روانشناسی معامله گری و تکنیک های تریدرهای موفق

روانشناسی معامله گری و تکنیک های تریدرهای موفق

ترید کردن می تواند یک فرآیند آموزشی بسیار پرهزینه برای افرادی باشد که احساس می کنند آنقدر باهوش هستند که بدون تجربه وارد بازار شوند و بازارها را شکست دهند. در معاملات فارکس و دیگر بازارهای مالی، ما با افراد حرفه ای رقابت می کنیم، یعنی افرادی که این کار را برای امرار معاش انجام می دهند. تنها راه کسب درآمد از فارکس این است که خودتان را بگونه ای آموزش دهید که در پایان یک دوره زمانی، سود بیشتری نسبت به زیان ایجاد کنید.

اگر در شغل یا حرفه دیگری موفق بودید به این معنی نیست که در ترید کردن نیز میتوانید موفق باشید زیرا این یک بازی کاملا متفاوتی است. در این بازی، هوش، احساسات و خود_مهم_پنداری همگی میتوانند در بازار بر علیه شما کار کنند، زیرا در ترید کردن رویدادهای غیر منتظره مرتباً اتفاق می افتد.

در اینجا چند تکنیک تریدرهای موفق و روانشاسی معامله گری را بررسی میکنیم:

نسبت ریسک/پاداش از سیگنال‌های ورودی مهم‌تر است

محاسبه حداکثر ریسک یا زیان احتمالی در مقابل پتانسیل حداکثر سود در هر معامله، مهمتر از یک سیگنال ورودی خوب است. یک سیگنال ورودی فقط می تواند نشانه ای باشد که احتمال بیشتری برای اتفاق افتادن یک چیز نسبت به چیز دیگر را نشان میدهد. هر سیگنال ورودی بدون شناسایی اندازه پوزیشن و میزان توقف ضرر و هدف سود بی معنی است زیرا نسبت ریسک / پاداش شما را مشخص نمی کند.

نسبت ریسک/پاداش
نسبت ریسک/پاداش

توقف ضررها مهمتر از اهداف سود هستند

اینکه چقدر می‌توانید از دست بدهید مهم‌تر از این است که چقدر می‌توانید به دست آورید. زیان های بزرگ می تواند باعث شود که شما در نهایت سودآور نباشید. بنابراین سودهای احتمالی به اندازه ضررهای احتمالی مهم نیستند. اگر می خواهید یک معامله گر سودآور باشید، باید احتمال ضررهای بزرگ را از استراتژی معاملاتی خود حذف کنید. زمانی که ثابت شد در سطح کلیدی اشتباه کرده اید، زودتر از آن خارج شوید تا ضررهای خود را کوچک تر و کوچک تر کنید.

سیستم و استراتژی شما مهمتر از پیش بینی های شما است

به نقل از Newtradeu در مورد روانشناسی معامله گری، یک فرآیند معاملاتی سیستماتیک تکرار شونده و با معنی، می تواند در درازمدت برای شما ثروت تولید کند، در حالی که پیش بینی ها معمولاً فقط یک رویداد در یک لحظه هستند. یک معامله گر سودآور به یک سیستم قابل اندازه گیری، سیگنال ها و لیست تماشا (Watch List) نیاز دارد که فرصت های منظمی را برای کسب سود ایجاد کند.

استراتژی معاملاتی

برتری استراتژی معاملاتی مهمتر از ایده قوی است

یک ایده قوی به ندرت یک مزیت رقابتی و ابزار قابل اعتماد در بازارهای مالی است. اما استراتژی معاملاتی یک دارایی قابل درآمدزایی است که به معاملات برنده شما اجازه می دهد بیشتر از معاملات بازنده شما جمع شوند. داشتن نظرات و ایده های قوی در مورد اینکه پرایس اکشن در آینده به کجا می انجامد، معمولاً ویژگی و دارایی یک معامله گر بازنده است نه معامله گر برنده.

این موضوع را می توان در پیش بینی سالانه متخصصان، تحلیلگران و مفسران در شبکه های خبری مالی مشاهده کرد که اغلب هیچکدام درست از کار در نمیاید. همچنین این واقعیت که تقریباً 90 درصد از صندوق های سرمایه گذاری مشترک و 80 درصد از صندوق های تامینی عملکرد سالانه ضعیف تری نسبت به شاخص S&P 500 دارند، نشان می دهد که نظرات اشتباه بیشتر از حد متوسط هستند.

اما چه چیزی پول در می آورد؟ برتری آماری نسبت به رقبا در بازار. این ناشی از دنبال کردن پرایس اکشن، روندها و مسیر کمترین مقاومت است نه نظرات یا پیش بینی ها. بازارهای مالی را فقط می‌توان دنبال کرد اما نمیتوان پیش‌بینی کرد، زیرا به دلیل متغیرهای تاثیر گذار بی‌پایان مانند معامله‌گران، سرمایه‌گذاران، دولت‌ها، سیاستمداران و بانک‌های مرکزی، نمی‌توان حدس زد که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

اندازه معامله یا پوزیشن تعیین کننده موفقیت معاملات است

یکی از دلایل اصلی که معامله گران تمام سرمایه ترید خود را از دست می دهند این است که محاسبات نابودگر سرمایه را درک نمی کنند. برگشتن به حالت قبل پس از از دست دادن سرمایه، چندین برابر سخت تر از حفظ و رشد سرمایه در وهله اول است.

هرچه اندازه پوزیشن شما بزرگتر باشد، ریسک شما در هر معامله بیشتر می شود و زمانی که معاملات شما علیه خودتان حرکت کنند، سریعتر پول خود  را از دست خواهید داد. هنگامی که سرمایه شما در حال کاهش است، بازده بیشتری لازم است تا فقط به حالت سربه سر برگردید.

یک ضرر 10 درصدی، برای بازگشت به حالت سربه سر به بیش از 11.1 درصد بازده نیاز دارد.

از دست دادن 50% از سرمایه اولیه، نیاز به سود 100% دارد تا تنها بتوانید به جایی که شروع کرده اید بازگردید. پس اگر 100,000 دلار دارید و 50٪ از دست می دهید و به 50,000 دلار میرسید، برای بازگشت به 100,000 دلار باید 100٪ بازده داشته باشید.

با ریسک کردن 1% از سرمایه در هر معامله، سرمایه شما پس از 10 معامله اشتباه، اندکی کمتر از 10% کاهش میابد. با کاهش سرمایه کل، اندازه های پوزیشن ها نیز کوچکتر میشوند. به این معنی که 1% سرمایه شما با کوچکتر شدن کمتر و کمتر می شود. اگر برای یک حساب 10،000 دلاری، حد ضرر تعیین میکنید، یک درصد ریسک 100 دلار است. در صورتی که با یک حساب 5000 دلاری، حدضرر تعیین میکنید، یعنی ریسک 1٪ 50 دلار است. بنابراین ریسک خود را حدود 1% حفظ کنید.

مهم نیست چقدر خوب هستید یا فکر می کنید استراتژی معاملاتی خوبی دارید، شما هرگز نباید آنقدر بزرگ معامله کنید که یک رگه باخت حساب شما را بطور کلی خراب کند. اگر با پوزیشن های بزرگ کل سرمایه تجاری خود را معامله کنید، حتی چند باخت در یک رگه برنده کلی، سرمایه شما را از بین می برد.

شما به عنوان یک معامله گر یا تریدر، کامل نخواهید بود و با هر میزان تجربه ای، این موضوع عملا غیرممکن است. شما باید بتوانید از حساب معاملاتی خود در طول رگه های باخت محافظت کنید. با خود فکر کنید که اگر تنها 50% از معاملات شما با سود همراه شود آیا حساب معاملاتی شما در پایان دوره جان سالم به در خواهد برد یا خیر؟

معامله گران جدید در نهایت هر بار تمام سود معاملات خود را از دست می دهند زیرا سرمایه خود را در یک یا چند معامله در معرض ریسک بیش از حد قرار دادند. معامله گران تازه کار هنوز درازمدت سودآور نبوده اند زیرا زیانهای آنها همیشه سرمایه شان را از بین برده است. اگر می‌خواهید در بازارها سود کسب کنید و آن را حفظ کنید، باید اندازه پوزیشن خود را بگونه ای تنظیم کنید تا ضررهای شما پس از هر بار باخت، سرمایه کلی را از بین نبرد. بعنوان یک تریدر باید بتوانید سود خود را پس از به دست آوردن آن حفظ کنید. اندازه موقعیت ثابت به این امر کمک می کند و ضروری است.

خود مهم پنداری و احساسات در بازار گران تمام میشوند

اینکه فکر کنید باهوش‌تر از بازار هستید، انرژی خطرناکی را در شما ایجاد می‌کن.د وقتی فکر می‌کنید که حق با شماست و بازار اشتباه می‌کند در نهایت معاملات زیان‌ده را به ارمغان خواهد آورد. در مقابل ترس باعث می شود معامله گران سیگنال های ورود خود را دنبال نکنند. حرص و طمع باعث می شود که معامله گران بیش از حد بزرگ معامله کنند. ترسِ از دست دادن، باعث ورود دیرهنگام در روندی می شود که معکوس می شود. امید باعث می‌شود معاملات بازنده به امید بازگشت به حالت یکنواخت انجام شوند. همه این احساسات ویژگی های معامله گران بی سود است.


روانشناسی معامله گری و تکنیک های تریدرهای موفق


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید