بازار فارکس در هفته پیش رو – نقدینگی بازارها با شروع تعطیلات کاهش می یابد

اقتصاد جهانی

با نزدیک شدن به پایان سال، ین ژاپن با یک دوره چالش برانگیز دیگر روبرو است که با زیان تقریباً 8 درصدی در برابر دلار آمریکا به پایان می رسد. علیرغم تجدید حیات اخیر، مبارزات ین همچنان ادامه دارد، که عمدتاً به تصمیم بانک ژاپن برای خودداری از افزایش نرخ بهره نسبت داده می شود.

افزایش اخیر ارزش ین اساساً به دلیل گمانه زنی ها پیرامون کنار گذاشتن نرخ بهره منفی توسط بانک ژاپن و احتمال تغییر رویکرد بانک های مرکزی خارجی در ایالات متحده و اروپا در سال آینده است. این منجر به کاهش مزیت نرخ بهره برای ارزهایی مانند دلار و یورو در برابر ین شده است.

بانک مرکزی ژاپن، علیرغم مواجهه با یک دوره افزایش نرخ تورم، همچنان در مورد افزایش نرخ ها محتاط است و عدم اطمینان به پایداری روند تورم فعلی را بیان می کند. عامل کلیدی برای مقامات بانک مرکزی ژاپن، نیاز به شتاب قابل توجه در رشد دستمزدها، با تاکید ویژه بر نتایج مذاکرات دستمزد بهار آتی بین شرکت‌های بزرگ و اتحادیه‌های کارگری است.

جو بازار در حال حاضر حاکی از احتمال 80 درصدی خروج بانک ژاپن از نرخ های بهره منفی در ماه آوریل، همزمان با پایان مذاکرات دستمزد است. رویدادهای هفته پیشرو نقش مهمی در شکل دادن به این احساسات بازار و تأثیرگذاری بر مسیر ین خواهد داشت.

این هفته بازار فارکس با سخنرانی اوئدا، فرماندار BoJ در روز دوشنبه آغاز می شود. روز سه‌شنبه شاهد انتشار داده‌های اشتغال کشور در ماه نوامبر خواهیم بود، اما نقطه کانونی احتمالاً چهارشنبه خواهد بود، زمانی که خلاصه نظرات آخرین نشست BoJ عمومی شود.

در هفته گذشته، بانک مرکزی ژاپن تصمیم گرفت که سیاست موجود خود را حفظ کند. فرماندار Ueda بر رویکرد محتاطانه و سنجیده تاکید کرد و امید خریداران ین را از بین برد. سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر بینش از خلاصه نظرات هستند و به دنبال شفافیت در مورد اینکه آیا این موضع محتاطانه در میان مقامات BoJ اتفاق نظر است یا نشانه هایی از تغییر به سمت سیاست های سختگیرانه در سال آینده وجود دارد.

سال جدید میلادی

با نگاهی به سال آینده، به نظر می رسد که صحنه برای بهبود عملکرد ین آماده شده است. اقتصاد جهانی نشانه‌هایی از کاهش سرعت را نشان می‌دهد و انتظارات بازار به آغاز چرخه کاهش نرخ جهانی در بهار اشاره دارد. این با پتانسیل بانک ژاپن برای افزایش نرخ های بهره خود در نهایت هماهنگی دارد که منجر به فشرده سازی تفاوت های نرخ بهره می شود که به نفع ین است. چنین سناریویی می تواند تا حدودی به ین ژاپن کمک کند.

با این حال، مهم است که در هفته آینده مراقب ریسک های نقدینگی باشیم. با توجه به اینکه بسیاری از معامله گران فارکس از میز خود دور هستند و از مدیران سرمایه گذاری دفترهای خود را برای امسال بسته اند، انتظار می رود نقدینگی کمیاب باشد. شرایط نقدینگی پایین می‌تواند منجر به تحرکات شدید در بازارهای مالی حتی در غیاب اخبار مهم شود. علاوه بر این، اگر عناوین خبری وجود داشته باشد، تأثیر آنها بر بازار می تواند بیشتر از حد معمول باشد. در اصل، شرایط نقدینگی پایین تمایل به تقویت نوسان دارد، به ویژه زمانی که یک کاتالیزور در قالب اخبار وجود دارد.

دوشنبه در بسیاری از نقاط جهان تعطیل عمومی خواهد بود که منجر به بسته شدن اکثر بازارهای سهام و اوراق قرضه می شود. برای بررسی تعطیلات بازار فارکس در کریسمس امسال این پست را بخوانید.

در بخش داده‌ها، ایالات متحده شاهد برخی از انتشارات سطح دوم از جمله نظرسنجی‌های منطقه‌ای فدرال رزرو از دالاس در روز سه‌شنبه و ریچموند در روز چهارشنبه خواهد بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید