4 درسی که تجارت آفرینان میتوانند از دونالد ترامپ بیاموزند

دونالد ترامپ

“اگر برنده نشوم، این کار برای من کاملاً اتلاف وقت به حساب می آید” دونالد ترامپ

چه از او متنفر باشید و چه عاشقش باشید این کاندید حزب جمهوریخواه امریکا گاهی اوقات صحبتهای بسیار تأثیر گذار و قدرتمندی میکند. جمله ای که مقاله را با آن شروع کردم نمونه ای از صحبت های اخیر اوست. این جمله شاید همۀ آن باوری است که هر تجارت آفرینی باید در ذهن داشته باشد: هرگز کاری را با امیدِ دست یابی به حداقل شروع نکنید. اگر کاری را شروع می کنید باید به این موضوع ایمان داشته باشید که در آن کار به موفقیت می رسید و تمام سعی خود را برای آن انجام می دهید.

اما دیگر چه چیزهایی میشود از دونالد ترامپ یاد گرفت؟ بیایید قسمت سیاسی مسئله را کنار بگذاریم و به 4 درسی که کارآفرینان میتوانند از این میلیاردر و کاندید ریاست جمهوری امریکا یاد بگیرند اشاره کنیم.

1- همه چیز برنده شدن است، جایزه ای برای “مشارکت” در دنیای واقعی وجود ندارد

نسل جدید ما امروز برای شکست خوردن کار میکنند و برای آن پرورش یافته اند. در سنین پائین تر خانواده و آشنایان به او یاد میدهند که مهم مشارکت در انجام کاری است، امّا در دنیای واقعی این باور خالی از حقیقت است.

ترامپ هرگز تنها به خاطر اینکه مشارکت داشته باشد کاری را شروع نکرده است، این در همۀ موارد برای او صدق میکند. او همیشه برای برنده شدن وارد میدان میشود چه در عرصۀ انتخابات و چه در عرصۀ تجارت. او هتل های خود را تنها با امید اینکه یکی از بهترین هتلهای منطقه باشد افتتاح نکرد. دونالد برای برنده شدن و قرار گرفتن بعنوان بهترین حرکت میکند و چیزی کمتر از آن او را قانع نمیکند.این همان طرز فکری است که تجارت آفرینان باید داشته باشند.

2 – خدمات و یا محصولات شما هرگز نخواهد توانست همه را راضی نگه دارد

دونالد ترامپ میداند که او نمیتواند همه را راضی نگه دارد و حتی در آینده نیز نمیتواند این کار را انجام دهد. چیزی مشابه برای محصولات و خدمات نیز وجود دارد. همیشه کسانی هستند که شما و محصولاتتان را حمایت میکنند و همیشه مخالفینی نیز وجود دارند. برای مثال iPhone را در نظر بگیرید. افراد زیادی هستند که عاشق این محصول هستند و کسانی نیز هستند که کاملاً مخالف آن هستند و همیشه سعی میکنند که دیگران را قانع کنند که سرویسهای اندروید بسیار قدرتمندتر از آن هستند.

اپل برای این موضوع چه کار میکند؟

این کمپانی تمرکز خود را برروی طرفدارهای خود میگذارد و سعی میکند که با فراهم نمودن بهترین محصولات و خدمات نظر آنها را جلب و آنها راضی نگه دارد. اپل هرگز نگران راضی نگه داشتن همۀ افراد ذنیا نیست زیرا میداند که در اینصورت ممکن است اسیر تقاضای بی پایانِ مخاطبین خود شود. پس به راه خود ادامه میدهد شاید که در این مسیر بتواند به صف حامیانش بیفزاید. اپل میداند که با این استراتژی همیشه در بالا قرار خواهد داشت.

این نکته ای بسیار مهم در بازاریابی امروز است. درست است که شما نمیتوانید همه را راضی نگه دارید ولی میتوانید به گونه ای باشید که همه نسبت به شما حسی داشته باشند. چه مثبت و چه منفی. پس شناسایی بازار و مخاطبین و تمرکز بر خدمت رسانی هرچه بهتر به آنها نکتۀ مهمی است که میتوان از این تجارت آفرین آموخت. فراموش نکنید که اگر بخواهید همه را راضی نگه دارید در انتها تلاشتان به دری بسته برخورد خواهد کرد.

3 – اعتماد بنفس پادشاهی میکند

آیا دونالد ترامپ اعتماد بنفس دارد ؟ خیلی زیاد.

اگر به او بگوئید که طرح او جواب نمیدهد و یا اینکه شکست خواهد خورد به شما میخندد. او یقیناً باور دارد که موفق میشود و در انتخابات برنده خواهد بود. قسمتی از موفقیت او درگروی این اعتماد بنفس اوست. باور کامل و صد در صدی به خود بسیار قدرتمند است. وقتی که شما جریانی بی پایان از اعتماد بنفس باشید و هر روز بدانید که غالب هستید و نه مغلوب، بسیار بیشتر از آن چیزی که از دست میدهید به دست خواهید آورد.

استاد شدن در بازیِ ذهنیِ تجارت آفرینی به شکل عجیبی به شما کمک خواهد کرد. پس هر چه زودتر بتوانید برروی اعتماد بنفس خود کار کنید بهتر است.

4 – باید برندِ خود را زودتر سر و شکل دهید

در کارزار انتخابات 2016 امریکا دونالد ترامپ پیامی بسیار شفاف و روشنی از همان ابتدای فعالیتش داشت. “دوباره امریکایی بزرگ ساختن” پیامی است که ترامپ دارد. این پیام نقش مهمی در سر و شکل دادن به برند او بازی کرده است. به همین شکل، اگرشما میخواهید که افراد را جذب کنید و جایی برای خود در صنعت خود داشته باشید باید یک استراتژی قوی برای برندینگ پیدا کنید. هرگز یک راهکار برای همه جواب نمیدهد پس اول دریابید که قرار است چه نقشی در بازارتان داشته باشید و آن را بصورت یک برند در جلوی چشم همگان قرار دهید.

آیا میخواهید که شما را بعنوان توزیع کنندۀ محصولات ارزان قیمت، بسیار گران قیمت، اورجینال و یا … بشناسند و یا قرار است که خواننده ای به سبک پاپ، راک و … باشید؟ فراموش نکنید همانطور که خوانندۀ یک گروه متال نباید طرفداران خود را با خواندن موسیقی کلاسیک یا سنتی ناامید کند شما نیز باید همیشه به آنچه از ابتدا شروع کردید پایبند باشید و نباید استراتژی خود را برای اهداف موقتی تغییر دهید.

حالا عقب بنشینید و با خود فکر کنید که چگونه میتوانید مخاطبین خود را راضی نگه دارید و یا آنها را جذب کنید؟ به نظر شما روش دونالد ترامپ به عنوان یک کارآفرین چگونه است ؟

این مقاله در مورد دونالد ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2016  نوشته شده است.


4 درسی که تجارت آفرینان میتوانند از دونالد ترامپ بیاموزند


تجارت آفرین فارکس

1 دیدگاه

  • شما چقدر ساده اید صزفنظر از مسایل سیاسی ویا اینکه کسی خوشش بیاید یانه اگر در مورد زنذگی شخصی او بنگرید افرادی اورا یک فرد روانی مینامند ناشی از موارد سیاسی نیست بی اغراق او یک فرد کاملا روانی است بیان این موارد نه به دلیل رفتارهای وحشیگرانه ایشان در صحنه سیاست است بلکه واقعا از نظر علمی وپزشکی بعلت مشت ولگدوپتک وآهن در رینک کشتی کج به سر وی خورده اگر دراثر این ضربات مغزاوحتی یک میلیم (1/6000)میلیمترتکان بخورد دچار اختلالاتروانی خواهد شدو اماچرا شما راساده خطاب کردم به این دلیل است که شاید تاکنون با هیچ دیوانه ای روبرو نشده اید اختلالات روانی انواع مختلفی داردکه بنا به اقتضای شغلی بنده با اغلب آنها برخورد داشته ام اگر موردی بیان کنم شاید باورنکنید یک بیمار روانی اگر داروهای تجویز شده پزشک را مصرف مینود مواردی را با توجه بع مسایل اجتمایی چنان تحلیل میکرد که هیچگونه اشتباهی صورت نمیگرفت واما درمورد حرفی که ترامپ گفته یک جمله فیلسوفانه نیست شاید شما در طول زندگی خود هزاران بار چنین حرفی را تکرار نموده اید برای اینکه واقعا بدانید که تابحال چند بار ازخودتان چنین حرفی را تکرار کرده اید باید ازشما بپرسم در واقع شما چه تعریفی از پیروزی دارید معنی واقعی پیروزی موفقیت بر هرگونه تصمیم واراده یک پیروزی محسوب میشود برای مثال شما با این تصمیم که جهت خرید گوشت ازمنزل خارج شدید اما به هر دلیلی موفق به خرید گوشت نشدید آیا غیر ازآن است که در انجام تصمیمتان شکست خورده اید وبعد از آن بر خود ایراد نگرفتید که وقتتان راهدر داده ایدپس باکمی تعمق در مییابید که ترامپ در بیان این مطلب معمای شاقی را حل نکرده ویا فیلسوفانه سخن نگفته

دیدگاهتان را بنویسید