گزارش امروز دلار – با آماده شدن سرمایه‌گذاران برای گزارش PPI و خرده‌فروشی ایالات متحده، دلار آمریکا بهبود می‌یابد

اسکناس 1 دلاری

در روز پنجشنبه، دلار آمریکا (USD) با انتظارات از انتشار داده های اقتصادی کلیدی ایالات متحده، از جمله خرده فروشی، شاخص قیمت تولید کننده (PPI) و مطالبات بیکاری هفتگی، بالاتر معامله می شود. به نظر می‌رسد دو عامل از دلار حمایت می‌کنند: اول اینکه، بانک خلق چین (PBoC) تثبیت یوان بسیار ضعیف‌تری را در برابر دلار تعیین کرد که اولین حرکت از این دست در چند ماه اخیر است. ثانیاً، اختلاف میان اعضای بانک مرکزی اروپا (ECB) در مورد زمان‌بندی کاهش اولیه نرخ بهره، منجر به این گمانه‌زنی شده است که بانک مرکزی اروپا می‌تواند قبل از فدرال رزرو (Fed) اقدام به کاهش نرخ بهره کند، بر یورو فشار وارد می کند و شاخص دلار DXY را تقویت کرده است.

از نظر داده های اقتصادی، موجی از انتشار برای ساعت 16:00 بوقت ایران برنامه ریزی شده است. تمرکز اصلی بر گزارش ماهانه خرده‌فروشی در ماه فوریه است که انتظار می‌رود پس از انقباض مشابه در ژانویه، 0.8 درصد افزایش یابد. علاوه بر این، پیش بینی می شود که هر دو اعداد سرفصل و شاخص اصلی قیمت تولید کننده (PPI) برای ماه فوریه منعکس کننده روند کاهش تورم جاری باشند.

سرخط خبرهای دلار

در اینجا خلاصه ای از گزارش های مورد انتظار در تقویم اقتصادی در ساعت 16:00 بوقت ایران آمده است:

مطالبات هفتگی بیکاری:

  • انتظار می رود ادعاهای اولیه از 217000 به 218000 افزایش یابد.
  • انتظار می رود مطالبات مستمر از 1.906 میلیون به 1.900 میلیون کاهش یابد.

خرده فروشی ایالات متحده برای ماه فوریه:

  • انتظار می رود خرده فروشی ماهانه از 0.8 درصد کاهش به 0.8 درصد رشد کند.
  • انتظار می رود خرده فروشی ماهانه بدون احتساب خودرو و حمل و نقل از 0.6 درصد کاهش به 0.5 درصد افزایش یابد.
  • اصلاحات می تواند باعث تحرکات قابل توجهی در گرینبک شود.

شاخص قیمت تولید کننده ایالات متحده (PPI) برای ماه فوریه:

  • انتظار می رود PPI سرفصل ماهانه در 0.3 درصد ثابت بماند.
  • پیش بینی می شود PPI سرفصل سالانه از 0.9% به 1.1% افزایش یابد.
  • پیش بینی می شود PPI ماهانه Core از 0.5٪ به 0.2٪ کاهش یابد.
  • پیش‌بینی می‌شود که PPI سالانه از 2.0% به 1.9% کاهش یابد.

علاوه بر این، داده‌های موجودی‌های تجاری ژانویه حدود ساعت 17:30 به وقت ایران منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود رشد از 0.4% به 0.2% کاهش یابد.

در بازار سهام آمریکا، سهام پس از گذراندن بیشتر روز در قلمرو منفی، توانستند روز چهارشنبه را با افزایش به پایان برسانند. انتظار می‌رود بازارهای آسیایی با رشد ملایم بسته شوند، در حالی که سهام اروپا به طور کلی کمتر از 0.50 درصد افزایش یافته است.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، انتظارات برای توقف در نشست 20 مارس 99 درصد است و تنها یک درصد احتمال کاهش نرخ دارد. اوراق اسناد خزانه 10 ساله ایالات متحده حدود 4.20 درصد معامله می شود که بالاترین سطح در هفته را نشان می دهد.

بررسی فنی DXY

شاخص دلار آمریکا (DXY) دومین تلاش خود را برای رسیدن به سطح 103.00 پس از شکست قبلی خود در در اوایل این هفته انجام می‌دهد. علیرغم عوامل خارجی روز پنجشنبه که گرین بک را به این سطح بازگرداند، تردیدهایی وجود دارد که آیا انتشار داده های بعد از ظهر برای DXY برای شکستن سد 103 کافی باشد یا خیر. به نظر می رسد معامله گران از تصمیم فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره در هفته آینده عقب نشینی می کنند.

در روند صعودی، اولین مقاومت در 103.38 قرار دارد که توسط SMA 55 روزه نشان داده می شود. در نزدیکی، یک مانع مهم با SMA 100 روزه نزدیک به 103.68 و SMA 200 روزه نزدیک به 103.70 در انتظار است. سطح کلیدی برای مشاهده پیشرفت صعودی 104.96 است.

پس از انتشار CPI، شاخص دلار حتی نتوانست SMA 55 روزه را آزمایش یا به چالش بکشد. حرکت نزولی بیشتر محتمل به نظر می رسد، با 102.00 به عنوان سطح حمایت بعدی اهمیت دارد. اگر شکسته شود، مسیر برای کاهش عمیق تر به سمت 100.61، پایین ترین سطح سال 2023، روشن است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید