3 درس از لیوانهای قرمز و چالش برانگیز استارباکس

استارباکس

استارباکس که یکی از بزرگترین و نمایان ترین کمپانی ها در دنیاست دوباره زیر تیغ حملات منتقدین رفت – حداقل در شبکه های اجتماعی. پس از اینکه تازه برخی از برنامه های چالش برانگیز استارباکس مانند کمپین سال گذشتۀ “اویۀ کدوتنبل” در حال پاک شدن از ذهن مردم بود دوباره این کمپانی صدای منتقدین را در آورد و ب

اعث شد خیلی ها دوباره فریاد اعتراضشان به گوش برسد.

برای معرفیِ این نزاع و مشاجره باید ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که استارباکس هر ساله برای خوش آمد گویی به فصل تعطیلات برای مدتی طرح لیوانهای خود را عوض میکند و آنها را به رنگ قرمز عرضه میکند. این رویداد اتفاقی است که هر ساله می افتد و همه توقع آن را دارند و حتی برای پایان آن شمارش معکوس نیز وجود دارد. قسمت جالب این است که بنابر گزارش استارباکس در طی 48 ساعت اولیۀ این کمپین در هر 14 ثانیه یک عکس از لیوانهای قرمز آنها برروی صفحۀ اینساگرام به اشتراک گذاشته شده است”.

در سال گذشته لیوانهای مخصوص تعطیلات استارباکس به رنگ قرمز بود و انواع طرح های شاد برروی آنها نمایان بود. امّا امسال استارباکس تصمیم گرفت که از رنگ قرمزِ یک دست و لوگوی خود استارباکس بر روی این لیوانها استفاده کند.

بنابرگفتۀ معاون طراحی و محتوای این شرکت “امسال ما میخواستیم که با طرح و قصۀ خودمان پذیرای تعطیلات باشیم.”

امّا متاسفانه این طرح به مزاج همه خوش نیامد و واکنشها به سرعت در فضای مجازی به این حرکت بالا گرفت. مخالفین این طرح میگفتند که استارباکس با این کار قصد نابود کردن کریسمس را دارد و هدفی سیاسی در پشت این طرح وجود دارد. این انتقادها حتی از طرف برخی از حامیان استارباکس نیز شنیده میشد و برخی دیگر نیز بی علاقگی خود را به این موضوع بیان میکردند.

با وجود اینکه خوشبختانه این لیوانهای قرمز موقتی بود و تا سال دیگر آنها یا شبیه آنها را نخواهیم دید امّا چند درس با ارزش برای تجارت آفرینان به همراه داشت که در اینجا به آنها اشاره میکنیم.

مرتبط: نقطۀ مشترک تمام رهبران موفق دنیا از برادران رایت تا اپل

1. بله همه نوع روابط مردمی “PR” حتی نوع بدِ آن میتواند خوب باشد

با سهم بازاری به ارزش 92 میلیارد دلار نمیتوان استارباکس را شرکتی کوچک نامید. همچنین با توجه به بودجۀ 1.4 میلیارد دلاری که برای کارتهای عضویت و هدایا در سال گذشته در نظر گرفته بود میتوان دریافت که این شرکت منابع زیادی را به مارکتینگ خود اختصاص میدهد. این شرکت از برجسته ترین بازاریاب ها در صنعت خود استفاده میکند، کسانی که به وضوح آثار و عواقب این کمپین های تبلیغاتی را میدانند. پس چرا وقتی که بازخورد منفی این نوع تبلیغات را میدانند باز هم تن به چنین کاری میدهند؟

جواب بسیار ساده است : این کار را انجام میدهند تا میلیونها نفر برای آنها تبلیغات کنند و اسم آنها را تکرار کنند.

کافیست که ببینید بزرگان مارکتینگِ دنیا همانند ایلن دگینیرس و استفان کولبرت دربارۀ این کمپین تبلیغاتی چه چیزی گفتند. آنها همصدا میگویند که این یک روابط مردمی (PR) فوق العاده بود که حتی نمیتوان برای آن قیمت گذاشت.

شما تجارت آفرینان باید بدانید که در انظار بودن کلید موفقیت یک تجارت است و چنانچه بتوانید این کار را با کمترین هزینه انجام دهید یعنی شما یک نابغه هستید. با وجود اینکه برخی از PR ها ممکن است بد باشند امّا تجارت آفرینان خلاق میدانند که از آنها چگونه به نفع خودشان استفاده کنند.

 

2. شبکه های اجتماعی عالی هستند

زمانی طول نمیکشد که یک مسئلۀ چالش برانگیز را از طریق شبکه های اجتماعی به گوش خیلی ها برسانید زیرا امروزه همه به نوعی با آنها سروکار دارند.

برای یک تجارت، درکِ قدرت شبکه های اجتماعی و استفاده از آنها برای معرفی برند خود یکی از اساسی ترین و شگفت انگیزترین ابزارها میباشد. با اینکه نمیتوان دقیقاً پیشبینی کرد که کدام کمپین موفق خواهد بود امّا میتوان به قطعیت گفت که یک کمپین با ایده، طراحی و استراتژیِ مناسب کلید موفقیت تجارت های امروزی هستند.

مرتبط: بزرگترین و با ارزش ترین شرکت های دنیا در سال ۲۰۲۲

3. فرصت های زیادی برای فرصت آفرینی وجود دارد

با وجود اینکه چالشهایی همانند “Red Cup Gate” خیلی سریع موضوعیت خود را از دست میدهند امّا تجارت آفرینانِ خلاق و زرنگ میتوانند از این موقعیت ها بهترین منفعت را ببرند. از این فرصت خیلی های دیگر مانند دیگران فروشندگان قهوه نیز استفاده کردند و لیوانهای تعطیلات خود را معرفی کردند. همچنین در یوتیوب نیز افراد زیادی توانستند از این شرایط استفاده کرده و توجه زیادی را به خود جلب کنند.

پس چه شما از این کمپین تبلیغاتی دل آزرده شده باشید و چه عکس لیوان خود را برروی صفحۀ فیسبوک با دوستانتان به اشتراک گذاشته باشید، این کمپین تبلیغاتی تأثیری را که میخواسته گذاشته است. و چنانچه دهها میلیون نفری را که برای مدتی در شبکه های اجتماعی در این باره بحث میکردند را نیز در نظر بگیریم بیشتر متوجه ارزش این کمپین تبلیغاتی میشویم.


3 درس از لیوانهای قرمز و چالش برانگیز استارباکس


تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس