پامپ و دامپ چیست ؟ طرحی غیر اخلاقی برای کلاهبرداری

پامپ و داپ چیست ؟

پامپ و دامپ، طرحی غیر اخلاقی و کلاهبردارانه است که تلاش می کند قیمت سهام یا اوراق بهادار را از طریق توصیه های جعلی افزایش دهد. این توصیه ها بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است.

عاملان پامپ و دامپ، از قبل پوزیشن ثابتی در سهام شرکت دارند و پس از اینکه تبلیغات گمراه کننده منجر به افزایش قیمت سهام شد، پوزیشن خود را می فروشند. البته که سرمایه گذاران و معامله گران مسئول و با اخلاق، با این طرح به شدت مخالف اند. پامپ و دامپ بر اساس قوانین اوراق بهادار، غیرقانونی است و می تواند منجر به جریمه های سنگین شود. محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال منجر به گسترش طرح‌ های پامپ و دامپ در این صنعت شده است.

اصول اولیه پامپ و دامپ

طرح های پامپ و دامپ در گذشته از طریق تماس های تبلیغاتی انجام می شد. ظهور اینترنت، این فعالیت را بیشتر به حالت آنلاین تغییر داده است. کلاهبرداران اکنون می توانند پیام هایی را به صورت آنلاین ارسال و سرمایه گذاران را برای خرید بی درنگ برخی سهام ترغیب نمایند.
این پیام‌ ها معمولاً چنین ادعا می ‌کنند که اطلاعات داخلی در مورد یک تحول قریب ‌الوقوع دارند که منجر به افزایش چشمگیر قیمت یک سهم می ‌شود.
هنگامی که خریداران وارد بازار شده و قیمت سهام به طور قابل توجهی افزایش می یابد، عاملان طرح پامپ و دامپ سهام خود را می فروشند. در این موارد حجم فروش این سهام معمولاً بسیار قابل توجه است و باعث کاهش چشمگیر قیمت سهام می شود. در نهایت، بسیاری از سرمایه گذاران زیان هنگفتی را تجربه می کنند.
طرح‌های پامپ و دامپ عموماً سهام ‌هایی با سرمایه کوچک و خرد را هدف قرار می‌ دهند. سهام با سرمایه کوچک برای این نوع فعالیت های سوء استفاده گرانه بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، چرا که دستکاری آنها آسان تر است. سهام های کوچک معمولاً دارای نقدینگی پایین، حجم معاملات کم و اطلاعات شرکتی محدود هستند. در نتیجه، نیازی به تعداد زیادی از خریداران جدید برای بالا بردن ارزش سهام نیست.

آشنایی بیشتر با پامپ و دامپ

متاسفانه هر کسی که به یک حساب معاملاتی آنلاین دسترسی داشته و بتواند سرمایه ‌گذاران دیگر را برای خرید سهامی که ظاهراً «آماده صعود است» راضی کند، می ‌تواند این طرح را پیاده سازی کند. فرد متقلب مقدار زیادی از سهامی که با حجم کم معامله می‌شود را می خرد که این اقدام معمولاً باعث افزایش قیمت می شود.
پرایس اکشن، سایر سرمایه گذاران را به خرید سنگین ترغیب می کند و قیمت سهم را حتی بالاتر می برد. شخص یا مجموعه متقلب، در هر زمانی که احساس کند فشار خرید آماده سقوط است، می ‌تواند سهام خود را به منظور سود کلان بفروشد.
بازار ارزهای دیجیتال به جدیدترین عرصه برای طرح‌ های پامپ و دامپ تبدیل شده است. دستاوردهای عظیم بیت کوین و اتریوم علاقه فوق العاده ای را به ارزهای دیجیتال برانگیخته است. متأسفانه، ارزهای رمزپایه به دلیل فقدان مقررات شفاف در بازار ارزهای دیجیتال و پیچیدگی تکنیکال، برای طرح‌های پامپ و دامپ بسیار مناسب هستند.
مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، شیوع طرح های پمپ و دامپ را در بازار ارزهای دیجیتال بررسی کرد. محققان بیش از 3400 طرح از این قبیل را در طول شش ماه با مشاهده دو پلتفرم پیام ‌رسان گروهی که در بین سرمایه ‌گذاران ارزهای دیجیتال محبوب است، شناسایی کردند.

راه های اجتناب

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)نکاتی برای اجتناب از طرح های پامپ و دامپ ارائه کرده است. در اینجا به بررسی چند نکته از این قبیل می پردازیم:

  • نسبت به پیشنهادات سرمایه گذاری غیر منتظره محتاط باشید.
  • در صورت دریافت یک ارتباط ناخواسته و غیر منتظره با موضوع “فرصت سرمایه گذاری” با احتیاط عمل کنید.
  • راه های بسیار برای ارتباطات مجازی به این معنی است که چنین افراد متقلبی می ‌توانند از راه‌ های مختلف به شما دسترسی پیدا کنند. به طور مثال از طریق ایمیل، کامنت یا پست در صفحه رسانه‌ های اجتماعی شما، پیام مستقیم، یا تماس تلفنی و … اقدام غیر محتاطانه ممکن است منجر به زیان های قابل توجهی به جای سودهای کلان وعده داده شده توسط کلاهبرداران شود.

مراقب هشدارها باشید

  • آیا سرمایه گذاری پیشنهاد شده، برای واقعی بودن بیش از اندازه خوب است؟
  • آیا سود “تضمین شده” بسیار زیادی را وعده می دهد؟
  • آیا در حال حاضر و قبل از صعود سهام، شما را برای خرید تحت فشار قرار می دهند؟

اینها همه تاکتیک ‌های رایجی هستند که توسط مجریان طرح های پامپ و دامپ استفاده می‌شوند و باید توسط سرمایه‌ گذاران به عنوان هشدار برای احتیاط در نظر گرفته شوند.


مراقب کلاهبرداری در گروه هایی که در آن عضو هستید باشید

پیشنهاد سرمایه گذاری از سوی یکی از اعضای گروهی که شما به آن وابسته هستید ممکن است باعث شود که اعتبار آن را باور کنید.
مشکل اینجاست که ممکن است آن عضو نیز ناخواسته فریب خورده و باور کرده باشد که سرمایه گذاری پیشنهاد شده قانونی است (حال آن که در واقعیت، این فقط یک کلاهبرداری است).
همیشه تحقیق و بررسی شخصی خود را انجام دهید.
قبل از اینکه پولی را سرمایه گذاری کنید، تحقیق و بررسی لازم را انجام دهید.
به‌ دست آوردن اطلاعات آنلاین درباره شرکت‌ های قانونی نسبتاً آسان است.
فقدان چنین اطلاعاتی اغلب به خودی خود می تواند یک پرچم قرمز یا همان هشدار احتیاط باشد.

مرتبط: لیست شرکت ها و سایت های آنلاین کلاهبرداری یا اسکم – سایت های خارجی

چکیده مطالب

Pump-and-dump یک طرح غیرقانونی برای افزایش کاذب قیمت سهام یا اوراق بهادار بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است.
طرح‌ های پامپ و دامپ معمولاً سهام با سرمایه کوچک و خرد را هدف قرار می ‌دهند.
افرادی که در اجرای طرح های پامپ و دامپ، مجرم شناخته شوند مشمول جریمه های سنگین می باشند.
طرح های پامپ و دامپ به طور فزاینده ای در صنعت ارزهای دیجیتال یافت می شوند.

تهیه شده توسط بروکر Amarkets


پامپ و دامپ چیست ؟ طرحی غیر اخلاقی برای کلاهبرداری


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید