تورم ترکیه کمی کاهش یافت و سالانه به 61% رسید

لیر ترکیه TRY - lira

داده های رسمی منتشر شده در روز جمعه نشان داد که نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه اکتبر نزدیک به 61 درصد باقی مانده است که نشان دهنده تلاش دولت برای مبارزه با افزایش قیمت ها است. طبق گزارش موسسه آمار ترکیه (TurkStat)، این نرخ اندکی از 61.53 درصد در سپتامبر به 61.36 درصد در اکتبر کاهش یافت. علاوه بر این، افزایش نرخ تروم ماهانه از 4.75 درصد به 3.43 درصد کاهش یافت.

این ارقام کمتر از آن چیزی است که در نظرسنجی رویترز پیش بینی شده بود، که انتظار داشت تورم سالانه کمی افزایش یابد و به 62.1 درصد برسد. حفظیه غایه ارکان، رئیس بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) اشاره کرد که احتمال دارد نرخ تورم در ماه می سال آینده بین 70 تا 75 درصد پیش از ورود به روند کاهش تورم به اوج خود برسد. بانک مرکزی پیش بینی کرده است که تورم تا پایان امسال به 65 درصد و تا پایان سال 2024 به 36 درصد کاهش یابد.

بررسی دلار به لیر

نمودار لیر ترکیه در یک سال گذشته

تورم در ترکیه در سال گذشته به بالاترین میزان در 24 سال گذشته یعنی 85 درصد رسید و در ماه‌های اخیر به دلیل تضعیف لیر ترکیه، پس از یک دوره طولانی کاهش که توسط دولت جدید اقتصادی منصوب شده پس از انتخابات ماه مه معکوس شد، دوباره افزایش یافته است. از ماه ژوئن، بانک مرکزی سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را اجرا کرده است و نرخ سیاستی معیار خود را ۲۶۵۰ واحد پایه به ۳۵ درصد از ۸.۵ درصد به عنوان بخشی از تغییر به سمت سیاست‌گذاری سنتی افزایش داده است. بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند بانک مرکزی در ماه های آینده نرخ بهره را تا 40 درصد یا بیشتر افزایش دهد. بر اساس گزارش ترک استات، شاخص قیمت تولیدکننده داخلی نیز در ماه اکتبر 1.94 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که نتیجه آن افزایش سالانه 39.39 درصدی بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید