گزارش امروز دلار – لحن سخنان پاول جهت دلار را مشخص خواهد کرد

اسکناس 1 دلاری

رویداد مهم برای دلار آمریکا (USD)، تصمیم قریب الوقوع فدرال رزرو ایالات متحده در مورد نرخ بهره در ماه ژانویه است. همه نگاه ها در بازار فارکس به جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و اظهارات آتی او معطوف است. در حالی که هیچ تغییری در نرخ های بهره پیش بینی نمی شود، لحن بیانیه پاول این پتانسیل را دارد که بازار را دچار نوسانات زیادی کند. این امر به طور بالقوه می تواند انتظارات برای کاهش سریع نرخ بهره را کاهش دهد و منجر به تقویت دلار آمریکا شود.

در تقویم اقتصادی، یک سری از رویدادها قبل از رویداد اصلی امروز وجود دارد. معامله گران قبلاً ارقام ناامیدکننده تغییر اشتغال ADP را که به طور قابل توجهی کمتر از انتظارات بود، هضم کرده اند. علاوه بر این، انتشار شاخص مدیران خرید شیکاگو برای ماه ژانویه در افق است. معامله گران مشتاق هستند تا ببینند که آیا شاخص از آستانه انقباض (بالای 50) فراتر رفته است یا خیر.

سرخط خبرهای دلار

انجمن بانکداران وام مسکن (MBA) آخرین ارقام مربوط به درخواست های وام مسکن را گزارش کرده است که نشان دهنده کاهش از 3.7٪ به -7.2٪ است. به موازات آن، گزارش تغییر اشتغال ADP از 164000 به 158000 کاهش یافته است که رقم ژانویه 107000 گزارش شده است که به میزان قابل توجهی کمتر از 145000 مورد پیش بینی شده است.

شاخص اشتغال برای سه ماهه چهارم از 1.1 درصد به 0.9 درصد تغییر کرده است. در ساعت 18:15 به وقت ایران، شاخص مدیران خرید شیکاگو (PMI) برای ژانویه در نظر گرفته شده است. گزارش قبلی نشان دهنده انقباض در 46.9 بود و انتظارات این بار روی 48 تعیین شده بود. هر رقمی بیش از 50 نشان دهنده رشد است.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در آستانه اعلام تصمیم آغازین نرخ بهره برای سال 2024 است. در ساعت 22:30 به وقت ایران، فدرال رزرو تصمیم خود را همراه با بیانیه کتبی مشترک افشا خواهد کرد. حدود ساعت 23:00 به وقت ایران، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، دیدگاه فدرال رزرو در مورد شرایط فعلی ایالات متحده را تشریح خواهد کرد. در حالی که هیچ تعدیلی نرخ پیش‌بینی نمی‌شود، اما این نشست ممکن است یک لحن تند یا آرام داشته باشد که به طور بالقوه بر جهت شاخص دلار آمریکا تأثیر می‌گذارد.

بازارهای سهام به دنبال درآمدهای ناامیدکننده AMD و Alphabet دچار رکود شده اند. همراه با کمبود انتظارات برای PMI تولید چین، به نظر می رسد ریسک پذیری در این چهارشنبه کاهش یافته است.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، بازارها با احتمال 97.9٪ قیمت گذاری برای تصمیم گیری نرخ بدون تغییر عصر چهارشنبه، با 2.1٪ احتمال کاهش قیمت دارند. اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری ایالات متحده نزدیک به 4.01 درصد معامله می شود که پایین ترین سطح در هفته قبل از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره است.

بررسی فنی DXY

نشست قریب الوقوع فدرال رزرو در روز چهارشنبه پتانسیل این را دارد که به عنوان یک کاتالیزور برای شاخص دلار آمریکا (DXY) عمل کند. طی دو هفته گذشته، DXY برای فاصله گرفتن از میانگین‌های متحرک ساده 55 روزه (103.02) و میانگین متحرک 200 روزه (103.54) تلاش کرده و چندین شکست کاذب در این محدوده را تجربه کرده است.

در حالی که هیچ تغییر فوری در نرخ بهره در نشست آتی فدرال رزرو پیش بینی نمی شود، اما اگر پاول، رئیس فدرال رزرو بیانیه ای تندروانه به بازارها ارائه دهد، مسیر گرینبک می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. چنین موضعی ممکن است باعث تغییر در انتظارات بازار در مورد زمان بندی اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شود.

در صورت بروز احساسات تندروانه، DXY این پتانسیل را دارد که از محدوده SMA 200 روزه رهایی یابد. سطح مقاومت اولیه برای تماشا 104.36 است که توسط SMA 100 روزه نشان داده می شود. شکستن این سطح می‌تواند راه را برای حرکت صعودی بیشتر هموار کند، با اهداف تعیین‌شده در 105.88 و 107.20 که بالاترین میزان مشاهده شده در سپتامبر است.

برعکس، اگر DXY یک شکست دیگر بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه را تجربه کند، اگر قیمت‌ها متعاقباً به زیر این میانگین متحرک سقوط کنند، ممکن است یک تله گاوی بالقوه ظاهر شود. این سناریو می‌تواند باعث فشار طولانی شود و خریداران دلار آمریکا را وادار کند تا فروش حدود 103.10 را در SMA 55 روزه آغاز کنند. شکست زیر این سطح می تواند دری را برای رکود با هدف 102.00 باز کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید