درخلال افزایش تنش ها در خاورمیانه، طلا یک خرید عاقلانه بنظر میرسد

اخبار طلا

اونس جهانی طلا پس از افت اخیر در حال گذراندن مرحله تثبیت است و در ابتدای هفته حدود 1975 دلار در نوسان است. اگرچه طلا اولین کاهش خود را در چهار روز معاملاتی تجربه کرد، اما به دلیل تنش های ادامه دار در خاورمیانه و تقویم شلوغ اقتصادی در ایالات متحده در این هفته، همچنان ثابت مانده است.

تمرکز بر تحولات بازدهی خزانه‌داری آمریکا و تنش‌های مداوم در خاورمیانه است. علیرغم برخی اخبار مثبت از خاورمیانه در رابطه با آزادی گروگان های آمریکایی و کمک های وارده به غزه، به دلیل احتمال وقوع درگیری ها همچنان در میان سرمایه گذاران احتیاط وجود دارد. در حالی که طلا در روز جمعه به بالاترین سطح پنج ماهه خود به 1997 دلار رسیده بود، افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا به عقب نشینی آن کمک کرد.

با این وجود، افزایش حملات هوایی اسرائیل در آماده سازی برای تشدید احتمالی درگیری با حماس و نگرانی در مورد کشاندن لبنان به یک درگیری منطقه ای گسترده تر توسط گروه حزب الله، تنش های ژئوپلیتیکی را زنده نگه می دارد. این خطرات به نفع دلار آمریکا به جای طلا است.

بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بار دیگر در حال افزایش است که ناشی از عدم تعادل عرضه و تقاضا، کسری بودجه و احتمال تعطیلی دولت است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به سطح کلیدی 5.0 درصد نزدیک می شود که رشد صعودی طلا را به عنوان یک دارایی بدون بهره محدود می کند.

فعالان بازار نیز در حاشیه قرار دارند و منتظر داده های کلیدی رشد و تورم ایالات متحده و همچنین گزارش های درآمد شرکت های بزرگ فناوری در اواخر هفته هستند. این داده ها به طور قابل توجهی بر چشم انداز نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده در ماه های آینده تأثیر می گذارد و به طور بالقوه بر قیمت دلار و طلا تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، وضعیت جاری در خاورمیانه از نزدیک تحت نظر است، به ویژه از آنجایی که هیچ سخنانی از سوی سیاست گذاران فدرال رزرو به دلیل «دوره خاموشی» قبل از جلسه سیاست بعدی وجود ندارد.

تحلیل فنی اونس جهانی طلا

TJA1XAU_USD-638333695822458155

از منظر فنی، طلا همچنان یک معامله جذاب «برای خرید» است. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) از خرید بیش از حد به محدوده صعودی تر حرکت کرده است که نشان دهنده پتانسیل یک صعود دیگر است. سطح اول مقاومت حدود 1988 دلار است و پس از آن بالاترین سطح پنج ماهه در 1997 دلار قرار دارد و 2000 دلار سطح چالش برانگیزی برای پیشی گرفتن خریداران طلا است.

در جهت نزولی، بازگشت عمیق تر از اوج های چند ماهه ممکن است مستلزم حرکت پایدار به زیر سطح پایین روزانه 1963 دلار باشد. خریداران طلا شاهد سطح روانی 1950 دلار خواهند بود و آخرین خط دفاعی پایین ترین سطح 1945 دلاری 19 اکتبر است.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس