روبل روسیه در مقابل دلار در میان چالش های اقتصادی روسیه و تقاضای دلار به بالای 95.60 برگشت

روبل روسیه

جفت USD/RUB برای سومین روز متوالی مثبت معامله می شود و امروز در حوالی 95.65 با افزایش 0.69 درصدی قرار دارد. روبل به دلیل چالش های اقتصادی روسیه تحت فشار است که منجر به افزایش USD/RUB در اوایل نشست اروپا در روز دوشنبه شد.

دلار به روبل - USDRUB

به گزارش رویترز، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، اشاره کرد که انتظار می رود اقتصاد این کشور در سال 2023 حداقل 2.5 درصد رشد کند و تورم در حدود 6 درصد باقی بماند. سیاست گذاران روسی پیش بینی می کنند که در سال 2024 به نرخ تورم 4 درصدی بازگردد و در سال جاری محدوده 5.0 تا 6.5 درصد را هدف قرار دهد. سیلوانوف تعهد خود را برای همکاری با بانک مرکزی برای اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش تورم اعلام کرد.

علاوه بر این، روسیه از زمانی که «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین در فوریه 2022 آغاز شد، به تدریج مقررات سخت‌گیرانه‌تری را برای شرکت‌های خارجی که کشور را ترک می‌کنند، وضع کرده است. در نتیجه، این شرکت‌ها بیش از 80 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌های روسی خود متحمل ضرر شده‌اند، زیرا مسکو 50 درصد از دارایی را در صورت خروج درخواست می‌کند.

آشفتگی در اوکراین بودجه روسیه را تحت فشار قرار داده است و بانک مرکزی را به افزایش 350 واحد پایه به 12 درصد در هفته گذشته برای تثبیت روبل واداشت. علاوه بر این، روسیه بیش از 100 میلیارد دلار، یک سوم از هزینه های دولتی خود را برای هزینه های نظامی در سال 2023 اختصاص داده است که در درجه اول به دلیل تشدید هزینه های درگیری در اوکراین است.

در مقابل، اظهارات تندروانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، موجب تقویت دلار آمریکا (Greenback) در بازارهای جهانی شده و از USD/RUB حمایت می کند. پاول در جریان سمپوزیوم اقتصادی جکسون هول اظهار داشت که بانک مرکزی آماده است تا در صورت نیاز نرخ بهره را افزایش دهد و افزایش نرخ در آینده بر اساس داده ها تعیین شود. لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، خاطرنشان کرد که داده های تولید ناخالص داخلی و بازار کار نشان دهنده تقویت اقتصاد است و بر نیاز به نرخ رشد آهسته تر برای مدیریت تورم تأکید می کند، زیرا نرخ های فعلی به اندازه کافی محدود کننده نیستند.

فعالان بازار از نزدیک به‌روزرسانی‌ها را در مورد مناقشه روسیه و اوکراین، همراه با رویدادهای کلیدی مانند حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده و داده‌های تورم دنبال خواهند کرد، که بر پویایی USD/RUB در این هفته قبل از نشست سپتامبر FOMC تأثیر خواهد گذاشت. انتظار می رود این رویدادها بینش هایی را در مورد سیاست های پولی آینده و جهت گیری جفت USD/RUB ارائه دهد.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید