گزارش امروز طلا – قیمت طلا در نزدیکی بالاترین حد خود باقی می ماند و منتظر صحبت های رئیس فدرال رزرو برای حرکت جدید است

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) با شروع کار بازار اروپا در روز چهارشنبه، روندی خفیف منفی را نشان می‌دهد و از بالاترین رکورد اخیر خود عقب نشینی می‌کند. معامله گران متاثر از افزایش قوی مشاهده شده در هفته گذشته و پیش بینی شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو (Fed) در کنگره، ترجیح می دهند موقعیت های صعودی خود را کاهش دهند. اظهارات پاول برای دیدگاه‌هایی درباره موضع فدرال رزرو در مورد تعدیل‌های بالقوه نرخ بهره، عاملی حیاتی که پویایی دلار آمریکا (USD) را شکل می‌دهد و فشار جهت‌گیری جدیدی برای طلای بدون بازده ارائه می‌کند، از نزدیک مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.

علاوه بر شهادت پاول، معامله گران با انتشار گزارش ADP ایالات متحده در مورد اشتغال در بخش خصوصی و داده های JOLTS Job Openings در روز چهارشنبه دست و پنجه نرم خواهند کرد. این رویدادها ممکن است قبل از انتشار رسمی گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه، فرصت های کوتاه مدتی را در بازار طلا ایجاد کند. همزمان، نگرانی‌ها در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، نگرانی‌ها در مورد کاهش نرخ رشد در چین، و گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن، عوامل مؤثری هستند. این گمانه زنی، که به عنوان فشار بر دلار آمریکا تلقی می شود، انتظار می رود در میان عدم قطعیت های حاکم بر بازار، از این فلز گرانبها حمایت کند.

سرخط خبرهای طلا

انتشار داده‌های ضعیف‌تر از اقتصاد آمریکا در روز سه‌شنبه، انتظارات بازار را تقویت کرد که فدرال رزرو زودتر به جای دیرتر کاهش نرخ بهره را انتخاب کند، که منجر به افزایش مجدد قیمت طلا می‌شود و آن را به اوج خود نزدیک‌تر می‌کند.

موسسه مدیریت عرضه (ISM) گزارش داد که فعالیت های اقتصادی در بخش خدمات در ماه فوریه برای چهاردهمین ماه متوالی افزایش یافت، اگرچه به دلیل کاهش اشتغال با سرعت کمتری روبرو شد. علاوه بر این، داده های اداره سرشماری وزارت بازرگانی ایالات متحده کاهش 3.6 درصدی ماه به ماه (-2.0 درصد نسبت به سال قبل) را در کل سفارشات کارخانه در ماه ژانویه نشان می دهد که پس از کاهش 0.3 درصدی در ماه قبل است.

در میان تنش‌های ژئوپلیتیکی مداوم و نگرانی‌ها در مورد چالش‌های اقتصادی چین، اشتهای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های پرریسک‌تر کاهش یافت و جریان سرمایه‌ای را به سمت فلز گرانبهای به‌عنوان پناهگاه امن ترغیب کرد.

خریداران در بازار با احتیاط موقعیت های خود را پیش از شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنگره کاهش می دهند، که انتظار می رود روند نرخ بهره را شفاف کند و انگیزه جدیدی برای XAU/USD ایجاد کند.

طبق ابزار FedWatch گروه CME، بازارها در حال حاضر به احتمال 70 درصد قیمت گذاری می کنند که فدرال رزرو تا ژوئن کاهش نرخ بهره را آغاز کند. این احساس، خریداران دلار آمریکا را در حالت تدافعی نگه می‌دارد و در نتیجه نزولی را برای کالا محدود می‌کند.

معامله گران از نزدیک بر انتشار گزارش ADP ایالات متحده در مورد اشتغال در بخش خصوصی و داده های JOLTS Job Opens در تقویم اقتصادی روز چهارشنبه نظارت خواهند کرد و بینش های بیشتری را قبل از گزارش مشتاقانه پیش بینی حقوق و دستمزد غیرکشاورزی که برای جمعه برنامه ریزی شده است ارائه می دهد.

بررسی فنی XAUUSD

با تجزیه و تحلیل جنبه های فنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه در حال حاضر نشان دهنده شرایط بیش از حد خرید است که باعث احتیاط معامله گران صعودی می شود. بنابراین، عاقلانه است که قبل از در نظر گرفتن موقعیت های صعودی بیشتر برای قیمت طلا، منتظر برخی تثبیت های کوتاه مدت یا عقب نشینی اندک باشیم.

در صورت لغزش اصلاحی، حمایت قابل توجهی در حدود 2100 دلار پیش بینی می شود. هر کاهش اضافی همچنان می تواند به عنوان یک فرصت خرید بالقوه در نظر گرفته شود، با یک منطقه حمایتی کلیدی در نزدیکی محدوده 2064-2062 دلار شناسایی شده است که با مقاومت افقی قوی مشخص می شود. شکست قاطع زیر این سطح نشان‌دهنده برتری بالقوه XAU/USD است که سوگیری کوتاه‌مدت را به نفع معامله‌گران نزولی تغییر می‌دهد.

در مقابل، مقاومت در اطراف منطقه 2,142-2,144 دلار، که نشان‌دهنده اوج تمام دوران مورد آزمایش مجدد در روز سه‌شنبه است، ممکن است به عنوان یک مانع عمل کند و حرکت صعودی قیمت طلا را محدود کند. شکست پایدار فراتر از این سطح می‌تواند فلز زرد را به قلمروی ناشناخته سوق دهد، و زمینه را برای گسترش کوتاه‌مدت بیشتر فراهم کند و احتمالاً نقطه عطف روانی 2200 دلار را هدف قرار دهد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا چهارشنبه 16 اسفند 1402
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید