تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس

تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس

بی شک هوش مصنوعی (AI) تأثیر بالقوه ای برروی تمام امور زندگی ما گذاشته است. تشابهات زیادی بین هوش مصنوعی و دیگر پیشرفت‌های تکنولوژیکی در طول تاریخ وجود دارد، اما قطعیتی در مورد استفاده از این پدیده نوظهور وجود ندارد. اخیرا مطالعه ای توسط محققان دانشگاه فلوریدا انجام شد که نشان داد، مدل هوش مصنوعی ChatGPT می تواند به طور موثر روندهای بازارهای مالی را پیش بینی کند. در اینجا به بررسی هوش مصنوعی در معاملات فارکس و دیگر بازارهای مالی خواهیم پرداخت.

مرتبط: نحوه ورود به فارکس | راهنمای ثبت نام در فارکس

تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس
ChatGPT و معاملات فارکس – طراحی از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی یا AI به شبیه سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین ها به ویژه سیستم های کامپیوتری اشاره دارد. این فرآیندها شامل یادگیری، استدلال، حل مسئله، ادراک و درک زبان است. هدف فناوری‌های هوش مصنوعی این است که ماشین‌ها کارهایی را انجام دهند که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند، مانند درک زبان طبیعی، تشخیص الگوها، تصمیم‌گیری و سازگاری با موقعیت‌های جدید. طبق این تعریف احتمالا می توان از هوش مصنوعی در معاملات فارکس یا سهام استفاده کرد زیرا هوش مصنوعی طیف وسیعی از تکنیک ها و رویکردها را در بر می گیرد، از جمله:

یادگیری ماشینی: یادگیری ماشین زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که در آن ماشین‌ها از داده‌ها یاد می‌گیرند و عملکرد خود را در طول زمان بدون برنامه‌ریزی انسان بهبود می‌بخشند. این شامل تکنیک‌هایی مانند شبکه‌های عصبی و زنجیره های تصمیم‌گیری است. هوش مصنوعی در معاملات فارکس می تواند با استفاده از یادگیری ماشین از داده های موجود و گذشته بیاموزد و بر اساس آنها تصمیم گیری جدیدی انجام دهد.

یادگیری عمیق: زیرشاخه‌ای از یادگیری ماشینی است که شبکه‌های عصبی مصنوعی با لایه‌های متعدد را در بر می‌گیرد و به آن‌ها امکان تجزیه و تحلیل و پردازش الگوهای پیچیده در داده‌ها را می‌دهد. بنابراین در معاملات فارکس، هوش مصنوعی می تواند الگوهای پیچیده را تجزیه و تحلیل و پردازش نماید.

پردازش زبان طبیعی (NLP): شاخه ای از هوش مصنوعی بر روی توانمند ساختن رایانه ها برای درک، تفسیر و تولید زبان انسانی به شیوه ای معنادار و مرتبط با زمینه متمرکز است. شاید این موضوع برای هوش مصنوعی در معاملات فارکس کارایی مشخصی نداشته باشد اما می تواند داده های مختلف در زبان های مختلف را بررسی کند و تفسیر جامع تری از شرایط موجود داشته باشد.

ادراک کامپیوتری: حوزه‌ای از هوش مصنوعی که ماشین‌ها را قادر می‌سازد اطلاعات بصری جهان، از جمله تجزیه و تحلیل تصویر و ویدئو را تفسیر و درک کنند. ادراک کامپیوتری لازمه عملکرد صحیح هوش مصنوعی در معاملات فارکس و سهام است.

رباتیک: ربات های مجهز به هوش مصنوعی برای انجام وظایف به صورت مستقل یا نیمه مستقل، اغلب در محیط های فیزیکی طراحی شده اند. این روبات‌ها می‌توانند از ربات‌های صنعتی مورد استفاده در تولید تا ربات‌های اجتماعی که برای تعامل انسانی طراحی شده‌اند، متغیر باشند.

سیستم های خبره: سیستم های هوش مصنوعی طراحی شده برای تقلید از توانایی تصمیم گیری یک متخصص انسانی در یک حوزه خاص. آنها از پایگاه دانش و قوانین برای ارائه توصیه ها یا راه حل ها استفاده می کنند.

تشخیص گفتار: فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند زبان گفتاری را به متن تبدیل کنند و برنامه‌هایی مانند دستیارهای صوتی و خدمات رونویسی را فعال کنند.

شبکه‌های متخاصم مولد (GANs): نوعی چارچوب هوش مصنوعی که برای تولید داده‌های جدید با آموزش دو شبکه عصبی، یک مولد و یک متمایزکننده، در یک فرآیند رقابتی استفاده می‌شود.

مرتبط: معاملات الگوریتمی چیست ؟ آموزش جامع خودکار کردن معاملات فارکس

تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس
دو هوش مصنوعی در حال معاملات فارکس – طراحی از هوش مصنوعی

شواهد استفاده از هوش مصنوعی در معاملات

مطالعه ای توسط دانشگاه فلوریدا نشان می دهد که ChatGPT، که یک مدل هوش مصنوعی عمومی است، می تواند روندهای بازار سهام را به دقت پیش بینی کند. این هوش مصنوعی با استفاده از داده‌ها و اخبار از اکتبر 2021 تا دسامبر 2022، مدل‌های معاملاتی مبتنی بر ChatGPT از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری سنتی بهتر عمل کردند و بازدهی بیش از 500 درصد را به همراه داشتند. عملکرد ChatGPT به طور قابل توجهی نسبت به سایر مدل های زبان مانند GPT-1، GPT-2، و BERT و همچنین روش های تجزیه و تحلیل احساسات برتر بود.

روش تحقیق شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل هزاران عنوان مرتبط با بازار سهام بود که برای ارتباط و موارد تکراری فیلتر شده بودند. قابلیت‌های پردازش زبان طبیعی ChatGPT به آن اجازه می‌دهد تا اخبار خوب و بد را با توضیحات ظریف شناسایی کند. برای دریافت نتایج کامل این تحقیق از این لینک استفاده نمایید.

هوش مصنوعی در معالات فارکس

برای تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس، به ترکیبی از دانش، مهارت، سرمایه و ابزار مناسب نیاز است. هوش مصنوعی می‌تواند به بسیاری از جنبه‌های معاملات فارکس کمک کند یا آنها را کاملا خودکار کند، اما محدودیت‌هایی نیز دارد. در اینجا الزامات و مراحل کلیدی برای تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس آمده است و با هم بررسی می کنیم که هوش مصنوعی کجا می تواند مفید باشد و در کجا ممکن است نتواند به طور کامل جایگزین انسان شود.

تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس
کمک هوش مصنوعی در معاملات فارکس به انسان

آموزش و دانش

قابلیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی در معاملات فارکس می‌تواند دسترسی به حجم وسیعی از مطالب آموزشی را فراهم کند، فرآیند تحلیل داده‌ها را خودکار کند، و حتی استراتژی‌های معاملاتی را بر اساس داده‌های تاریخی پیشنهاد کند.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: شاید نتوان محدویت خاصی برای یادگیری و دانش در هوش مصنوعی در مقابل انسان پیدا کرد. بنابراین در این زمینه هوش مصنوعی در معاملاات فارکس می تواند بسیار بهتر از یک فرد تریدرعمل کند

طرح معاملاتی

قابلیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می‌تواند در فرمول‌بندی و آزمایش مجدد استراتژی‌های معاملاتی بر اساس داده‌های تاریخی کمک کند.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی در معاملات فارکس نمی‌تواند اهداف شخصی یا سطوح تحمل خطر را برای شما تعیین کند. اینها بسیار فردی هستند و نیاز به تصمیم گیری انسانی دارند. بنابراین برای تعریف این محدودیت ها با کمک انسان نیاز دارد.

سرمایه

قابلیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می‌تواند از طریق الگوریتم‌های اندازه‌گیری خودکار موقعیت و قوانین مدیریت ریسک به مدیریت سرمایه کمک کند.

محدودیت های هوش مصنوعی: خود سرمایه را تامین نمی کند. هنوز باید حساب معاملاتی با سرمایه خود معامله گر تامین شود.

باز کردن حساب معاملاتی فارکس

قابلیت های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل گزینه های مختلف به شما در انتخاب یک کارگزار مناسب فارکس کمک کند. همچنین می تواند فرآیند معاملات در پلتفرم را خودکار کند.

محدودیت های هوش مصنوعی: نمی تواند به صورت فیزیکی برای شما حساب باز کند یا جزئیات اداری حساب شما را مدیریت کند. همچنین هیچ بروکری برای هویت یک ربات حساب معاملاتی باز نخواهد کرد.

تمرین

قابلیت های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می تواند محیط های معاملاتی شبیه سازی شده (حساب دمو در فارکس) را برای تمرین فراهم کند. همچنین هوش مصنوعی همواره در حال تمرین است و حتی از تمرین دیگران نیز می تواند بیاموزد.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی در معاملات فارکس می تواند همواره در حال تمرین و بهبود کیفیت تصمیم گیری های خود باشد و محدویتی در این زمینه نخواهد داشت.

مدیریت ریسک

قابلیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می‌تواند مدیریت ریسک را با تنظیم دستورات توقف ضرر و تنظیم اندازه موقعیت بر اساس معیارهای از پیش تعریف‌شده، خودکار کند. همچنین بدون در نظر گرفتن عوامل احساسی به اصول تعریف شده پایبند بماند.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: ممکن است به‌طور کامل رویدادهای خارق‌العاده یا شرایط پیش‌بینی‌نشده بازار را درک نکند یا با آن سازگار نشود. با این حال از آنجاییکه هوش مصنوعی در حال یادگیری است می تواند پس از مدتی با شرایط پیش بینی نشده همگام شود و حتی آنها را قبل از رویداد پیش بینی کند.

روانشناسی معاملات

قابلیت های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی احساسات را تجربه نمی کند، بنابراین طعمه تصمیمات مهعاملات هیجانی نمی شود.

محدودیت های هوش مصنوعی: فاقد هوش هیجانی و شهود انسانی لازم برای حرکت در سناریوهای پیچیده بازار است.

یادگیری مستمر

قابلیت های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می تواند به طور مداوم داده ها، اخبار و الگوهای معاملاتی جدید را برای بهبود استراتژی های خود تجزیه و تحلیل کند. در معاملات فارکس هوش مصنوعی می تواند دسترسی گسترده ای به تمام اطلاعات گذشته و حال بازار باشد و بر مبنای آنها تصمیمات لحظه ای بگیرد.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: توانایی ارزیابی و ادغام زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و جهانی گسترده‌تر را که ممکن است بر بازار تأثیر بگذارد را ندارد.

ابزار تحلیل

قابلیت‌های هوش مصنوعی: هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های تکنیکال را تجزیه و تحلیل کند و الگوها را سریع‌تر و کارآمدتر از انسان‌ها شناسایی کند.

محدودیت‌های هوش مصنوعی: ممکن است درک متنی یا سازگاری برای تفسیر رویدادهای خبری و سایر عوامل کیفی مؤثر بر بازار فارکس را نداشته باشد.

تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس
همکاری هوش مصنوعی در معاملات فارکس و انسان – طراحی از هوش مصنوعی

نتیجه گیری

بنابر یافته های اخیر، هوش مصنوعی می تواند بر صنعت مالی و بازار فارکس تأثیر زیادی بگذارد، مدل های تحلیلی موجود را به چالش بکشد و به طور بالقوه برای معامله گران خرده فروشی سودمند باشد. انتظار می رود ظهور هوش مصنوعی در معاملات فارکس مولد چشم انداز مالی را در سال های آینده تغییر دهد.

به طور خلاصه، هوش مصنوعی می تواند به طور قابل توجهی به بسیاری از جنبه های معاملات فارکس، به ویژه در تجزیه و تحلیل و اجرای داده ها، کمک کند و یا آنها را خودکار کند. با این حال، وقتی صحبت از شهود، درک عوامل کیفی و انطباق با رویدادهای غیرمنتظره می شود، هنوز نمی تواند به طور کامل نقش یک معامله گر انسانی را بازی کند. اما این تازه ابتدای راه هوش مصنوعی در معاملات فارکس است، آیا هوش مصنوعی می تواند بزودی بطور کلی انسان را از معاملات حذف کند؟


تاثیر ChatGPT و هوش مصنوعی در معاملات فارکس


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید