یک مقام فدرال رزرو آمریکا: کاهش نرخ بهره در کوتاه مدت بعید است

فدرال رزرو FED

یکی از سیاستگذاران ارشد فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که اگرچه فدرال رزرو ممکن است مجموعه افزایش نرخ بهره خود را برای مبارزه با تورم به پایان رسانده باشد، اما کاهش کوتاه مدت نرخ بعید است. تصمیم اخیر برای حفظ نرخ وام معیار در بالاترین حد 22 سال اخیر برای دومین جلسه متوالی، منعکس کننده اذعان فدرال رزرو است که هنوز فاصله زیادی برای کاهش تورم به هدف بلندمدت 2 درصد وجود دارد. علیرغم اینکه نرخ تورم بالاتر از این سطح باقی مانده است، از سال گذشته کاهش قابل توجهی همراه با انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده و نشانه‌هایی از تضعیف بازار کار وجود داشته است و این خوش‌بینی را تقویت می‌کند که فدرال رزرو می‌تواند افزایش قیمت‌ها را بدون وارد شدن به رکود مدیریت کند.

پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، در کنفرانسی در ایوانستون، ایلینوی، بر مناسب بودن نرخ بهره در سطح محدود فعلی آن تاکید کرد. هارکر به توقف های ذاتی در سیاست پولی اشاره کرد و ابراز کرد که حفظ نرخ با این توقف ها اجازه می دهد تا بتوانند تورم را کنترل کنند. هارکر در حالی که از مسیر کنترل تورم و حفظ پایه های اقتصادی اطمینان داشت، نسبت به انتظار کاهش کوتاه مدت در نرخ سیاست هشدار داد. او پیشنهاد کرد که احتمالاً برای رفع فشارهای دیگر بر تورم و بازگرداندن تعادل اقتصادی، نرخ‌ها برای مدت طولانی‌تری باید بالاتر بمانند.

اظهارات هارکر که در گزارش اخیر دویچه بانک از سوی یک سیاست گذار نسبتا بی طرف ذکر شده است، بر اختلاف نظرها در کمیته تعیین نرخ بهره فدرال رزرو تاکید می کند. علی‌رغم اینکه بسیاری از سیاست‌گذاران در ماه سپتامبر انتظار یک افزایش دیگر نرخ بهره را تا پایان سال داشتند، اظهارات جدید از اعضای مختلف حاکی از توقف احتمالی افزایش نرخ بهره است.

میشل بومن، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز سه‌شنبه، انتظار خود را از نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره برای کاهش سریع تورم به هدف 2 درصد ابراز کرد. او اذعان کرد که خطر تورم خدمات اصلی وجود دارد.

طبق داده‌های CME Group، معامله‌گران در حال حاضر با بیش از 90 درصد احتمال می دهند که فدرال رزرو تصمیم حفظ نرخ‌های بهره در نشست آتی خود در دسامبر را دست نخورده باقی خواهد گذاشت.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید