چگونه ایالات متحده جهان را ترغیب می کند تا جایگزینی برای دلار پیدا کند

اسکناس 1 دلاری

به گزارش رویترز، ایالات متحده به طور پیوسته در حال به چالش کشیدن قواعدی است که از دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی حمایت می کنند. تحولات اخیر، تحریم ها، زیر سئوال بردن حاکمیت قانون پس از محکومیت دونالد ترامپ و غیره این چالش را تقویت می کند. این وضعیت جامعه جهانی را وادار می کند تا جایگزین هایی را برای دلار در نظر بگیرد، اگرچه به نظر می رسد ایالات متحده همچنان موضع خود را حفظ کرده است.

حملات اخیر به سیستم حقوقی امریکا پس از محکومیت ترامپ، از جمله اقداماتی است که ایالات متحده در حال به چالش کشیدن وضعیت موجود جهانی است. این کشور به طور قابل توجهی استفاده از تحریم ها را به عنوان ابزار سیاست خارجی افزایش داده است و همچنان به جمع آوری بدهی های قابل توجهی ادامه می دهد و به سرمایه گذاران بین المللی برای تامین هزینه های خود متکی است.

در طول سه هفته گذشته، گزارشگر رویترز (پریتوش بانسال) با مدیران خدمات مالی، سرمایه‌گذاران جهانی، و کارشناسان در آسیا و ایالات متحده مصاحبه داشته‌ تا دیدگاه‌های آنها را در مورد اینکه ایالات متحده تا چه زمانی می‌تواند این رویکرد را بدون مواجهه با پیامدهای مهم ادامه دهد، ارزیابی کند. بسیاری برای صحبت آزادانه در مورد این موضوع درخواست ناشناس ماندن کردند.

این گفتگوها نگرانی فزاینده ای را، چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی، در مورد عواقب استکبار تلقی شده آمریکا نشان داد. با این حال، با وجود تلاش‌ها، هیچ جایگزین معتبری برای دلار پیدا نشد که بخشی از آن به دلیل کاستی‌های سایر گزینه‌های بالقوه است. برای مثال، در آسیا، فوریت فزاینده ای برای یافتن استراتژی «آمریکا به علاوه 1» برای کاهش اتکا به ایالات متحده و افزایش جریان های تجاری غیر دلاری وجود دارد.

تلاش ها برای توسعه سیستم های جایگزین کند و بی اثر بوده است. افزایش اقتدارگرایی، تهدیدات علیه حقوق فردی و مالکیت، و تنش های ژئوپلیتیکی باعث شده است که دارایی های ایالات متحده علیرغم کاهش جذابیت همچنان نسبتاً جذاب باقی بماند.

یک نظرسنجی اخیر نشان داد که مدیران ذخایر بانک مرکزی قصد دارند در طی 12 تا 24 ماه آینده به دلیل افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک جهانی و نیاز به نقدینگی، دارایی‌های دلاری خود را افزایش دهند.

استیو اچ. هانکه، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز و یکی از اعضای سابق شورای رئیس جمهور رونالد ریگان، خاطرنشان کرد: (شاید از قضا، قدرت دلار آمریکا تا حدی به دلیل وضعیت تقریباً بدون چالش آن پناهگاه امن باشد. مشاوران اقتصادی با این حال، بیشتر سرمایه‌گذاران ژئوپلیتیک و خطراتی را که در زیر سطح زمین پنهان می‌کنند درک نمی‌کنند – تا زمانی که خیلی دیر شده باشد).

مرتبط: شورش آرام طلا – رونمایی از داستانی ناگفته در پشت رکوردهای اخیر قیمت طلا

تسلط دلار

نقش مسلط جهانی دلار ریشه در اصول دموکراتیک ایالات متحده، اندازه اقتصاد، عمق بازارهای آن، و قدرت نهادهای آن و حاکمیت قانون دارد. اعتقاد به دموکراسی همچنان در امریکا عمیقاً ریشه دارد. هفته گذشته، گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، که از سال 1997 در دولت حضور داشت، با وجود چالش های سیاست حزبی، اعتقاد خود را به سیستم قانون اساسی ایالات متحده تأیید کرد.

با این حال، حملات اخیر به سیستم حقوقی ایالات متحده پس از حکم ترامپ نگرانی هایی را برانگیخته است. به عنوان مثال، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، دادگاه را “دادگاه کانگورو” خواند و از این حکم به عنوان انگیزه سیاسی انتقاد کرد. یک سرمایه گذار آسیایی نسبت به تهدیدات احتمالی برای مؤسسات ایالات متحده ابراز نگرانی کرد و خاطرنشان کرد که تضعیف قدرت فدرال رزرو می تواند به طور قابل توجهی ارزش دلار را کاهش دهد.

تاثیر تحریم ها

یکی از مدیران ارشد خدمات مالی مستقر در نیویورک که به آسیا سفر می کند، گزارش داد که از مشتریانی شنیده می شود که معتقدند سیاست های مالی ایالات متحده و غرب، دلار و سیستم مالی غرب را تضعیف می کند. او “تحریم های در حال گسترش” را به عنوان یک عامل مهم برجسته کرد.

توقیف احتمالی 300 میلیارد دلار از دارایی های روسیه توسط غرب در مورد مناقشه اوکراین، وضعیت را پیچیده تر می کند و وضعیت پناهگاه امن ایالات متحده را تضعیف می کند. مدیر اجرایی گفت: «غرب در آنجا از Rubicon* عبور کرد.

بررسی وزارت خزانه داری در اکتبر 2021 نشان داد که تحریم ها به طور چشمگیری افزایش یافته است، با 9421 تحریم در آن سال، در مقایسه با 912 در سال 2000. این بررسی خاطرنشان کرد که “دشمنان آمریکا – و برخی از متحدان – در حال کاهش استفاده از دلار هستند.”

یک سرمایه گذار آسیایی از نزدیک چالش ByteDance در مورد ممنوعیت TikTok در ایالات متحده را به عنوان آزمونی برای قدرت حاکمیت قانون مشاهده می کند. اگر دولت ایالات متحده نتواند شواهد قابل توجهی مبنی بر تهدید امنیت ملی بودن برنامه ارائه دهد، می تواند اعتماد به استقلال سیستم حقوقی ایالات متحده را تضعیف کند. با این حال، این سرمایه گذار افزود که ایالات متحده علیرغم این نگرانی ها، مستقل تر و قابل اعتمادتر از بسیاری از مکان های دیگر باقی می ماند.

در پایان، در حالی که نگرانی فزاینده ای در مورد آینده دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی وجود دارد، هنوز هیچ جایگزین معتبری پیدا نشده است و دلار همچنان از موقعیت خود به عنوان یک پناهگاه نسبتا امن و باثبات بهره می برد.

Rubicon* : عمل برنده شدن در بازی مقابل حریفی که مجموع امتیازش کمتر از 100 است، در این صورت امتیاز بازنده به جای کم شدن از امتیاز برنده به آن اضافه می شود.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس