باوجود جو مثبت اقتصادی و سیاسی، لیر ترکیه همچنان در مقابل دلار کاهش می یابد

لیر ترکیه TRY - lira

جفت ارز USD/TRY (دلار آمریکا/لیر ترکیه) در حال تجربه حرکت صعودی دیگر است و به رکورد 26.35 نزدیک می شود. حرکت صعودی اخیر را می توان به انتظارات بازار پیرامون رویدادهای اقتصادی کلیدی مانند داده های خرده فروشی و تولید صنعتی ایالات متحده در ماه ژوئن و همچنین تصمیم سیاست پولی آتی توسط بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) نسبت داد.

احساسات بازار با امضای قراردادهای متعدد بین طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در جریان دیدار دیپلماتیک آنها در عربستان سعودی حمایت می نشد. این قراردادها شامل قراردادهایی برای انرژی، دفاع و سرمایه گذاری مستقیم، به ویژه در خرید هواپیماهای بدون سرنشین از شرکت دفاعی ترکیه بایکار توسط عربستان سعودی است.

علاوه بر این، بریتانیا آمادگی خود را برای تعمیق روابط تجاری خود با ترکیه ابراز کرده است، زیرا انتظار می رود مذاکرات برای یک توافقنامه تجارت آزاد به روز شده در سال 2024 آغاز شود. انتظار می رود این اعلامیه بیشتر به جو مثبت بازار پیرامون لیر ترکیه کمک کند.

لازم به ذکر است که پیش بینی می شود بانک مرکزی ترکیه افزایش قابل توجه دیگری را در طول تصمیم خود برای نرخ بهره اعمال کند که انتظار می رود نرخ بهره 500 واحد پایه افزایش یابد. این اقدام با هدف مهار تورم است که انتظار می رود در آینده نزدیک افزایش یابد.

از نظر تحلیل تکنیکال، میانگین متحرک 10 روزه (10-DMA) در حدود 26.15 به عنوان یک سطح حمایتی برای جفت USD/TRY عمل می کند. از جنبه نزولی، پایین ترین سطح ماهانه تقریباً 25.20 یک سطح کلیدی برای مشاهده ورود نزولی احتمالی است. در جهت صعودی، اگر این جفت از قله تاریخ نزدیک به 26.37 عبور کند، می تواند خریداران بیشتری را جذب کند که سطح روانی 30.00 را هدف قرار می دهند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید