قیمت نفت خام در بحبوحه تنش های ادامه دار خاورمیانه، مقداری از ضررهای خود را بازیابی می کند

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام برنت، در حال حاضر در روز سه‌شنبه حدود 78.20 دلار معامله می‌شود. افزایش قیمت نفت خام به کاهش اندک دلار آمریکا (USD) نسبت داده می شود. نگرانی در مورد تنش در خاورمیانه و حملات مداوم روسیه به اوکراین عواملی هستند که ممکن است از کاهش قابل توجه قیمت نفت خام جلوگیری کنند.

داده‌های قوی غیرمنتظره PMI و حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) می‌تواند باعث شود فدرال رزرو (Fed) نرخ بهره معیار خود را برای مدت طولانی در سطوح بالا نگه دارد. این تصمیم بالقوه ممکن است دلار آمریکا را تقویت کند و فشار نزولی بر قیمت‌های نفت ایجاد کند. ISM روز دوشنبه گزارش داد که PMI خدمات ایالات متحده از 50.5 در دسامبر به 53.4 در ژانویه افزایش یافت.

در مقابل، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه می‌تواند به عنوان حائلی در برابر کاهش قابل توجه قیمت نفت عمل کند. ایالات متحده روز جمعه حملات هوایی تلافی جویانه ای را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروهای متحدش در عراق و سوریه آغاز کرد. این حملات هوایی که بیش از 85 نقطه را هدف قرار دادند، پاسخی به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در حمله پهپادی توسط گروه های شبه نظامی مرتبط با ایران بود.

اقدامات نظامی آمریکا در روز جمعه، با هدف قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شبه نظامیان متحد در عراق و سوریه، در تلافی کشته شدن سه نیروی آمریکایی در حمله پهپادی توسط شبه نظامیان همپیمان ایران بود. این تحول ممکن است نزول قیمت نفت را در کوتاه مدت محدود کند.

معامله گران نفت به دقت شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) چین را برای ژانویه که برای پنجشنبه برنامه ریزی شده است، زیر نظر دارند. داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار از چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان، می‌تواند بر قیمت نفت خام فشار نزولی وارد کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید