بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را بصورت غافلگیرانه افزایش داد و به 15% رساند

روبل روسیه

بانک مرکزی روسیه چهارمین گام خود را در افزایش نرخ بهره کلیدی برداشته است. این اقدام در تلاش برای مقابله با تورم فزاینده که به دلیل خروج منابع و نیروی انسانی به سمت درگیری‌های جاری در اوکراین تشدید شده است، می باشد.

بانک روسیه نرخ بهره اصلی خود را به 15 درصد افزایش داده است، جهشی بزرگتر از آنچه که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند و نرخ قبلی 13 درصدی را به 15% تغییر داده است. این سری افزایش نرخ فعلی در ماه ژوئیه آغاز شد، زمانی که نرخ کلیدی در 7.5٪ بود. این افزایش‌های متوالی نرخ، همراه با برقراری مجدد برخی از کنترل‌های سرمایه، در تثبیت روبل که با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شده بود، مؤثر بوده است.

علیرغم این اقدامات، بانک مرکزی خاطرنشان کرد که قیمت‌های مصرف‌کننده همچنان با سرعتی سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها در حال افزایش است و هزینه‌های دولت برای مدت طولانی‌تری نسبت به پیش‌بینی اولیه افزایش می‌یابد.

در واکنش به این تصبم بانک مرکزی، نرخ جفت ارز USD/RUB به پایین ترین سطح ماهانه خود یعنی 92.90 رسید. همچنین روبل در مقابل یورو نیز تقویت شده و امروز نرخ EUR/RUB نیز به حدود 98.00 رسید.

در بیانیه بانک مرکزی تاکید شده است که نرخ سود بالا باید برای مدت طولانی در اقتصاد پایدار بماند. در این بیانیه آمده است: “شرایط پولی سخت برای مدت طولانی در اقتصاد حفظ خواهد شد.” این نشان می دهد که بانک مرکزی متعهد به حفظ نرخ بهره در سطوح بالا برای مبارزه با تورم در آینده قابل پیش بینی است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید