روبل روسیه به دلیل تدابیر دولت و قیمت نفت، به بالاترین سطح در 3 ماه گذشته رسید

نفت روسیه

روبل روسیه در ماه اکتبر انعطاف پذیری قابل توجهی از خود نشان داد و به سطح تقریباً 92 در مقابل هر دلار آمریکا رسید که بالاترین حد خود را در بیش از سه ماه گذشته نشان داد. این افزایش قابل توجه را می توان به ترکیبی از عوامل کلیدی نسبت داد که نقشی اساسی در حمایت از ارزش روبل داشتند.

یکی از عوامل موثر در سیر صعودی روبل، فرمان رئیس جمهور پوتین بود که فروش ارز به 43 شرکت صادرات محور را الزامی کرد. هدف این دستورالعمل تقویت موقعیت روبل و تضمین ثبات در بازار ارز بود. علاوه بر این، تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی روسیه برای افزایش نرخ بهره کلیدی خود به 15 درصد، بسیاری را غافلگیر کرد و تأثیر مثبتی بر احساسات سرمایه‌گذاران گذاشت و جذابیت روبل را تقویت کرد.

یکی دیگر از عواملی که به طور قابل توجهی در افزایش دوباره روبل نقش داشت، افزایش قیمت جهانی نفت بود. روسیه که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان است، از قیمت های بالاتر نفت سود می برد که به نوبه خود باعث تقویت پول آن می شود. کنترل سرمایه اعمال شده توسط دولت روسیه بر شرکت های غربی که به دنبال فروش دارایی های خود در این کشور هستند نیز در حمایت از روبل نقش داشت.

با این حال، شایان ذکر است که روبل با برخی فشارهای نزولی مواجه است که عمدتاً به دلیل پایان دوره مالیاتی است. این دوره، که طی آن مشاغل پرداخت های مالیاتی قابل توجهی انجام می دهند، می تواند بر جریان ارز تأثیر بگذارد.

با وجود افزایش اخیر، روبل از ابتدای سال 35 درصد کاهش داشته است. این کاهش را می توان به عوامل متعددی از جمله تعدیل قیمت کالاها، تحریم نفت روسیه توسط گروه 7 و افزایش دسترسی به بازارهای مالی خارجی و زنجیره تامین جهانی نسبت داد. این تحولات یک چشم انداز اقتصادی پیچیده ایجاد کرده است که بر عملکرد روبل در طول سال تأثیر می گذارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید