10 نصیحت غیر معمول برای سرعت گرفتن یک استارت آپ موفق

10 نصیحت غیر معمول برای سرعت گرفتن یک استارت آپ موفق

“من در اینجا نه میخواهم وقت شما را هدر بدهیم نه اینکه میخواهم شما وقت من را بگیرید برای همین خیلی خلاصه اش میکنم” این جمله ای است که افراد موفق زیاد به زبان می آورند.

10 نکتۀ ذکر شده در این مقاله استراتژی هایی هستند که برای خیلی ها جواب داده است اما الزاماً دلیلی ندارد که برای شما نیز اینها کار کنند ولی خواندن این نصایح میتواند برای شما نکاتی را روشن کند.

 

1. مجانی کار کنید

سال گذشته آقای مارک کوبان میگفت که قادر نیست که کارورز مجانی برای خود استخدام کند. ظاهراً مجانی کار کردن بر خلاف طرز فکر اکثریت مردم است. اما کارآفرینان از این روش به نفع خود استفاده میکنند و مجانی کار میکنند.

آنها میدانند که مجانی کار کردن باعث افزایش تجربیات آنها میشود و تا میتوانند از آن لحظاتی که مجانی کار میکنند چیز یاد میگیرند.

هیچکدام از آنها از مجانی کار کردن نمیترسند البته اگر در آن کار نکات مثبتی وجود داشت باشد. بیشتر استارت آپ ها از همین جا شروع میشود که برخی یا یک نفر تصمیم میگیرند که مجانی کار کنند.

مجانی کار کردن شما را به یک ماشین تولید ارزش تبدیل میکند. شما یاد میگیرید که چگونه دارایی هایی که قبلاً وجود نداشته اند را خلق کنید و به شما این شانس را میدهد که برای افرادی که قبلاً نمیتوانستید به آنه نزدیک شوید کار کنید و از آنها چیزهای زیادی یاد بگیرید.

 

2. روی چندین پروژه کار کنید

تمام نصیحت ها به شما این نکته را میگویند که تمرکز خود را تنها برروی یک کار بگذارید و از تمام انرژی خود برای آن استفاده کنید. اما من موافق نیستم.

برای روشن کردن این موضوع باید بگویم که منظور در اینجا انجام دادن چند کار در یک لحظه نیست. موضوع دربارۀ کار کردن بر روی چند پروژه به طور همزمان است. برای مثال، شما میتوانید چند تجارت را همزمان با هم هدایت کنید و چند استارت آپ داشته باشید و همچنین یک کتاب بنویسید و کارآفرینان آینده را نیز آموزش دهید.

در یک استارت آپ همیشه ریسک و درگیری های زیادی وجود دارد. گاهی اوقات کار به گره میخورد. داشتن چند پروژه در یک زمان به شما این اجازه را میدهد که ذهن خود را در یک نقطه منجمد نکنید و به جای گیر کردن در یک مسئله همیشه در حال حرکت و جنب و جوش باشید و همچنین ریسک شما را نیز کاهش میدهد. باید یاد بگیرید چگونه مسائل را اولویت بندی کنید و زمان و انرژی خود را به اندازۀ مناسب به هر پروژه اختصاص دهید.

 

3. هر زمان که میخواهید کار کنید

یکی از مزایای کارآفرین بودن این است که هر زمان که دوست داشته باشید میتوانید کار کنید. البته شما مشتریان و تیمی دارید که باید با آنها در تعامل و ارتباط باشید ولی میتوانید تصمیم بگیرید که چه زمانی با آنها در ارتباط باشید.

شما میتوانید حتی در طول روز وقت خود را آزاد کنید و به دیدن فیلم با دوستان بروید. در ازای آن میتوانید شب تا دیروقت کار کنید. یا اینکه میتوانید صبح خیلی زود مشغول به کار شوید.

 

4. هر جایی که میخواهید کار کنید

شما نیز ممکن است بنا به شرایط زندگیتان مجبور باشید در شهر یا کشوری برای مدتی زندگی کنید. چنانچه شما یک کارآفرین باشید برایتان فرقی ندارد که در کجا حضور دارید.

این یکی از جذاب ترین نکات کارآفرینی است. علی الخصوص برای من که مجبورم در سال چند ماهی را خارج از ایران زندگی کنم. هر کاری که من انجام میدهم بصورت آنلاین است و این اجازه را دارم که هر جا که یک کامپیوتر و اینترنت یا حتی فقط یک تلفن هوشمند وجود داشته باشد را محل کار خود بدانم. حتی این محل کار میتواند کنار ساحل یا روی مبل راحتیِ منزل باشد.

 

5. بیشتر بخواهید

اگر چیزی را نخواهید به آن نمی رسید. درست است؟

هرگز نترسید که بیشتر بخواهید. همیشه برای خودتان، تیمتان، مشتریانتان بیشتر از آنچه انتظار می رود را بخواهید. برای روشن کردن موضوع یک مثالی میزنم:
با مدیر یک شرکت معتبر روسی برای سفر کاری به جایی میرفتیم. پس از بلند شدن هواپیما، مهماندار را صدا زد و گفت : فکر میکنم که قسمت First Class صندلی خالی داره من و همکارم میخواستیم آنجا بنشینم. مهماندار بعد از چند دقیقه آمد و من و ایشان را به آن مکان هدایت داد. شاید به نظر شما و در آن لحظه به نظر من این کار کمی سبک بود ولی او از همین قانون استفاده کرد.

قسمت جالب این قانون این است که اغلب وقتی بیشتر میخواهی بیشتر نیز دریافت میکنی.

 

6. با قوانین بازی کنید

آقای تاکر مکس یک جملۀ معروف دارد که میگوید : ” بعنوان یک کارآفرین ، شما همیشه به دنبال این هستید که قوانین را یاد بگیرید اما در انتها تنها یک چیز یاد میگیرید و آن این است که چگونه در موقع نیاز قوانین را دور بزنید و یا آنها را بشکنید”

بازی کردن با قوانین به شما این اجازه را میدهد که از بیرون به مسائل نگاه کنید و شما میتوانید دنیا را از زاویۀ دیگری ببینید. این دیدگاه همان دیدگاهی است که شما را از بقیۀ افراد جدا میکند و شما را به یک کارآفرین قدرتمند تبدیل میکند.

 

7. خودتان را جدی نگیرید

این نکتۀ بسیار مهمی است. اینکه خودتان را جدی بگیرید نشانۀ یک هالۀ نورانی دور شما نیست بلکه نشانۀ ضعف شخصیتی شماست. با خودتان هم شوخی کنید. از کارهای اشتباه و یا سوتی های که داده اید به بقیه بگویید. هیچکس کامل نیست. این کار به شما کمک میکند که رابطه هایی معتبر و معنا داری با افراد دیگر داشته باشید و خودِ واقعیتان را به دیگران نشان دهید.

 

8. دشمنانتان را در آغوش بگیرید

اگر شما نصیحتهای این مقاله را گوش دهید افراد زیادی از شما متنفر میشوند. گاهی آنها بصورت مخفیانه از شما متنفر هستند و گاهی نیز بصورت آشکار این مسئله را بیان میکنند و آشکارا دشمنتان میشوند.

آنان را بپذیرید و بدانید که این تبلیغات منفی آنها علیه شما باعث شکستنتان نمیشود. آنها را بپذیرید ولی به آنها اهمیتی ندهید شاید شما هم روزی به خاطر دشمنانی که دارید شروع به نوشتن مقالاتی کردید.

 

9. بحث برانگیز باشید

البته بحث برانگیز نباشید فقط برای اینکه بحث برانگیز بوده باشید. این کاری اشتباه است و فقط باعث گرفتن وقت خودتان و دیگران میشود. اما اگر به چیزی خیلی علاقه مند هستید از آن دفاع کنید حتی اگر این کار کمی خارج از معیارها باشد.

 

10. موضع مشخص داشته باشید

تقریباً با همان غروری که در نکتۀ بالایی ذکر شد، از موضع های خودتان دفاع کنید. افراد زیادی وجود دارند که میترسند از آن چیزهایی که یاد گرفته اند و به آنها باور دارند دفاع کنند.

این جملۀ مورد علاقۀ من از استیو جابز است که میگوید :

“زمان شما محدود است. پس آن را با زندگی کردن برای دیگران به هدر ندهید. در دام اعتقادات و عقاید متعصبانه نیفتید، زیرا اینکار زندگی کردن در نتیجۀ افکار دیگران است. اجازه ندهید که صدای باورهای دیگران از دهان شما بیرون بیاید و صدای خودتان را خفه کند. مهمتر از همه اینکه جرأت دنبال کردن قلب و بینش خود را داشته باشید. دیگران به شکلی میدانند که واقعاً شما چه چیزی خواهید شد. بقیۀ چیزها در اولویت دوم هستند.”

این یک حقیقت ساده است که همه شما را دوست نخواهند داشت. اما چه اهمیتی دارد؟ از آن بگذرید و بدون هیچ پشیمانی زندگی خود را کنید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید