اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – قیمت طلا در کشمکش نرخ بهره فدرال رزرو کاهش می‌یابد ولی مسائل ژئوپلیتیک روند نزولی را محدود می‌کند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) برای اولین بار در سه هفته گذشته به دلیل تنش های ژئوپلیتیکی ادامه دار و اصلاح اخیر دلار آمریکا (USD) در بازه هفتگی مثبت بسته شد. با این وجود ، این فلز گرانبها با چالش هایی در افزایش سود خود فراتر از میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) مواجه است و هفته جدید را با سرعت ضعیف تری آغاز کرده است. این موضوع به انتظارات بازار مبنی بر اینکه که فدرال رزرو نرخ های بهره بالاتر را برای یک دوره طولانی حفظ کندف نسبت داده می شود .

با این حال، از آنجایی که نگرانی ها در مورد تشدید احتمالی درگیری های نظامی در خاورمیانه و جنگ طولانی روسیه و اوکراین همچنان ادامه دارد، جنبه نزولی محدود به نظر می رسد. این امر با آغاز سشن اروپایی، از طلا به عنوان یک دارایی امن حمایت می کند. معامله گران محتاط هستند و منتظر انتشار شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده در این هفته هستند تا از تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو قبل از انجام گمانه زنی های جهت دار جدید مطلع شوند.

سرخط خبرهای طلا

دلار آمریکا شاهد کاهش هفتگی اولیه خود برای سال 2024 بود که به دلیل افزایش تقاضا برای دارایی های امن سنتی، منجر به افزایش قیمت طلا به بالاترین سطح دو هفته اخیر در روز جمعه شد. با این وجود ، این باور که فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را تا نشست ماه ژوئن به تعویق می اندازد، از حرکت صعودی قابل توجه طلا جلوگیری می کند.

صورتجلسه نشست ژانویه FOMC که هفته گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران به طور کلی بر لزوم اطمینان بیشتر در کاهش تورم قبل از بررسی کاهش نرخ توافق کردند. چندین مقام برجسته فدرال رزرو همچنین اعلام کرده اند که کاهش فوری نرخ بهره بعید است و بانک مرکزی بر بازگرداندن تورم به هدف سالانه 2 درصد تمرکز دارد.

در حالی که بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده از اوج سال تا به امروز که در هفته گذشته به ثبت رسید، عقب نشینی کرده است، اما همچنان توسط چشم انداز تندروانه فدرال رزرو حمایت می شود و به عنوان یک عامل مثبت برای دلار آمریکا عمل می کند.

نگرانی‌های ژئوپلیتیکی، به‌ویژه درگیری‌ها در خاورمیانه و جنگ روسیه و اوکراین، همچنان سرمایه‌گذاران را نگران می‌کند و به طور بالقوه از پناهگاه امن XAU/USD حمایت می‌کند. اسرائیل قصد دارد عملیات علیه حماس را گسترش دهد و روسیه در حال آماده سازی یک حمله جدید علیه اوکراین است که انتظار می رود در اواخر ماه مه یا تابستان آغاز شود.

هواپیماهای جنگنده آمریکا و بریتانیا روز شنبه در پاسخ به حملات مداوم حوثی های تحت حمایت ایران به کشتی‌های تجاری در مسیر تجاری دریای سرخ، حملاتی را به مواضع حوثی‌ها در یمن انجام دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه در حال آماده شدن برای یک حمله جدید است و کیف در پاسخ به آن یک طرح روشن دارد.

سرمایه گذاران اکنون مشتاقانه منتظر داده های کلان کلیدی ایالات متحده در این هفته هستند، از جمله شاخص قیمت اصلی PCE، تا از تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو قبل از انجام گمانه زنی های جهت دار جدید در بازار کالا مطلع شوند.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

از نقطه نظر فنی، ناتوانی در حفظ موقعیت بالاتر از میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) و عقب نشینی جزئی از سد میانی 2041-2042 دلاری، نشان دهنده احتیاط برای معامله گران صعودی است. با این وجود، نوسانگرهای نمودار روزانه اخیراً شروع به نشان دادن حرکت مثبت کرده اند که از احتمال صعودهای کوتاه مدت بیشتر حمایت می کند. در نتیجه، هر کاهش بعدی پیش‌بینی می‌شود که خریداران جدید را در حدود حمایت افقی 2024 دلار جذب کند.

با این حال، شکست و تثبیت در زیر این سطح، SMA 100 روزه را وارد بازی می کند، که در حال حاضر در نزدیکی محدوده 2007 دلار قرار دارد. پس از این، آستانه روانی 2000 دلار بسیار مهم می شود و شکست قاطع زیر آن می تواند سوگیری را به نفع معامله گران نزولی تغییر دهد. در چنین سناریویی، قیمت طلا ممکن است نزول خود را به سمت منطقه 1984 دلار تسریع بخشد تا به طور بالقوه به حمایت قابل توجه SMA 200 روزه در مجاورت 1967-1966 دلار برسد.

در مقابل، برای سناریوهای صعودی، معامله گران باید قبل از در نظر گرفتن موقعیت های جدید منتظر پیشرفتی فراتر از اوج روز جمعه در محدوده 2041-2042 دلار باشند. این می تواند طلا را وادار کند تا مقاومت کلیدی بعدی را در نزدیکی منطقه عرضه 2065 دلار هدف قرار دهد. تداوم شتاب خرید ممکن است راه را برای بازپس گیری نقطه عطف 2100 دلاری هموار کند که این اولین بار از اوایل دسامبر 2023 است.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس