بررسی لیر ترکیه در مقابل دلار پس از تغییر سیاست های پولی بانک مرکزی

لیر ترکیه TRY - lira

با وجود خطرات ژئوپلیتیکی، سوآپ افول اعتباری پنج ساله ترکیه (CDS) به زیر 400 واحد کاهش یافته است. این میزان کاهش به دلیل اجرای تدریجی اقدامات اداره اقتصادی جدید ترکیه برای تضمین ثبات قیمت ها است.

در حالی که ترکیه به تلاش‌های قوی خود برای مبارزه با تورم ادامه می‌دهد، CDS این کشور که به عنوان بیمه برای دارندگان اوراق قرضه عمل می‌کند، برای اولین بار از 13 اکتبر به زیر 400 واحد پایه رسید و در 398.5 واحد پایه تثبیت شد.

هفته گذشته، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره سیاستی خود را 500 واحد پایه دیگر افزایش داد و مطابق با انتظارات بازار، آن را به 35 درصد رساند.

بررسی دلار به لیر

بانک مرکزی طی پنج جلسه سیاست پولی به طور پیوسته نرخ حراج رپو یک هفته ای را افزایش داده است که از 8.5 درصد در اردیبهشت شروع شده و در این ماه به 35 درصد رسیده است. این بانک بر تعهد خود به روند انقباض پولی برای ایجاد یک مسیر کاهش تورم تاکید کرد.

در این بین، مهمت شیمشک، وزیر خزانه داری و دارایی گزارش شده است که بازخورد مثبتی از ملاقات با سرمایه گذاران خارجی دریافت کرده است. شیمشک در یک جلسه پارلمانی که در مورد بودجه 2024 بحث می کرد، خاطرنشان کرد که تا اکتبر، حدود 7.1 میلیارد دلار از منابع مالی خارجی برای تامین مالی پروژه تامین شده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید