خریداران طلا نرخ 2000 دلاری را بازپس گرفتند، مرحله بعدی چیست ؟

XAUUSD TJA GOLD

اونس جهانی طلا در ابتدای هفته جدید پس از تجربه یک افزایش قابل توجه برای رسیدن به بالاترین سطح پنج ماهه 2009 دلاری در روز جمعه گذشته، در حال حاضر در مرحله تثبیت است. به دلیل تشدید درگیری بین غزه و اسرائیل، جو بازار محتاطانه است و سرمایه گذاران نیز در حال آماده شدن برای جلسات مهم بانک مرکزی در هفته پیش رو هستند.

افزایش قیمت طلا در روز دوشنبه متوقف شده است زیرا احساسات ریسک به دنبال تهاجم عمیق تر اسرائیل به نوار غزه که منجر به حرکت سرمایه گذاران جهانی به سمت بازارهای امن شد، کماکان باقی مانده است. بمباران شدید اسرائیل ادامه دارد و عمدتا شمال غزه را هدف قرار می دهد. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، خواستار آتش بس و صلح شده است. نگرانی هایی در مورد حمله احتمالی به بیمارستان قدس غزه وجود دارد زیرا اسرائیل دستور تخلیه فوری آن را صادر کرده است.

در میان تنش های جاری در خاورمیانه، سرمایه گذاران به طلا به عنوان یک دارایی امن سنتی روی آورده اند. به‌علاوه، پیش از اعلام سیاست‌های بانک‌های مرکزی کلیدی، از جمله بانک ژاپن (BoJ)، فدرال رزرو آمریکا (Fed) و بانک انگلستان (BoE)، آشفتگی‌های بازار همچنان ادامه دارد.

علاوه بر این، اخبار مربوط به رسیدگی دادگاه عالی هنگ کنگ به دادخواست انحلال علیه شرکت توسعه دهنده املاک مشکل دار، گروه China Evergrande، که نزدیک به دو سال پیش بدهی های خود را نپرداخت، باعث کاهش 20 درصدی سهام این شرکت شده است. نگرانی ها در مورد بازار املاک چین سرمایه گذاران را محتاط نگه می دارد و از دلار آمریکا حمایت می کند. اصلاح بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا به طور موقت متوقف شده است، که همچنین از دلار آمریکا حمایت می کند و پتانسیل صعودی طلا را محدود می کند.

با این حال، انتظار می رود وزارت خزانه داری آمریکا بازپرداخت سه ماهه را اعلام کند که می تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار اوراق قرضه و در نتیجه بازده اوراق خزانه داری آمریکا داشته باشد. افزایش کسری بودجه ایالات متحده عامل اصلی افزایش اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بوده است، بنابراین اعلام برآوردهای استقراض برای سه ماهه چهارم و سه ماهه اول سال 2024 به دقت رصد خواهد شد.

علاوه بر این، ارقام تورم و رشد بالاتر از آلمان می تواند بر احساسات گسترده تر بازار و به نوبه خود بر ارزش گذاری دلار آمریکا تأثیر بگذارد. با این وجود، مناقشه خاورمیانه عامل اصلی احساسات بازار و تغییرات قیمت طلا است.

بررسی تکنیکال اونس جهانی طلا

از نظر تحلیل تکنیکال، طلا صعود قابل توجهی را تجربه کرده و از سطح 2000 دلار عبور کرده است و شاخص هایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می دهد که ممکن است پتانسیل صعودی بیشتری وجود داشته باشد. میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده یک روند صعودی احتمالی، با نوسان بالقوه صعودی به سمت 2020 دلار یا آزمایش مجدد بالاترین قیمت چند ماهه در 2009 دلار است. با این حال، شکست در حفظ سطح 2000 دلار می تواند منجر به اصلاح به سمت 1990 دلار شود و کاهش بیشتر ممکن است پشتیبانی در 1963 دلار را آزمایش کند.

TJA30-XAU_USD-638342326341976635
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید