گزارش طلا – با تغییر لحن فدرال رزرو برای نرخ بهره طولانی تر، قیمت طلا تغییر می کند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در جلسه روز چهارشنبه اروپا، زیر 2400 دلار باقی ماند و همچنان در تلاش برای بازپس گیری بالاترین رکوردهای اخیر نزدیک به 2430 دلار است. تاکید جروم پاول، رئیس فدرال رزرو (fed) بر حفظ چارچوب سیاست محدودکننده برای یک دوره طولانی، بر فلز گرانبها تاثیر گذاشته است. به نظر می رسد پاول و همکارانش با توجه به تورم سرسخت و تقاضای نیروی کار قوی، تمایل به افزایش نرخ بهره دارند.

احتمال اینکه فدرال رزرو برای مدت طولانی نرخ های بهره بالاتری را حفظ کند، از بازدهی دلار و اوراق قرضه ایالات متحده حمایت می کند. اگرچه بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده اندکی کاهش یافته است، اما همچنان نزدیک به اوج پنج ماهه در حدود 4.70 درصد است. شاخص دلار آمریکا (DXY) که منعکس کننده قدرت گرینبک در برابر شش ارز اصلی است، پس از رسیدن به بالاترین سطح پنج ماهه نزدیک به 106.40 تثبیت شده است.

در همین حال، تشدید تنش ها در خاورمیانه همچنان به تقویت تقاضا برای طلا ادامه می دهد. اسرائیل در حال آماده شدن برای مقابله به مثل در برابر حمله ایران است، اگرچه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مخالفت خود را با ضد حمله اسرائیل اعلام کرده است. جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌های جدیدی علیه ایران در پی حمله این کشور به اسرائیل اعمال کند. چنین تحریم هایی می تواند بر توانایی ایران برای صادرات نفت تأثیر بگذارد.

سرخط خبرهای طلا

قیمت طلا در حال حاضر در زیر سطح مقاومت بحرانی 2400 دلار معامله می‌شود و به دلیل موضع گیری جروم پاول، رئیس فدرال رزر در مورد نرخ بهره در حال تثبیت قیمت است. به طور همزمان، تشدید تنش ها در خاورمیانه همچنان از موقعیت طلا به عنوان یک دارایی امن حمایت می کند.

اظهارات پاول در روز سه‌شنبه تعهد فدرال رزرو به بالا نگه داشتن نرخ‌های بهره برای مدت طولانی را تقویت کرد و دلیل آن نگرانی‌ها در مورد پایین بودن تورم مداوم بود. وی خاطرنشان کرد: داده های اخیر اطمینان بیشتری برای دستیابی به نرخ تورم مطلوب 2 درصدی ایجاد نکرده است و این نشان می دهد که رسیدن به این هدف ممکن است بیش از حد انتظار طول بکشد.

اعتماد فدرال رزرو به کاهش تورم با افزایش غیرمنتظره شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) مارس و داده های خرده فروشی قوی، که نشان می دهد فشارهای تورمی می تواند انعطاف پذیر باقی بماند، به چالش کشیده شد.

در جبهه ژئوپلیتیک، تشدید تنش ها در خاورمیانه، به ویژه بین اسرائیل و ایران، تقاضا برای دارایی های امن مانند طلا را افزایش داده است. آمادگی اسرائیل برای مقابله به مثل در برابر حمله هوایی ایران، همراه با نگرانی در مورد بی ثباتی گسترده تر منطقه، جذابیت طلا را به عنوان پوششی در برابر خطرات ژئوپلیتیکی تقویت کرده است.

با نگاهی به آینده، سرمایه گذاران منتظر راهنمایی جدید سیاست گذاران فدرال رزرو در مورد نرخ بهره هستند. انتظار می‌رود سیاست‌گذاران موضع خود را در مورد بالا نگه‌داشتن نرخ‌های بهره حفظ کنند تا زمانی که شواهد کافی مبنی بر تداوم تورم در نرخ هدف 2 درصد وجود داشته باشد.

بررسی فنی طلا

قیمت طلا در حال حاضر در محدوده روز سه شنبه حدود 2380 دلار در حال معامله است. حرکت رو به بالای XAU/USD محدود شده است زیرا اندیکاتورهای مومنتوم در حال کاهش از سطوح بسیار بیش از حد خرید هستند. شاخص قدرت نسبی 14 دوره ای (RSI) در نمودار روزانه پس از رسیدن به اوج حدود 85.00 اندکی کاهش یافته است. با این حال، تقاضای کلی همچنان قوی است زیرا RSI همچنان در محدوده صعودی 60.00-80.00 باقی می ماند.

نمودار طلا

از نظر پتانسیل نزولی، سطوح حمایت کلیدی برای تماشا شامل پایین ترین سطح نزدیک به 2268 دلار در 5 آوریل و بالاترین سطح 2223 دلار از 21 مارس است. انتظار می رود در صورت کاهش قیمت، این سطوح حمایت قابل توجهی را ارائه دهند.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا چهارشنبه 29 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا چهارشنبه 29 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید