بازاریابی شبکه ای چیست ؟ آیا نتورک مارکتینگ ارزشش را دارد یا آن را باور نکنیم

بازاریابی شبکه ای روشی کاملا مورد قبول برای فروش محصولات است

بازاریابی شبکه ای چیست ؟

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ نوعی از کسب و کار است که بین افرادی که به دنبال کار پاره وقت یا بدون محدودیت می گردند بسیار محبوبیت دارد. شرکت های زیادی در دنیا و چند شرکت معتبر در ایران محصولات خود را از طریق بازاریابی شبکه ای به فروش می رسانند. از نمونه های موفق بین المللی نتورک مارکتینگ می توان به Amway, Mary Kay و Avon اشاره کرد. در آینده چند شرکت ایرانی بسیار معتبر و موفق را که محصولات خود را با این نوع شیوه بازاریابی به فروش می رسانند معرفی می کنیم.

برنامه های «بازاریابی شبکه ای» با کمترین میزان سرمایه گذاری شروع می شود، و فرد این موقعیت را دارد تا محصول را بصورت مستقیم به دوستان، آشنایان، خانواده و دیگر افرادی که می تواند با آنها ارتباط برقرار کند بفروشد. در برنامه های بازاریابی شبکه ای اغلب از اعضا خواسته می شود تا برای خودشان نماینده های فروشی پیدا کنند تا آنها نیز به نوبه خود محصولات را به فروش برسانند و نماینده های جدیدی پیدا کنند و هر کدام از فروش نماینده های خود نیز درآمد کسب می کنند.

در این نوع فروش گاهی شرایط به گونه ای میشود که افراد به جای تلاش برای فروش محصولات کمپانی تنها به فکر جذب نماینده هستند. در این صورت سیستم نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای تبدیل به شرکت هرمی می شود که در اغلب دنیا فعالیتی غیرقانونی به شمار می رود. زیرا هدف از نتورک مارکتینگ فروش محصول است نه جذب نماینده فروش.

 سئوالاتی که قبل از ورود به یک برنامه بازاریابی شبکه ای باید از خود بپرسید اینها هستند :

1 – آیا این محصول می تواند مشکلی را از کسی حل کند ؟

2 – آیا من واقعا می توانم این محصول را به دوستانم بفروشم ؟

3 – آیا می توان از این برنامه بازاریابی شبکه ای پول در بیاورم و درآمد کسب کنم ؟

4 – از کجا متوجه شوم که این برنامه نتورک مارکتینگ کلاهبرداری نیست ؟

قبل از اینکه وارد پاسخ به سئوالات بالا بشویم ابتدا می خواهیم بداینم که بازاریابی شبکه ای چیست ؟

بازاریابی شبکه ای چیست ؟

بازاریابی شبکه ای یک نوع از سیستم بازاریابی فروش است که برخی از شرکت از آن بعنوان استراتژی فروش محصولات خود و شیوه بازاریابی محصولات شان استفاده می کنند.

در بازاریابی شبکه ای شما یک محصول را خریداری می کنید و وارد چرخه بازاریابی می شوید. شما می توانید با معرفی این محصول به دیگران و خرید از شرکت تولید کننده به صورت مستقیم آن محصول را به دیگران بفروشید و بابت فروش های خود پورسانت دریافت کنید. به بیانی دیگر این روش را می توان بازاریابی سینه به سینه توصیف کرد که در آن خریداران محصول برای فروش آن اقدام می کنند و از این عمل خود کسب درآمد می کنند.

بازاریابی شبکه ای چیست ؟
شبکه سازی

تفاوت این نوع بازاریابی با ویزیتوری ساده این است که فرد بازاریاب از فروش نمایندگان خود و نمایندگان آنها نیز پورسانت دریافت می کند. بنابراین درآمد چند لایه خواهد داشت و میتواند از درآمد دیگران نیز منفعت ببرد.

از مزایای بازاریابی شبکه ای برای شرکت تولید کننده یا توزیع کننده محصول این است که بدون هزینه های بازاریابی و فروش، محصول را به دست مشتریان می رساند. شرکت به جای پرداخت این هزینه ها به بنگاه های تبلیغاتی و فروش این هزینه را به افراد فعال در شبکه فروش خود می دهد.

در نتورک مارکتینگ هر چه بازاریاب فعال تر باشد و نمایندگان فعال تری را نیز داشته باشد درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. می توان گفت که میزان درآمد در این نوع بازاریابی می تواند نامحدود باشد.

سئوال های مهمی که قبل از ورود به برنامه بازاریابی شبکه باید بپرسید ؟

فرد بالاسری شما چه کسی است ؟

از خود سئوال کنید که فرد بالاسری شما چه کسی است؟ آیا او با شما صادق است و به راستی درآمد واقعی خود در را برای شما افشا کرده است ؟ آیا او در مورد محصول به شما حقیقت ها را گفته است ؟ در مورد خود شرکت نیز بررسی کنید و ببینید که آیا سابقه خوبی در تولید یا توزیع محصول داشته است؟ این تحقیقات به شما کمک می کند تا شریک تجاری خود را بهتر بشناسید و ببینید که آیا حاضر هستید که در این کسب و کار با بالاسری خود شریک شوید یا خیر.

محصولی که باید بازاریابی شبکه ای شود چیست ؟

از خود سئوال کنید که آیا این محصول مورد نیاز افراد است و در فروشگاه ها نیز به فروش می رسد ؟ آیا این محصول می تواند مشکلی از افراد حل کند و آیا دیگران تمایل دارند که آن را در بازارهای معمولی خرید کنند. زیرا در بازاریابی شبکه ای مهمترین مسئله باور محصول است. اگر بتوانید محصول را باور کنید دیگر نباید نگران باشید که فروشنده متبحری نیستید.

چه وقت به درآمد واقعی خواهید رسید ؟

اگر در برنامه بازاریابی شبکه ای می گویند که بعد از یک سال یا چندین ماه به درآمد خواهید رسید فریب آنها را نخورید. اگر یک برنامه بازاریابی شبکه ای خوب و محصول آنها مناسب افراد باشد، باید بتوانید در عرض چند هفته و کمتر از یک ماه پس از شروع فعالیت خود درآمد داشته باشید. پس این مسئله خیلی مهم است که بدانید چه زمانی به درآمد خواهید رسید. هر چه این زمان کوتاه تر باشد دلیل بیشتری برای ورود به این برنامه وجود خواهد داشت.

چگونه و کجا می شود این محصول را تبلیغ کرد ؟

از محدودیت های تبلیغات باخبر شوید و به این فکر کنید که کجا و چگونه می توانید آن محصول را تبلیغ کنید. برای مثال ممکن است بتوانید در وب سایت یا صفحه اینستاگرام خود محصول را تبلیغ کنید و برای آن مشتری بدست بیاورید. برخی از محصولات هم هستند که به راحتی نمی توان آنها را تبلیغ کرد و یا محدودیت هایی برای تبلیغاتش وجود دارد. پس حتما قبل از ورود به یک برنامه نتورک مارکتینگ این سئوال را از خود بپرسید و جوابی مناسب برای آن پیدا کنید.

چگونه شما عضوی از برنامه بازاریابی شبکه ای شده اید ؟

وقتی که وارد یک برنامه بازاریابی شبکه ای شدید به عقب تر فکر کنید و ببینید که آیا فقط برای کسب درآمد وارد برنامه شده اید یا اینکه آن را یک موقعیت تجاری خوب دیدید و به محصول و نوع فروش آن علاقه پیدا کردید. اخلاقی ترین نوع بازاریابی شبکه ای این است که اول محصول خود را بفروشید و پس از فروش بتوانید خریدار را نماینده یا به قولی زیر مجموعه خود کنید. اگر فقط برای جذب نماینده کار بازاریابی شبکه ای می کنید و به آن بعنوان یک موقعیت تجاری برای فروش محصول نگاه نمی کنید حتما راه اشتباهی را انتخاب کرده اید.

چرا نتورک مارکتینگ می کنید ؟

شاید این مهمتری سئوال در بین بقیه باشد. اگر فقط به دنبال این هستید که کمی پول بدست بیاورید بهتر است که مسئله را به کلی فراموش کنید.

اگر بازاریابی شبکه ای می کنید زیرا می خواهید ثروتمند شوید و یک تجارت واقعی داشته باشید، شاید ایده تان ایده خوبی باشد ولی نیاز به چیزی بیشتر دارید. آن هم این است که باید محصول را باور کنید. اگر توانستید محصول را باور کنید احتمال موفقیت فروش شما بسیار بالا می رود.

خیلی افراد چه در داخل و چه در خارج از ایران، پول زیادی از بازاریابی شبکه ای درآورده اند، اما خیلی ها نیز به دلایل مختلف پولی بدست نیاورده اند و تنها وقت خود را تلف کرده اند. اطمینان حاصل کنید که قبل از ورود به یک برنامه بازاریابی شبکه ای جواب های منطقی برای سئوالات مطرح شده بدست بیاورید.

چگونه در یک برنامه نتورک مارکتینگ موفق شویم ؟

بازاریابی شبکه ای یا بازاریابی چند لایه به شما کمک می کند که به صورت پاره وقت و آزادانه کسب درآمد کنید. اما چه روش هایی برای موفقیت در آن وجود دارد. برخی از مهم ترین روش های موفقیت در بازاریابی شبکه ای عبارت هستند از :

1 – باور محصول – اولین و مهمترین عامل در موفقیت در نتورک مارکتینگ باور و اعتماد به محصولی است که می خواهید آن را بازاریابی کنید.

2 – کیفیت محصول : دلیل ورود به برنامه بازاریابی شبکه ای محصول است و کیفیت محصول یا برند مهمترین قسمت در این چرخه می باشد. اینکه این محصول تا چه حد می تواند مشکلی را حل کند و اینکه تا چه میزان افراد به آن نیاز دارند و گاهی از آن غفلت می کنند.

3 – توانایی فروش و بازاریابی : توانایی های بازاریابی و فروش به صورت مستقیم در موفقیت منعکس می شود. نوع صحبت کردن با مشتری و نحوه ارتباط برقرار کردن. فروش یکی از مهمترین مهارت های زندگی هر فردی است که می تواند موفقیت او را مشخص کند. با ورود به برنامه های بازار یابی شبکه ای شما می توانید توانایی های فروش خود را افزایش دهید و از آن در تمام مراحل زندگی خود بهره مند شوید.

4 – توانایی مدیریت و تیم سازی : شما از درآمد تمام نمایندگان خود کسب درآمد می کنید پس خیلی مهم است که بتوانید آنها را مدیریت کنید و آنها را به صورت یک تیم در کنار خود قرار دهید. مدیریت نمایندگان از مهمترین بخش های موفقیت در نتورک مارکتینگ به شمار می رود.

5 – توانایی آموزش : اگر شما بتوانید مهارت های فروش و بازاریابی خود را به نمایندگان خود آموزش دهید، آنها نیز می توانند به نوبه خود تبدیل به فروشندگاه و بازاریابان قدرتمندی شوند. شما به عنوان یک فرد می توانید برروی زندگی افراد دیگر تاثیر بگذارید. می توانید برای آنها الهام بخش باشید و به آنها روش های موفقیت را آموزش دهید.

آیا نتورک مارکتینگ فقط در ایران طرفدار دارد ؟

این سئوالی است که شاید ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد که آیا کشورهای پیشرفته دنیا نیز این سیستم بازاریابی را استفاده می کنند، یا اینکه بازاریابی شبکه در برخی از کشورها بیشتر طرفدار دارد. جواب این سئوال تقریبا ساده است، زیرا بازاریابی شبکه ای در واقع یک شیوه علمی و کاملا اقتصادی است که شرکت های بین المللی در تمام کشورهای دنیا از آن برای فروش محصولات خود استفاده می کنند. افراد بسیار زیادی نیز در تمام دنیا به صورت پاره وقت نتورک مارکتینگ می کنند.

برای مثال شرکت Amway که یک شرکت امریکایی است از سال 1959 از این روش بازاریابی برای فروش محصولات خود استفاده می کند. این شرکت یکی از موفق ترین نمونه های این روش بازاریابی به شمار می رود. این شرکت در 100 کشور دنیا از جمله امریکا، اروپا، ژاپن، کره، چین، استرالیا، روسیه، هند و … محصولات خود را از روش نتورک مارکتینگ به فروش می رساند. این شرکت بیش از 450 نوع محصول متفاوت در بخش های لوازم منزل، آرایشی، بهداشتی و غیره ارائه می دهد.

شرکت امریکایی ForeverLiving یکی دیگر از نمونه های موفق فروش محصول از طریق بازاریابی شبکه ای است. این شرکت نیز از سال 1978 شروع به کار کرده است و در کشورهای مختلفی از جمله امریکا، استرالیا و انگلستان دفتر مرکزی دارد.

بنابراین بازاریابی شبکه را می توان یکی از روش های مورد قبول تمام کشورها از جمله ایران برای فروش محصولات نامید که هر روز در حال گسترش است.


بازاریابی شبکه ای چیست ؟ آیا نتورک مارکتینگ ارزشش را دارد یا آن را باور نکنیم


تجارت آفرین فارکس

2 دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما. میشه چن تا از شرکتهایی که به صورت نتورک مارکتینگ کار میکنن رو معرفی کنید و البته محصولاتشون ارزششو داشته باشه…
  با تشکر از سایت عالیتون

  • سلام
   بله به زودی چند شرکت معتبر ایرانی که محصولات خود را به صورت نتورک مارکتینگ به فروش می رسانند را معرفی می کنیم.
   با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید