اخبار فارکس

شروع دلارزدایی: دور شدن چین از دلار

china yuan

از سال 2010، اکثر پرداخت‌های فرامرزی چین، مانند بسیاری از کشورها، به دلار آمریکا (USD) پرداخت می‌شد. اما از سه ماهه اول سال 2023، دیگر چنین نیست.

همانطور که جولیان وندلینگ از Visual Capitalist با داده های بنیاد Hinrich نشان می دهد، renminbi چینی (RMB) در حال افزایش محبوبیت برای پرداخت ها در داخل و در سطح جهانی است.

دلارزدایی از معاملات فرامرزی چین

شروع دلارزدایی: دور شدن چین از دلار

این تحلیل از داده‌های بلومبرگ در مورد سهم پرداخت‌ها و دریافت‌های چین به RMB، USD و سایر ارزها از سال 2010 تا 2024 استفاده می‌کند.

در ماه های اولیه سال 2010، تسویه با ارز محلی کمتر از 1.0 درصد از پرداخت های فرامرزی چین را تشکیل می داد، در حالی که تقریباً 83.0 درصد به دلار تسویه می شد.

چین از آن زمان این شکاف را کاهش داده است. در مارس 2023، سهم RMB در تراکنش های خارجی چین برای اولین بار از دلار آمریکا پیشی گرفت.

دلار زدایی در چین

از آن زمان، دلارزدایی از تراکنشات بین المللی چین ادامه یافته است. تا مارس 2024، بیش از نیمی (52.9٪) از پرداخت های چینی به RMB تسویه می شد، در حالی که 42.8٪ به دلار پرداخت می شد. این نشان دهنده دو برابر شدن سهم RMB در مقایسه با پنج سال قبل است. به گفته گلدمن ساکس، افزایش تمایل خارجی‌ها به تجارت دارایی‌هایی که به یوان قیمت داده می شود، به طور قابل‌توجهی به این روند دلارزدایی کمک کرده است. علاوه بر این، اوایل سال گذشته، برزیل و آرژانتین اعلام کردند که اجازه تسویه حساب های تجاری به یوان را خواهند داد.

محبوب ترین ارزها در معاملات ارز خارجی (فارکس)

در سطح جهانی، تجزیه و تحلیل بانک تسویه بین المللی نشان می دهد که در سال 2022، دلار آمریکا پرمصرف ترین ارز برای تسویه حساب های فارکس باقی مانده است. یورو و ین ژاپن به ترتیب دوم و سوم شدند.

رنمینبی چین، اگرچه سهم نسبتاً کمی از تراکنش‌های FX را به خود اختصاص داده است، در دهه گذشته بیشترین امتیاز را به دست آورده است، در حالی که یورو و ین شاهد کاهش استفاده بوده‌اند.

آینده دلارزدایی

اگر افزایش جهانی RMB ادامه یابد، سلطه دلار آمریکا در تجارت بین‌المللی می‌تواند به مرور زمان کاهش یابد.

تأثیرات کاهش تسلط دلار پیچیده و نامشخص است و به طور بالقوه از عملکرد ضعیف دارایی های مالی ایالات متحده تا کاهش قدرت تحریم های غرب را شامل می شود.

با این حال، علیرغم شیوع فزاینده RMB در پرداخت های بین المللی، دلار زدایی کامل از اقتصاد جهانی در کوتاه مدت یا میان مدت بعید است. کنترل‌های شدید سرمایه چین که دسترسی به RMB را در خارج از کشور محدود می‌کند و رشد اقتصادی پراکنده کشور، عوامل کلیدی در این امر هستند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس