قیمت طلا با افزایش اندکی روبرو شد تا پس از رگبار زیان چهار روزه نفسی بکشد

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا (XAU/USD) در روز چهارشنبه تحت تاثیر افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و تقویت دلار آمریکا به پایین ترین حد یک هفته و نیم هفته گذشته کاهش یافت. با این حال، زمانی که بازده اوراق قرضه ایالات متحده پس از انتشار صورتجلسه نشست 12 تا 13 دسامبر FOMC کاهش یافت، تغییری رخ داد. این صورتجلسه حاکی از اجماع بین سیاستگذاران بود که تورم تحت کنترل است و نگرانی ها در مورد اقدامات اقتصادی بیش از حد محدود کننده را کاهش داد. این امر، همراه با لحن عمومی ضعیف‌تر در بازارهای سهام، باعث شد تا برخی علاقه‌مندی‌ها به خرید طلا در محدوده 2030 دلاری، افزایش پیدا کند و در معاملات اولیه روز پنج‌شنبه منجر به افزایش ملایمی شود.

علیرغم عدم شفافیت در مورد زمان کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، اظهارات توماس بارکین رئیس فدرال رزرو ریچموند نشان داد که افزایش نرخ همچنان روی میز است. این به‌عنوان ضربه‌ای برای بازده اوراق قرضه آمریکا عمل کرد، دلار آمریکا را نزدیک به بالاترین حد دو هفته‌ای نگه داشت و حرکت صعودی طلا را با شروع معاملات اروپا محدود کرد. معامله گران مشتاقانه منتظر انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه برای بینش بیشتر در مورد چشم انداز سیاست فدرال رزرو هستند.

در این میان، تقویم اقتصادی پنج‌شنبه ایالات متحده شامل گزارش ADP در مورد اشتغال در بخش خصوصی و ادعاهای اولیه بی‌کاری است. این داده ها برای فرصت های تجاری کوتاه مدت در اوایل جلسه آمریکای شمالی به دقت رصد خواهند شد. با این حال، عدم قطعیت های طولانی در مورد احتمال کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو ممکن است گمانه زنی های صعودی تهاجمی روی قیمت بدون بازده طلا را کاهش دهد. قبل از تأیید پایان روند نزولی یک هفته‌ای و موقعیت‌یابی برای هر گونه افزایش بیشتر در روز، احتیاط توصیه می‌شود.

بررسی فنی XAU/USD

از نظر تحلیل تکنیکال، قیمت طلا در حال حاضر نزدیک به پایین‌ترین سطح یک و نیم هفته‌ای است و به نظر می‌رسد مستعد کاهش بیشتر به زیر سطح 2050 دلار است. شکست اخیر به زیر منطقه مقاومت سابق بین 2050 تا 2048 دلار نشان دهنده تمایل نزولی در میان معامله گران است. با این حال، احتیاط توصیه می شود زیرا نوسانگرها در نمودار روزانه همچنان مثبت هستند.

برای تأیید یک روند نزولی پایدار، عاقلانه است که فروش بعدی را زیر نوسان یک شبه پایین، در حدود منطقه 2030 دلار مشاهده کنید. در چنین سناریویی، قیمت طلا ممکن است شتابی را در نزول خود به سمت میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) تجربه کند، که در محدوده 2012-2011 دلار قرار دارد، با پتانسیل رسیدن به حمایت روانی در 2000 دلار. شکست قاطع به زیر 2000 دلار می‌تواند تمایل نزولی را بیشتر تقویت کند.

در مقابل، تجدید حیات در شتاب که قیمت طلا را به بالای سطح 2050 دلار می رساند ممکن است با مقاومت قوی در محدوده 2065-2064 دلار مواجه شود. غلبه بر این مانع می تواند راه را برای چالش در منطقه 2077 دلاری هموار کند. اگر با موفقیت نقض شود، ممکن است زمینه را برای بهبود قیمت طلا تا مرز 2100 دلار فراهم کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید