شاخص دلار آمریکا زیر 104.00 است، سرمایه گذاران منتظر کاتالیزورهای جدید هستند

اسکناس 1 دلاری

شاخص دلار آمریکا (DXY) که ارزش دلار آمریکا (USD) را در برابر سبدی وزنی از ارزهای مورد استفاده شرکای تجاری ایالات متحده می سنجد، در ساعات اولیه معاملات اروپا به زیر 104.00 رسید. در حالی که فعالان بازار منتظر کاتالیزورهای جدید در مورد کاهش بالقوه نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) هستند، DXY موضع معاملاتی ملایم تری از خود نشان داد. در حال حاضر، DXY در 103.92 قرار گرفته است که کاهش 0.02 درصدی را در روز نشان می دهد.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو در بیانیه‌های قبلی جمعه تاکید کرد که داده‌های تورمی اخیر، فراتر از انتظارات، از رویکرد مدیریت ریسک محتاطانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو حمایت می‌کند. والر اشاره کرد که بانک مرکزی عجولانه به سمت کاهش نرخ بهره حرکت نمی کند، بلکه تصمیم گرفته است تا زمانی که اعتماد کافی ایجاد شود که چنین کاهش هایی اقتصاد را به سمت تورم هدف گذاری شده 2 درصد هدایت می کند، صبر کند.

علیرغم مثبت بودن داده های PMI تولید و نیروی کار، شاخص دلار آمریکا نتوانست شتاب بیشتری به دست آورد. وزارت کار ایالات متحده روز پنجشنبه گزارش کرد که مطالبات اولیه بیکاری در هفته منتهی به 17 فوریه به 201 هزار نفر کاهش یافت و مطالبات مستمر به 1.862 میلیون کاهش یافت که هر دو از برآوردها و ارقام هفته قبل فراتر رفتند.

علاوه بر این، شاخص مدیران خرید تولیدی ایالات متحده (PMI) برای ماه فوریه به بالاترین حد خود در 17 ماه گذشته به 51.5 رسید، در حالی که PMI خدمات به 51.3 کاهش یافت که کمتر از پیش بینی ها بود. این عوامل تاثیر قابل توجهی بر شاخص دلار آمریکا نداشتند.

علاوه بر این، افزایش تنش در خاورمیانه از DXY حمایت کرد. حوثی های یمن یک کشتی باری ثبت شده در بریتانیا را در خلیج آردن با دو موشک هدف قرار دادند که نشان دهنده افزایش توان نظامی آنها است. چنین درگیری ها در خاورمیانه ممکن است به قدرت ارزهای پشتوانه از جمله دلار آمریکا کمک کند.

با نگاهی به تقویم اقتصادی هفته آینده، فعالان بازار از نزدیک بر تولید ناخالص داخلی سالانه ایالات متحده برای سه ماهه چهارم (سه ماهه چهارم) نظارت خواهند کرد که انتظار می رود در 3.3 درصد ثابت بماند. علاوه بر این، انتشار شاخص قیمت اصلی مصرف شخصی (Core PCE) و ISM Manufacturing PMI برای ماه فوریه، بینش هایی را ارائه می دهد. معامله گران داده ها را برای شناسایی فرصت های بالقوه در شاخص دلار آمریکا تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید