FedWatch Tool منعکس شده است، تقریباً 100 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه آینده بدون تغییر باقی بگذارد. اولین کاهش نرخ در ماه مه پیش بینی می شود و در مجموع سه کاهش نرخ در سال آینده پیش بینی می شود.

در حالی که فدرال رزرو پایان کاهش نرخ های بهره را نشان داده است، اما قصد دارد نرخ های محدودکننده را حفظ کند تا از همسویی تورم با هدف 2 درصدی خود اطمینان حاصل کند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در مراسمی که به میزبانی صندوق بین المللی پول برگزار شد، تاکید کرد که کمیته “اطمینان ندارد” که به اندازه کافی برای کاهش تورم انجام داده است. پاول با تاکید بر رویکرد محتاطانه برای پرداختن به ریسک‌های احتمالی، اظهار داشت که اگر سیاست‌های سخت‌گیرانه بیشتر مناسب شود، فدرال رزرو در انجام آن تردیدی نخواهد داشت.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید