بررسی هفتگی یورو به دلار – بازارها همچنان به کاهش نرخ بهره در ماه مارچ اعتماد دارند

اخبار یورو به دلار

هفته گذشته در حالی به پایان رسید که جفت EUR/USD تقریباً بدون تغییر در حدود 1.0950 ماند و سرمایه گذاران از ارزیابی آخرین تحولات اقتصادی ناامید شدند. در نیمه ابتدایی هفته، بازارهای مالی به دلیل محدودیت تقویم اقتصاد کلان و پیش بینی داده های قابل توجه ایالات متحده (امریکا) در روز پنجشنبه، جهت مشخصی نداشتند.

رویدادهای اقتصادی هم در ایالات متحده و هم در منطقه یورو در کانون توجه قرار گرفتند. دلار آمریکا قبل از انتشار شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده، با امیدواری سرمایه گذاران برای گزارش ملایم تری برای حفظ فدرال رزرو در مسیر کاهش نرخ بهره، لحن ضعیفی را نشان داد. با این حال، داده‌های CPI از انتظارات بازار فراتر رفت و نرخ‌های 0.3 درصدی ماهانه و 3.4 درصدی را برای دسامبر نشان داد که بالاتر از ارقام نوامبر است. اگرچه تورم اصلی سالانه از 4 درصد به 3.9 درصد کاهش یافت، اما بالاتر از 3.8 درصد پیش بینی شده باقی ماند.

اقتصاد کلان EURUSD

در ابتدا، نگرانی ها در مورد تغییر بالقوه در موضع فدرال رزرو به وجود آمد که منجر به افزایش بازده دلار آمریکا و اوراق قرضه دولتی شد، در حالی که سهام منفی شد. با این حال، با فروکش کردن گرد و غبار معامله گران وضعیت را دوباره ارزیابی کردند و دوباره گمانه زنی ها بر روی کاهش نرخ بهره بازگشت. با توجه به CME FedWatch Tool، در حال حاضر 70٪ احتمال کاهش 25 واحد پایه (bps) در ماه مارچ وجود دارد، در مقایسه با احتمال 60٪ قبل از انتشار داده ها.

شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده (PPI) که در روز جمعه منتشر شد، کمتر از حد انتظار بود. PPI در ماه دسامبر 0.1% کاهش یافت و 1.0% نسبت به سال قبل در دسامبر افزایش یافت. نرخ اصلی سالانه 1.8 درصد بود که کمتر از 2 درصد نسبت به دوره قبل و 1.9 درصد پیش بینی شده بود.

علیرغم ضعف اولیه دلار آمریکا، ارز یورو تقلای زیادی کرد تا از آن بتواند استفاده کند. داده‌های ترکیبی اروپایی نشان می‌دهد که راه برای کنترل نرخ تورم همچنان ادامه دارد. اگر چه نظرات نمایندگان بانک مرکزی اروپا (ECB) عمدتاً جنبه تندروانه داشت، اما نتوانستند ارز مشترک را افزایش دهند. یکی از اظهارات قابل توجه از سوی سیاستگذار بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک فرانسه، فرانسوا ویلروی دی گالهو، این بود که گفت کاهش نرخ بهره در سال 2024 در نظر گرفته می شود “تا زمانی که عوامل بنیادی زیربنایی هیچ شگفتی پیش بینی نشده ای را به همراه نداشته باشند.” علاوه بر این، وی تصریح کرد که بانک مرکزی اروپا تا زمانی که انتظارات تورمی “به طور محکم” روی 2٪ ثابت نشود، موضع فعلی خود را حفظ خواهد کرد.

در حالی که به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا دستخوش تغییر در سیاست پولی خود شده است، اما به طور رسمی تایید نشده است. رئیس بانک اروپا، کریستین لاگارد ممکن است احتمال افزایش بیشتر را باز نگه دارد و رویکرد وابسته به داده ها را تکرار کند. با این حال، با توجه به شرایط چالش برانگیز اقتصاد کلان و فشارهای تورمی مداوم، کاهش نرخ بهره در اتحادیه اروپا ممکن است نزدیک‌تر از آنچه بازار در حال حاضر پیش‌بینی می‌کند باشد.

هفته پیش رو برای یورو به دلار

در روزهای آینده توجه مستقیم به سیاستگذاران بانک های مرکزی خواهد بود، زیرا جلسات سیاست پولی هنوز دور است و فعالان بازار مشتاقانه منتظر اطلاعاتی در مورد اقدامات بعدی بانک های مرکزی است.

با نگاهی به هفته پیش رو، تقویم اقتصادی نسبتاً سبک به نظر می رسد. در ایالات متحده، تمرکز بر انتشار داده‌های خرده‌فروشی دسامبر و برآورد اولیه شاخص تمایل مصرف‌کننده میشیگان ژانویه خواهد بود. در آن سوی اقیانوس اطلس، منطقه یورو برآوردهای نهایی را برای شاخص قیمت مصرف کننده (HICP) در آلمان و اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد. سرمایه گذاران به شدت این انتشارات را برای هرگونه تأثیر بالقوه بر احساسات بازار و ملاحظات سیاست آتی رصد خواهند کرد.

بررسی فنی یورو به دلار

جفت EUR/USD نشانه هایی از کاهش حرکت صعودی مشاهده شده در دسامبر را ادامه می دهد. در حال حاضر این جفت در نزدیکی مرز پایینی محدوده هفته قبل و در نزدیکی پایین ترین سطح ژانویه در 1.0876 قرار دارد.

نمودار هفتگی نشان دهنده عدم جهت گیری واضح است، زیرا EUR/USD زیر میانگین متحرک ساده 200 (SMA) باقی می ماند که به عنوان مقاومت دینامیکی در اطراف 1.1150 عمل می کند. هر دو SMA 20 و 100 نیز فاقد جهت قطعی هستند، با SMA کوتاهتر در 1.0766، به عنوان یک هدف بالقوه نزولی در صورتی که این جفت از پایین ترین سطح ماهانه ذکر شده عبور کند. شاخص های فنی در نمودار هفتگی راهنمایی محدودی را ارائه می دهند و سطوح مثبت را حفظ می کنند. یک سناریوی نزولی در صورت بسته شدن قیمت یورو به دلار زیر سطح 1.0800 تحقق خواهد یافت.

با بررسی نمودار روزانه، نشانه هایی وجود دارد که EUR/USD ممکن است در جلسات آینده با فشار فروش مجدد مواجه شود. این جفت در طول هفته با سود فروش در حدود 20 SMA خود مواجه شده است و این اندیکاتور حرکت صعودی قبلی خود را از دست داده و در حدود 1.0980 قرار گرفته است. در همین حال، SMA های 100 و 200 بدون جهت مشخص باقی می مانند و بسیار پایین تر از سطح معاملات فعلی هستند. اندیکاتور مومنتوم حرکت نزولی اندکی را در سطوح منفی نشان می دهد، در حالی که شاخص قدرت نسبی در اطراف 53 قرار دارد، که نشان می دهد احساسات نزولی هنوز قدرت کافی را به دست نیاورده است.

نمودار روزانه یورو به دلار - 14 ژانویه
نمودار روزانه یورو به دلار – 14 ژانویه 2024

اوج اخیر EUR/USD در 1.1000 در اوایل ژانویه یک سطح کلیدی برای غلبه بر تغییر در احساسات است. برای از بین بردن لحن منفی غالب، این جفت ارز باید رشد خود را فراتر از 1.1120 گسترش دهد تا چشم انداز صعودی ایجاد کند. در این میان، مقاومت روزانه در حدود 1.1060 پیش بینی می شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید