بررسی هفتگی یورو به دلار – دلار آمریکا پیش از گزارش کلیدی تورم تقویت شده است

اخبار یورو به دلار

دلار آمریکا سال جدید را با قدرتی بالا آغاز کرد و همانگونه که با شاخص دلار ارزیابی می شود، در برابر اکثر همتایان اصلی رشد کرد. جفت EUR/USD به 1.0876 کاهش یافت و از اوج اواخر دسامبر خود یعنی 1.1139 فاصله گرفت و با نزدیک شدن به آخر هفته، در حدود 1.0980 معامله شد.

از آنجایی که بازارهای مالی پس از تعطیلات سال نوی میلادی فعالیت خود را از سر گرفتند، معامله گران به دنبال سرنخ های جدید برای معاملات هستند. سرمایه‌گذاران در هفته گذشته با توجه به داده‌های کلان اقتصادی که انقباض اقتصادی تا دسامبر 2023 را تأیید می‌کند، همراه با افزایش تورم در منطقه یورو در پایان سال، تصمیم گرفتند انتظارات خود را برای کاهش نرخ‌های آتی کاهش دهند.

اقتصاد کلان EURUSD

با توجه به تحولات اقتصاد کلان، S&P Global اخیراً تخمین نهایی خود را برای شاخص‌های مدیر تولیدکننده (PMIs) دسامبر منتشر کرد و نشان داد که هم تولید و هم خدمات زیر آستانه بحرانی 50 – قرار دارد. در ایالات متحده، PMI های رسمی ISM منتشر شد که نشان دهنده شاخص تولید 47.4 و شاخص خدمات 51.4 است که تا حدودی از دلار آمریکا حمایت می کند.

برعکس، آلمان برآورد اولیه شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) را ارائه کرد که طبق برآوردهای اولیه به‌طور غیرمنتظره‌ای در دسامبر به 3.8 درصد سال به سال افزایش یافت. به طور همزمان، HICP اتحادیه اروپا در سال منتهی به دسامبر 2.9% افزایش یافت که به طور قابل توجهی از 2.4% قبلی فراتر رفت. در نهایت، خرده فروشی آلمان در ماه نوامبر 2.5 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که بسیار کمتر از انتظارات بود.

در حالی که رشد محدودی وجود دارد، تداوم تورم بالا ممکن است بر تصمیمات بانک مرکزی تأثیر بگذارد. اگر تصمیمات به کاهش فشار قیمت کمک کند، پیشرفت کندتر اقتصاد قابل قبول است. ارقام نشان‌داده‌شده نشان می‌دهند که بانک مرکزی اروپا (ECB) باید به رویکرد «بالاتر برای طولانی‌تر» پایبند باشد، زیرا افزایش بیشتر نرخ بهره می‌تواند خطر یک رکود شدید را به همراه داشته باشد. در آن سوی اقیانوس اطلس، به نظر می رسد که فدرال رزرو (Fed) وضعیت تا حدودی بهتری دارد. با این حال، شاخص‌های کلان اقتصادی از کاهش نرخ بهره در سه ماهه اول سال حمایت نمی کند.

با اشاره به این موضوع، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) صورتجلسه جلسه دسامبر را منتشر کرد. مقامات اذعان کردند که “نرخ سیاستی احتمالاً در اوج خود یا نزدیک به اوج خود برای این چرخه انقباضی است”، که پس از سه تصمیم متوالی برای ثابت نگه داشتن نرخ‌ها تعجب آور نیست. علاوه بر این، این سند نشان داد که سیاستگذاران کاهش نرخ بهره را در سال 2024 ممکن می‌دانند، اما هیچ سرنخی در مورد زمان و چگونگی وقوع چنین حرکتی ارائه نکردند.

بازار کار

انقباض در بازار کار ایالات متحده همچنان بینش های مهمی را در مورد حرکت های بالقوه بعدی فدرال رزرو ارائه می دهد. چندین شاخص مرتبط با اشتغال به تازگی توسط ایالات متحده منتشر شده است، از جمله بررسی ADP و گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP). بررسی ADP نشان داد که بخش خصوصی 164000 موقعیت جدید در دسامبر اضافه کرد که از 115000 مورد انتظار بازار پیشی گرفت. گزارش NFP حاکی از ایجاد 216000 شغل جدید در ماه دسامبر است، در حالی که نرخ بیکاری در 3.7٪ ثابت باقی مانده است. هر دو خوانش فراتر از انتظار بود. میانگین درآمد ساعتی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.1 درصد افزایش یافته است که از 3.9 درصد در نوامبر افزایش یافته است. این گزارش مثبت باعث تقویت کوتاه مدت دلار شد و نشان داد که فدرال رزرو ممکن است نیاز به حفظ نرخ های بهره فعلی برای مدت طولانی تر از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود داشته باشد.

با نگاهی به آینده، هفته آینده بینش های بیشتری در مورد فشارهای قیمتی ایالات متحده ارائه خواهد کرد. شاخص قیمت مصرف کننده دسامبر (CPI) که انتظار می رود 0.2 درصد ماه به ماه افزایش یابد، روز پنجشنبه منتشر خواهد شد. در روز جمعه، توجه به شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) برای همان ماه معطوف خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود افزایش ماهانه 0.2 درصدی را نشان دهد. در تقویم اقتصاد کلان اروپا، خرده فروشی نوامبر برای اتحادیه اروپا یک نکته قابل توجه خواهد بود.

رویدادهای مهم هفته - 08012024

برای دسترسی به تمام رویدادهای هفته به تقویم اقتصادی فارکس مراجعه نمایید.

تحلیل تکنیکال EURUSD

از نظر تحلیل تکنیکال EUR/USD، این جفت هفته را با زیان قابل توجهی به پایان رساند، زیرا خرس ها بازار را در اختیار داشتند، اگرچه کنترل آنها هنوز قطعی نیست.

در نمودار هفتگی، این جفت با فشار فروش نزدیک به میانگین متحرک ساده 200 (SMA) در اواخر دسامبر مواجه شد با این حال بسیار بالاتر از میانگین متحرک های نزولی ملایم 20 و 100 دوره ای باقی مانده است. با این حال، شاخص های فنی اندکی کاهش یافته اند.

با نگاهی به نمودار روزانه، خطر کاهش بیشتر وجود دارد. EUR/USD در تلاش است تا به بالای 20 SMA صعودی صعود کند و رشد حدود 1.0950 را محدود کند. پشتیبانی توسط میانگین متحرک 200 دوره ای در نمودار روزانه که در 1.0845 قرار دارد، ارائه می شود. شاخص های فنی و نوسانگرها در نمودار روزانه همانگونه که در بخش سیگنال یورو به دلار سایت ما نیز مشهود است در ناحیه خنثی قرار گرفته اند.

چارت روزانه یورو به دلار 07012024
چارت روزانه یورو به دلار 07-01-2024

برای تغییر روند منفی، EUR/USD باید به پایین سطح 1.1000 با سطوح مقاومت در 1.1060 و 1.1120 عبور کند. در زیر 1.0900، حمایت فوری در 1.0845 است و شکست زیر آن، منطقه 1.0760 را نشان می دهد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید