قیمت اونس جهانی طلا برای سقوط بیشتر، در صورت شکست سطح حمایت کلیدی، آماده است

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا در اوایل روز دوشنبه در حال حاضر به پایین ترین حد سه هفته اخیر یعنی 1933 دلار رسیده است که نشان دهنده احساس محتاطانه بازار در آغاز هفته است. علیرغم افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا به دنبال اظهارات تندروانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا (Fed) در روز جمعه، دلار آمریکا (USD) با سرعت کمی معامله می شود.

طلا به دقت داده های شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) در روز سه شنبه را زیر نظر دارد و دلار آمریکا با عواقب کاهش چشم انداز اعتبار ایالات متحده توسط سرویس سرمایه گذاران مودیز دست و پنجه نرم می کند. اواخر روز جمعه، آژانس رتبه‌بندی چشم‌انداز خود را در مورد رتبه اعتباری ایالات متحده از «پایدار» به «منفی» با استناد به کسری‌های مالی قابل‌توجه و کاهش قابلیت پرداخت بدهی، اصلاح کرد.

پیش بینی کاهش قیمت سالانه CPI آمریکا در روز سه شنبه نیز به ضعف دلار آمریکا کمک می کند و به عنوان عاملی برای حمایت از قیمت طلا از کاهش بیشتر عمل می کند. علیرغم اظهارات تندروانه پاول در روز جمعه، بازار تنها با احتمال 10 درصد افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه دسامبر قیمت گذاری می کند و شانس آن بدون تغییر باقی می ماند.

پاول بر تعهد فدرال رزرو به دستیابی به یک سیاست پولی که به اندازه کافی محدود کننده باشد تا تورم را در طول زمان به 2 درصد کاهش دهد، تأکید کرد، اما درباره دستیابی به چنین موضعی ابراز تردید کرد.

با این حال، اگر افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ادامه یابد، دلار آمریکا می تواند شتاب بیشتری بگیرد. در نتیجه، اگر تقاضا برای دلار آمریکا افزایش یابد، قیمت طلا ممکن است روند نزولی را از سر بگیرد، زیرا انتظار می‌رود که احساسات بازار در آستانه انتشار داده‌های CPI آمریکا در روز سه‌شنبه و دیدار پیش‌بینی‌شده بین جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین، ریسک‌گریز باقی بماند.

تحلیل تکنیکال طلا

تجزیه و تحلیل فنی قیمت طلا در نمودار روزانه نشان می دهد که میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) را در روز جمعه در 1935 دلار آزمایش کرد اما موفق شد به صورت هفتگی بالاتر از آن بسته شود. اکنون سوال کلیدی این است که آیا قیمت اونس جهانی طلا می تواند از SMA 200 روزه در روز دوشنبه دفاع کند؟ بسته شدن روزانه زیر این سطح، حمایت قابل توجه نزدیک به 1925 دلار را در معرض خطر قرار می دهد، با SMA 100 روزه و SMA 50 روزه به عنوان سطوح پشتیبانی بالقوه. در صورت شکست این تلاقی حمایت ها، کاهش شدیدتر به سمت پایین ترین سطح 1908 دلار (در 16 اکتبر) قریب الوقوع خواهد بود.

TJA1311-XAU_USD-638354713134091883

برعکس، برای اینکه خریداران طلا دوباره کنترل خود را به دست آورند، باید از بالاترین قیمت روز جمعه 1961 دلار عبور کنند تا به طور مداوم SMA 21 روزه را در 1968 دلار بازپس بگیرند. سطح مقاومت قابل توجه بعدی در رقم دور 1980 دلار قرار دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید