گزارش امروز دلار – عملکرد متفاوت دلار در مقابل ارزهای بازار فارکس

اسکناس 1 دلاری

دلار آمریکا (USD) عملکرد متفاوتی از خود نشان می‌دهد و در برابر ارزهای وابسته به واردات مانند منطقه یورو (EURUSD)، ارزهای اسکاندیناوی (USDSEK و USDNOK) و اروپای مرکزی (USDPLN) قدرت نشان می‌دهد. برعکس، گرینبک در برابر کشورهای نفت خیز مانند کانادا (USDCAD) و صادرکنندگان کالا (AUDUSD و NZDUSD) در حال تضعیف است. این تحرکات در پس زمینه تشدید تنش در بازار به دلیل نگرانی در مورد استقرار احتمالی نیروهای نظامی ایالات متحده در منطقه دریای سرخ در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین که منجر به کشته شدن سه پرسنل نظامی آمریکا در پایگاهی در اردن شد، رخ می دهد.

با نگاهی به آینده در جبهه اقتصادی، چندین رویداد مهم در بازار قبل از نشست فدرال رزرو وجود دارد. روز سه شنبه شاهد انتشار داده های JOLTS Job Openings دسامبر خواهیم بود. چهارشنبه تصمیم مورد انتظار فدرال رزرو ایالات متحده برای نرخ بهره را همراه با سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، به همراه دارد. به معامله گران توصیه می شود که تقویم اقتصادی تجارت آفرین را برای سایر رویدادهای مهم در اواخر هفته رزرو کنند. روز پنجشنبه شاهد انتشار مؤسسه مدیریت تامین (ISM) PMI تولید خود خواهد بود. این هفته با انتشار روز جمعه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و شاخص نهایی احساسات دانشگاه میشیگان به پایان می رسد، که انتظار می رود رویدادهای محوری در شکل دادن به احساسات بازار باشند.

سرخط خبرهای دلار

به نظر می‌رسد در بانک مرکزی اروپا (ECB) در مورد تأثیر وضعیت دریای سرخ بر تصمیم‌های آتی نرخ‌ها، اختلاف نظر وجود دارد. لوئیس دی گیندوس، عضو بانک مرکزی اروپا، اظهار داشت که بر خلاف اظهارات قبلی کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، وضعیت دریای سرخ بر تصمیمات بعدی بانک مرکزی اروپا برای نرخ‌ها تأثیری ندارد. لاگارد هفته گذشته در جلسه تصمیم گیری نرخ نرخ بهره گفت که وضعیت دریای سرخ می تواند به فشارهای تورمی کمک کند و نیاز به نظارت دارد.

در اخبار دیگر، دادگاه هنگ کنگ، گروه بزرگ ساخت و ساز چینی Evergrande را ورشکسته و به دلیل عدم موفقیت طلبکاران در دستیابی به توافق بازسازی، اعلام کرد.

خطر دریای سرخ با افزایش خشونت ها بین حوثی های یمن و نیروهای آمریکایی که نگرانی ها را در مورد وضعیت ژئوپلیتیکی در منطقه افزایش می دهد، در حال افزایش است.

امروز شاخص تجارت تولیدی فدرال رزرو دالاس برای ژانویه در ساعت 20:00 بوقت ایران منتشر می شود. علاوه بر این، خزانه داری ایالات متحده اسکناس های 3 ماهه و 6 ماهه را امروز به حراج خواهد گذاشت.

بازارهای سهام در اروپا علیرغم بسته شدن مثبت قبلی در شاخص های آسیایی، به دنبال جهت گیری هستند. بازارهای ژاپن، از جمله Nikkei و Topix، با نزدیک به 1 درصد صعود بسته شدند. قراردادهای آتی ایالات متحده نسبتاً ثابت یا اندکی در قرمز هستند.

فصل درآمد آتی شامل شرکت های بزرگ فناوری از جمله مایکروسافت، اپل، آمازون و متا می شود که قرار است درآمد خود را در این هفته منتشر کنند.

ابزار FedWatch گروه CME، احتمال 97.9 درصدی را برای تصمیم گیری نرخ بدون تغییر در روز چهارشنبه، با تنها 2.1 درصد احتمال کاهش نشان می دهد.

اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری آمریکا نزدیک به 4.12 درصد معامله می شود که انحراف از همبستگی آن با شاخص دلار آمریکا (DXY) را نشان می دهد. با وجود مقداری افزایش ارزش دلار آمریکا در روز دوشنبه، بازار اوراق قرضه ایالات متحده دقیقاً از این روند پیروی نمی کند.

بررسی فنی DXY

شاخص دلار آمریکا (DXY) در حال حاضر در محدوده باریکی معامله می شود که بین دو میانگین متحرک مهم محدود شده است: میانگین متحرک ساده 55 روزه (SMA) در 103.10 و SMA 200 روزه در 103.51. علیرغم رویدادها و داده های هفته گذشته، DXY تلاش کرده است تا یک حرکت قاطع بالاتر را انجام دهد. اکنون تمرکز روی رویدادهای کلیدی است، به ویژه نشست فدرال رزرو و گزارش مشاغل ایالات متحده، که انتظار می‌رود برای هدایت گرین‌بک در این هفته بسیار مهم باشد.

اگر DXY بتواند از SMA 200 روزه جدا شود، احتمال صعود بیشتر وجود دارد. اولین سطح مقاومتی که باید تماشا کرد 104.41 است که توسط SMA 100 روزه نشان داده می شود. شکستن این سطح می تواند راه را برای رسیدن DXY به 105.88 یا 107.20 هموار کند که بالاترین سطح از سپتامبر را نشان می دهد.

از طرف دیگر، اگر وقفه دیگری بالاتر از SMA 200 روزه وجود داشته باشد، ممکن است سناریوی تله گاوی آشکار شود که منجر به یک فشار طولانی شود. این می تواند منجر به این شود که گاوهای دلار آمریکا مجبور به فروش شوند، به ویژه در حدود SMA 55 روزه در 103.10. زمانی که از این سطح پایین تر بود، رکود می تواند تا 102.00 ادامه یابد.

به طور خلاصه، DXY در حال حاضر در محدوده بحرانی حرکت می کند، و نتیجه رویدادهای آینده، به ویژه نشست فدرال رزرو و گزارش مشاغل ایالات متحده، احتمالاً حرکت اصلی بعدی دلار را تعیین خواهد کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید