باوجود رکود در دلار امریکا، اونس جهانی طلا چه قیمتی را هدف قرار می دهد ؟

اخبار طلا

اونس جهانی طلا XAUUSD در روز چهارشنبه با رکود شدید دلار آمریکا دوباره افزایش یافت و بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا همچنان پایین است. خریداران طلا پس از کاهش ارزش دلار آمریکا و پایین آمدن شاخص DXY در حال بازگشت به بازار هستند.

بازار اوراق قرضه ایالات متحده در حالت بهبودی قرار دارد که باعث کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می شود. این خبر خوبی برای طلا است که نگهداری آن هیچ سودی ارائه نمی دهد. کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا همچنین از بازگشت قوی دلار آمریکا جلوگیری می کند و به افزایش قیمت طلا در روز چهارشنبه کمک می کند.

علاوه بر این، دلار آمریکا به دلیل خوش‌بینی مستمر سرمایه‌گذاران، با تصویب دولت چین برای انتشار اوراق قرضه مستقل به ارزش یک تریلیون یوان با هدف تقویت بهبود اقتصادی که به این احساسات کمک می‌کند، با فشار مواجه است. همچنین، اعلامیه شرکت سرمایه گذاری دولتی Central Huijin مبنی بر خرید وجوه قابل معامله در بورس، بر روحیه مثبت بازارها افزوده است و طبق گزارش رویترز، از نظر تاریخی منجر به افزایش شدید بازار شده است.

عقب نشینی تدریجی دلار آمریکا در میان این احساسات مثبت، افزایش مجدد قیمت طلا را تسهیل می کند. با این حال، پایداری بازگشت طلا همچنان نامشخص است، زیرا دلار آمریکا می‌تواند در صورت افزایش ریسک‌گریزی، که به طور بالقوه ناشی از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه است، قدرت خود را دوباره به دست آورد. در اوایل این هفته، پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بر اسرائیل برای به تعویق انداختن تهاجم زمینی به غزه تأثیر گذاشته، نگرانی‌ها در مورد درگیری بین حماس و اسرائیل کاهش یافت.

با این وجود، رئیس جمهور جو بایدن بعداً تصریح کرد که اسرائیل تصمیمات خود را می گیرد و هر گونه تشدید تنش های ژئوپلیتیکی می تواند باعث فرار به سمت امنیت دلار شود. قیمت طلا نیز ممکن است در چنین سناریویی سودمند باشد و سیر صعودی خود را تا مرز 2000 دلار گسترش دهد.

روز سه‌شنبه، دلار آمریکا بازگشتی قوی داشت، که تحت تاثیر داده‌های PMI قوی S&P Global Manufacturing and Services و نتایج سود مطلوب قرار گرفت. S&P Global گزارش داد که شاخص اولیه مدیران خرید مرکب ایالات متحده، که هر دو بخش تولید و خدمات را دنبال می کند، در اکتبر به 51.0 صعود کرد که بالاترین سطح از جولای همان سال بود.

این چرخش قابل توجه دلار آمریکا باعث کاهش مجدد قیمت طلا شد و آن را به سمت 1950 دلار کاهش داد. با این حال، تصحیح مداوم بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده باعث شد تا قیمت طلا مجدداً دوباره به دست بیاورد و در روز به 1971 دلار رسید.

تحلیل فنی اونس جهانی طلا

TJA25-XAU_USD-638337990482070143

از منظر فنی کوتاه مدت، وضعیت قیمت اونس جهانی طلا نسبتاً ثابت است، زیرا همچنان به عنوان یک فرصت “خرید در کف” تلقی می شود. اندیکاتور شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) درست زیر قلمروی خرید افراطی قرار ددارد و فضایی را برای حرکت رو به بالا نشان می دهد.

علاوه بر این، پس از یک دوره تثبیت این هفته، که از پایین ترین سطح اکتبر 1,811 دلار، یک روند صعودی قوی را دنبال کرد، احتمال شکل گیری یک الگوی پرچم صعودی برای قیمت طلا وجود دارد.

به طور کلی، تنظیمات فنی روزانه برای معامله گران طلا مطلوب است و مقاومت فوری اکنون در سطح 1980 دلار شناسایی شده است. برای به چالش کشیدن این مقاومت، حرکتی بالاتر از آن مورد نیاز است و بالاترین قیمت 20 جولای 1988 دلار را هدف قرار می دهد. فراتر از آن، خریداران طلا در مسیر رسیدن به سطح قابل توجه 2000 دلار، به بالاترین سطح پنج ماهه 1997 دلاری خواهند رسید.

در مقابل، اگر فروشندگان طلا دوباره کنترل خود را به دست آورند، به دنبال شکست مداوم از سطح پایین از 23 اکتبر در 1963 دلار خواهند بود. حرکت نزولی بیشتر سطح روانی 1950 دلار را آزمایش می کند. حمایت بحرانی برای خریداران طلا در پایین ترین سطح از 19 اکتبر در 1945 دلار قرار دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید