باوجود رکورد بالای صادرات ترکیه در ماه اکتبر، لیر همچنان آسیب پذیر است

لیر ترکیه TRY - lira

داده های رسمی نشان می دهد که ترکیه در ماه اکتبر به بالاترین میزان صادرات ماهانه خود دست یافته است که با کاهش 15 درصدی کسری تجاری به صورت ماهانه همراه شده است.

وزیر بازرگانی اومر بولات اظهار داشت: صادرات ما در ماه اکتبر نسبت به ماه مشابه سال قبل 7.4 درصد افزایش یافته و به 22.9 میلیارد دلار رسیده است که این بالاترین ارزش صادرات در ماه اکتبر است. وی همچنین خاطرنشان کرد: علیرغم مواجهه با مشکلات و چالش‌های مختلف، صادرات ماهانه از تیرماه به‌طور مداوم در حال افزایش بوده و در ماه آگوست و سپتامبر نیز رشد داشته است.

بولات ادامه داد: در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر 2023، صادرات ما به 210.1 میلیارد دلار رسید که 0.3 درصد از ارزش صادرات در مدت مشابه سال قبل بیشتر شد.

علاوه بر این، صادرات 12 ماهه ترکیه تا اکتبر به 254.8 میلیارد دلار رسید که از رکورد قبلی 254.2 میلیارد دلاری ثبت شده در پایان سال 2022 فراتر رفت.

از سوی دیگر واردات در مهرماه با 1.3 درصد افزایش به 29.6 میلیارد دلار رسید.

داده ها همچنین نشان می دهد که کسری تجاری در ماه گذشته با 15 درصد کاهش به 6.7 میلیارد دلار رسیده است و مجموع کسری تجاری برای دوره ژانویه تا اکتبر به 94 میلیارد دلار رسیده است. در مدت مشابه سال 2022، کسری تجاری 91 میلیارد دلار بود.

تاثیر بر نرخ دلار به لیر ترکیه

لیر ترکیه نتوانست از اخبار مثبت اقتصادی ترکیه و ضعف گسترده دلار آمریکا بهره ای ببرد و جفت ارز دلار به لیر با 0.20 درصد افزایش در روز به 28.44 صعود کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید