11 اشتباه که شما را از رسیدن به ثروت دور نگه میدارد

11 اشتباه که شما را از رسیدن به ثروت دور نگه میدارد

شاید وقتیکه برای اولین بار مبلغی معادل یک میلیون دلار در حساب بانکی خود ببینید در پوست خود نگنجید. برخی ها تقریباً از خوشحالی غش میکنند با اینکه میدانند این تازه اول راهشان است.

میلیونر بودن یا همان میلیاردر بودن در کشور ما، کار چندان دور از دسترسی نیست که نتوان آن را باور کرد. با تمرکز، صبر و غرق شدن در کار، کاملاً میتوان به این هدف رسید.

امّا در واقع سخت ترین قسمت راه، رسیدن به اولین میلیون دلار است. بعد از آن همه چیز جای خود را پیدا میکند و بعد از اینکه باور کردید میتوانید یک میلیون داشته باشید، راحت تر میتوانید به چند میلیون دیگر دسترسی پیدا کنید. امّا چرا بدست آوردن یک میلیون اول اینقدر سخت است؟ در اینجا آن ذهنیتی که شما را از میلیونر شدن دور میکند را بازگو میکنیم.

 

1. درست فکر نکردن

همانطور که آقای ناپلئون هیل در کتاب مهم خود به نام “بیندیشید و ثروتمند شوید” کشف کرده است، افراد ثروتمند همانند افراد متوسط فکر نمیکنند. آقای استیو سیبولد نیز بعد از مصاحبه با 1200 نفر از ثروتمندترین افراد دنیا با یافته های آقای هیل موافقت میکند و عوامل زیر را بیان میکند

. آنها باور دارند که تمام بدیها ریشه در فقر دارند
. آنها درک میکنند که خودخواهی میتواند گاهی تقوا باشد
. آنها روحیه ای متحرک و عملیاتی دارند
. آنها دانش مشخصی را کسب میکنند
. آنها دربارۀ آینده رویاپردازی میکنند
. آنها به دنبال آنچه دوست دارند میروند
. آنها از پول دیگران استفاده میکنند
. آنها برروی درآمد تمرکز میکنند و نه برروی پس انداز
. آنها میدانند که چه زمانی باید ریسک کرد

به طور خلاصه، چنانچه میخواهید به یک میلیاردر تبدیل شوید ابتدا ذهنیت خود را دربارۀ پول و موفقیت تغییر دهید

 

2. زیادی برای تکامل یا عالی شدن نگران بودن

این یکی از مهمترین و با ارزشترین چیزهایی است که من در زندگی یاد گرفته ام و همیشه آن را به همکاران خود نیز میگویم. هیچ چیزی کامل نیست و به دنبال کامل شدن چیزی نباشید. هر چه زودتر بتوانید این قانون را قبول کنید، به جای گیر کردن در یک نقطه زودتر میتوانید به سمت جلو حرکت کنید.

اگر شما یک تجارت را آغاز کرده اید، هر چه بیشتر منتظر تکمیل شدن محصول و یا عالی شدن سرویس خود برای ارائه باشید بیشتر مشتری از دست خواهید داد و بیشتر از رقبای خود عقب می افتید. برای آزمایش کردن چیزی شک به خود را ندهید. هر چه زودتر میتوانید سرویس یا کالای خود را به بازار ارائه دهید و منتظر ننشینید. شما میتوانید در حالیکه در حال درآمد زایی هستید آن را تکمیل کنید.

3. خرج کردن همه چیزی که تولید میکنید

ممکن است که شما یک چک خیلی بزرگ دریافت کنید. شاید خیلی وسوسه انگیز باشد که یک ماشین سریع تر سوار شوید. امّا مسئله اینجاست که افراد ثروتمند میدانند که چگونه گرفتار خرج کردن همه درآمد خود به سرعت نشوند. افراد خیلی ثروتمند مانند وارن بافت همچنان در یک خانه محقر زندگی میکنند و ماشین های کاربردی سوار میشوند.

4. توقعات و اهداف غیرواقعی داشتن

با وجود اینکه افراد ثروتمند بسیار بزرگ فکر میکنند ولی آنها همیشه توقعات واقع گرایانه ای دارند. آنها به این مسئله آگاهی دارند که نمیتوانند یک شبه میلیونر شوند. برای میلیونر شدن باید سخت کار کرد و صبور بود تا به هدف رسید.

همانگونه که خیلی از دوندگان دوی ماراتون به شما خواهد گفت که توقع نداشته باشید که بدون داشتن تمرین کافی و شرایط مهیا 50 کیلومتر را به انتها برسانید. بررسی عملکرد و رشد به شما میگوید که از کجا آمده اید و به کجا میخواهید بروید.

5. کورکورانه دنبال دیگران رفتن

این مسئلۀ بسیار مفیدی است که شما یک مربی داشته باشید و یا اینکه مقالات افراد خردمندی که به ثروت رسیده اند را بخوانید. نکته اینجاست که چیزی که برای آنها کارساز بوده است ممکن است که برای شما جوابگو نباشد. برای مثال، تأسیس یک کمپانی همانند اپل یا مایکروسافت ممکن است که امروز دیگر جوابگو نباشد. پس اینکه بخواهیم دقیقاً همان کارهایی که جابز و گیتس انجام داده اند را قدم به قدم انجام دهیم ملزوماً نمیتواند به شما خدمت روشنی کند. بلکه میتوان از کلیات کارهایی که این افراد انجام داده اند درس آموخت و با چشمانی باز دنباله روی این افراد بود.

بنابراین درک کنید که چه چیزی به کار شما و تجارتتان می آید و چگونه میتوانید در آن صنعت موفق باشید.

6. وابسته بودن بیش از حد به وام و بانک

وام ممکن است که مفید باشد، امّا فقط برای زمانیکه میخواهید از آن برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید و البته تا زمانیکه شما خرد کافی برای مصرف آن را نیز داشته باشید. خیلی آسان است که خود را غرق در بدهی و وام بانکی کنید. امّا در انتها میبینید که فقط کار میکنید تا سود وام هایی که گرفته اید را پرداخت کنید.

 

7. نداشتن برنامه بلند مدت

افراد ثروتمند همیشه برنامه های بلند مدت دارند و برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود تصمیمات کوتاه مدت میگیرند. آنها میدانند که کجا میخواهد بروند و برای رسیدن به آنجا به چه چیزهایی نیازمندند. این ذهنیت به آنها اجازه میدهد که موانع پیش رو را پیشبینی کنند و برای گذر از این چالش ها برنامه داشته باشند.

 

8. وقت گذراندن با افراد اشتباه

افراد ثروتمند هرگز وقت خود را با تعامل با افراد اشتباه تلف نمیکنند. منظور از افراد اشتباه افراد منفی و بهانه گیر است که همیشه به شما میگویند شما نمیتوانید به آرزوهایتان برسید، یا افرادی که از موفقیت های شما به نفع خودشان استفاده میکنند.

در عوض، ثروتمندان وقت خود را با افرادی که همانند آنها فکر میکنند میگذرانند. افرادی که محرک هستند، انگیزه دارند و این تصور را دارند که آیندۀ باشکوهی پیش رو دارند. آنها همیشه به دنبال حفظ برند شخصی خود هستند.

 

9. همه کار را تنهایی انجام دادن

علارقم اینکه شما باید خیلی کارها را انجام دهید و خیلی اوقات در مرکز تصمیمات مهم باشید، این واقعیت را باید بپذیرید که نمیتوانید همه کار را به تنهایی انجام دهید. فرض کنید که شما یک استارت-آپ راه اندازی کرده اید. در کنارتان به افرادی نیاز دارید که قدرت شما را اضافه کنند. داشتن یک شریک مطمئن، با خصوصیات اخلاقی و مهارتهای متفاوت از شما میتواند یکی از هوشمندانه ترین تصمیمات باشد. زیرا میتوانید نقاط ضعف یکدیگر را پوشش دهید.

 

10. نبودن در جای مناسب در زمان مناسب

چه شما در فکر سرمایه گذاری هستید و چه میخواهید کسب و کاری را شروع کنید زمان و مکان مناسب سرنوشت شما را تعیین میکند.

یک مثال جالب وقتی است که رایان گریو این پیام را برای تراویس کلانیک در سال 2010 ارسال کرد ” (: hire me ” یعنی “من را استخدام کن :)”. رایان از آن به بعد تبدیل به اولین کارمند “اوبر” شد و بعد رئیس بخش اجرایی جهانی آن کمپانی شد. امروز او بیش از 1.4 میلیارد دلار دارایی دارد.

به جای نشستن و کاری نکردن از فرصتهایی که در پیش رویتان است استفاده کنید.

 

11. به خود باور نداشتن

بزرگترین چیزی که شما را از رسیدن به موفقیت دور میکند چیست؟ احتمالاً این حقیقت است که شما خود را باور ندارید. به جای اینکه برای هر کاری تردید داشته باشید، به شهامت خود اطمینان کنید و آغاز کنندۀ کار باشید. ننشینید و تنها نظاره گر اتفاقات دور و بر خود نباشید.

بدانید که “کاری نکردن باعث شک و ترس میشود و اقدام کردن باعث اعتماد بنفس و شهامت میشود.” اگر میخواهید بر ترس غلبه کنید خانه ننشینید و تنها به مشکلات خود فکر نکنید. حرکت کنید و مشغول شوید.

تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید