شاخص S&P500 به بالای سطح تاریخی 5000 رسیده است ولی برخی قیمت سهام را بالا می دانند

wallstreet

شاخص S&P 500 از سطح تاریخی 5000 پیشی گرفته است و نسبت قیمت به سود (P/E) آن، معیاری که به طور گسترده برای ارزش‌گذاری سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، به 20.4 برابر رسیده است، سطحی که آخرین بار در فوریه 2022 مشاهده شده بود. این میزان P/E به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین تاریخی شاخص 15.7 است. برخی سرمایه‌گذاران این افزایش را برای ورود بیشتر به بازار جذاب نمی‌دانند. علیرغم افزایش 21 درصدی S&P 500 از اواخر اکتبر و رسیدن به رکوردهای جدید، افزایش ارزش آن نگرانی هایی را برای برخی از سرمایه گذاران ایجاد می کند.

مارک هکت، رئیس تحقیقات سرمایه گذاری در Nationwide، خاطرنشان می کند که اگرچه سیگنال فوری برای فروش در شرایطی که P/E شاخص 20 است وجود ندارد، ولی شرط خرید 15 است. افزایش ارزش سهام حتی با بازگشت بازدهی خزانه داری در سال جاری قابل توجه است و معمولاً بر ارزش گذاری سهام فشار می آورد. بازده بالاتر نشان دهنده رقابت بیشتر اوراق قرضه و ارزش گذاری کمتر برای جریان های نقدی شرکت در آینده است.

نسبت قیمت به سود فعلی 20 برابری S&P 500 توسط برخی بیش از حد تلقی می شود و پیتر توز، رئیس مشاور سرمایه گذاری چیس، تاکید می کند که بر اساس رشد سود مورد انتظار یا نرخ های نزولی است که ممکن است تا اواخر سال جاری محقق نشود. تحقیقات Evercore ISI نشان می‌دهد که ارزش‌گذاری‌های بالا از نظر تاریخی قبل از دوره‌هایی از عملکرد پایین‌تر بوده‌اند، و در حالی که ارزش‌گذاری فعلی طولانی است، نزدیک به اوج مشاهده شده در حباب Y2K نیست.

شایان ذکر است که ارزش گذاری S&P 500 تحت تاثیر وزن سنگین سهام های بزرگ آن مانند اپل، مایکروسافت و انویدیا است که مجموعاً 29 درصد وزن در شاخص دارند و به طور متوسط 34 برابر سود (P/E = 34) معامله می شوند. علی‌رغم نگرانی‌ها در مورد ارزش‌گذاری، نشانه‌های کمتری از افراط‌های سفته‌بازی در نقاط عطف بازار گذشته دیده می‌شود که دیدگاهی متفاوت از شرایط فعلی بازار ارائه می‌دهد. تحلیل ند دیویس نشان می دهد که در حالی که S&P 500 با توجه به روندهای تاریخی تعدیل می شود بیش از 5 درصد بیش از حد ارزش گذاری شده است، اما هنوز از قلمرو حبابی فاصله دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید