هفته گذشته دلار عملکرد درخشانی داشت اما حرکت بعدی آن نامشخص است

اقتصاد جهانی

دلار در هفته گذشته واقعاً خوب عمل کرد زیرا جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، اظهاراتی را بیان کرد که نشانه های زیادی از تندرو بودن او در مورد نرخ بهره داشت. این باعث شد که دلار تقویت شود. اکنون، معامله گران از خود می‌پرسند که آیا این فقط یک بهبود موقت است یا شروع یک روند مثبت طولانی‌مدت برای دلار. اگرچه دلار بهتر عمل کرد، اما چالش هایی نیز وجود دارد زیرا افراد بیشتری نسبت به ریسک در بازارهای مالی احساس مثبتی دارند که می تواند رشد دلار را کند کند.

با این حال، اگر نرخ بهره اوراق قرضه دولتی بالا برود، ممکن است به افزایش قیمت دلار کمک کند. مبارزه مداوم بین عوامل صعودی و نزولی همچنان ادامه دارد و عدم اطمینان در مورد اینکه کدامیک در نهایت غالب خواهد شد باقی می ماند. هفته گذشته شاخص دلار امریکا DXY با 0.70% افزایش به 105.85 رسید.

چارت تحلیل تکنیکال DXY

TJA1211-dxy20231111w1-600x452

با وجود اینکه بانک مرکزی استرالیا (RBA) نرخ بهره را افزایش داد و تحولات مثبتی در روابط با چین رخ داد، با کمال تعجب، دلار استرالیا هفته گذشته عملکرد خوبی نداشت. این چرخش غیرمنتظره می تواند به دلیل نگرانی در مورد مشکلات اقتصادی چین باشد، همانطور که در عملکرد ضعیف سهام هنگ کنگ و قیمت مس نیز دیده می شود. جفت AUD/USD هفته گذشته را با بیش از 2% کاهش در نرخ 0.6358 بست.

در دیگر اخبار ارزی، فرانک سوئیس و یورو عملکرد خوبی داشتند و از نظر عملکرد با فاصله کمی از دلار عقب بودند. از طرف دیگر، دلار نیوزلند خیلی بهتر از استرالیا نبود و ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار کانادا عملکردهای ترکیبی داشتند.

قدرت دلار با اظهارات جروم پاول حمایت شد، اما از بالاترین سطح هفته قبل در برابر سایر ارزهای اصلی فراتر نرفت و ضعیف ترین عملکرد ماهانه تا کنون را به خود اختصاص داد.

پاول در رویدادی از سوی صندوق بین المللی پول (IMF) نسبت به اثربخشی طرح فعلی برای کاهش تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو ابراز تردید کرد. او اشاره کرد که آنها مطمئن نیستند که به رویکرد درست دست یافته اند. تعهد پاول به تشدید سیاست های پولی و احتیاط در مورد تورم غیرقابل پیش بینی، بر آمادگی فدرال رزرو برای اقدام تاکید کرد.

تعدیل‌ها در معاملات آتی صندوق‌های فدرال رزرو نشان می‌دهد که مردم در حال حاضر به احتمال زیاد انتظار افزایش نرخ بهره در ژانویه را دارند، هرچند که هنوز خیلی این انتظار بالا نیست. شاخص دلار رشد کرد، اما در مورد اینکه آیا به روند صعودی خود ادامه خواهد داد یا دوباره شروع به نزول خواهد کرد، تردید وجود دارد.

یکی از چیزهایی که به دلار کمک نمی کند، افزایش احساسات مثبت در ایالات متحده، به ویژه در بازار سهام است. NASDAQ بالا رفت و نشان می دهد که اصلاح قبلی به پایان رسیده است و انتظار می رود افزایش بیشتری داشته باشد.

از سوی دیگر، اگر نرخ سود اوراق قرضه 10 ساله دولتی تثبیت شود، می تواند به دلار کمک کند. دلار استرالیا با وجود افزایش نرخ RBA و تحولات مثبت با چین، با چالش‌های غیرمنتظره‌ای مواجه شد. این کاهش ممکن است به دلیل نگرانی های پایدار در مورد بهبود اقتصادی چین باشد.

در بازارهای ارز، برخی از جفت‌ها مانند AUD/NZD و AUD/CAD شاهد کاهش بودند که نشان می‌دهد افزایش قبلی ممکن است به پایان رسیده باشد. دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا نیز افت شدیدی داشت که حاکی از یک روند نزولی بالقوه است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید