5 فیلم با درسهایی بزرگ برای تجارت آفرینان

5 فیلم با درسهایی بزرگ برای تجارت آفرینان

کتابها، مقالات، سخنرانی ها و برخی از فیلمها و سریال ها میتوانند جرقۀ ایده هایی خلاقانه ای را در ذهن افراد بزنند و برای کارآفرینان الهام بخش باشند. بله درست است، این یک بهانه برای دیدن چند شاهکار سینمایی است.

پس این فیلم ها را نگاه کنید و از آنها برای اهداف کارآفرینی خود الهام بگیرید.

 

1. Deli Man

img177

این مستندِ بامزه شرح واقعه ای از ظهور اغذیه فروشی ها در امریکای دهۀ 1930 را میدهد. سازندگان این فیلم با صاحبان اغذیه فروشی ها از جمله زیگی گرابر که موفقیت بزرگی را در این صنعت بدست آورده مصاحبه میکنند.

گرابر بسیار شخصیتی تأثیر گذار و الهام بخش دارد و این فیلم نشان میدهد که او چقدر به تجارت و مشتریانش اهمیّت میدهد. او بسیار پر انرژی است و همیشه در فکر بهترین کیفیت محصولاتش است و به اغذیه فروشی عشق میورزد. او بسیار دقیق سعی میکند که بهترین کیفیت غذا را به مشتریان خود ارائه دهد و با مشتریانش روابط بسیار خوبی داشته باشد.

او همچنین به آنهایی که با او در روز ارتباط دارند به خصوص با کارمندانش بسیار با مهربانی برخورد میکند. در کل این فیلم نشان میدهد که آنهائیکه بدنبال علاقۀ شان میروند میتوانند موفقیت را پیدا کنند.

 

2. Woman in Gold

img176

این فیلم داستانی دربارۀ یک خانم پیر یهودی تعریف میکند که بعد از 50 سال تلاش میکند تابلوهایی متعلق به خانواده اش که توسط نازی ها گرفته شده بودند را پس بگیرد. او یک جنگ تمام عیار و طولانی را با دولت اتریش برای پس گرفتن نقاشی های خانواده اش در پیش میگیرد.

این فیلم درکِ اینکه چه زمانی باید دست کشید و چه زمانی باید پافشاری کرد را به تصویر میکشد. نگه داشتن این موازنه و تعادل چیزی است که تجارت آفرینان باید در آن استاد شوند.

از شکست نترسید – اگر یک تجارت برنده نشد آن را کنار بزنید و به راه خود ادامه دهید. از طرف دیگر زود کنار کشیدن میتواند شانس واقعی برای موفقیت را از بین ببرد، موفقیت اغلب بعد از سختی، رنج و تلاشهای بسیار بدست می آید. برخی از این جنگ ها دهه ها بطول می انجامد دقیقاً همانگونه که شخصیت اصلی این فیلم برای برقراری عدالت انجام داد.

 

3. The Wolf of Wall Street

img178

این فیلم انحطاط و تباهی واقعیِ یک دلال سهام را نشان میدهد، جوردان بلفورت. از دیوانه بازی های داخل شرکت گرفته تا مصرف بی پروای مواد، همه و همه انحطاط یک تجارت پرزرق و برق و قسمت پنهان آن را نشان میدهد.

طمع، خوش گذرانی های افراطی و کلاه برداری ممکن است که برای برخی از افراد وسوسه انگیز باشد ولی مقصد همۀ آنها چیزی جز شکست نیست. هیچ میانبری برای موفق شدن در زندگی و تجارت وجود ندارد. برای رشد در تجارت باید وقت گذاشت و میبایست آن را با اعتبار و اصول اخلاقی بر روی قوانینی محکم و استوار  بنا کرد.

 

4. Boyhood

img175

این فیلم نه تنها توجه های بسیار را پس از به نمایش درآمدن به خود جلب کرد بلکه میتوان آن را تافته ای جدا بافته یا گاوی صورتی در صنعت فیلم سازی دانست. این فیلم کودکیِ یک پسر جوان را به تصویر میکشد و اولین فیلمی است که تنها یک بازیگر 12 سالِ آن را در بیش از 12 سال بازی میکند.

این فیلم را برخی گاوِ صورتی میدانند (این اصطلاح یعنی یک چیز متفاوت از بقیه) آقای ست گادین در کتابش به نام گاو صورتی میگوید: ” اگر شما یک گاو ببینید، انگار که همۀ آنها را دیده اید. امّا چطور میشود اگر یک گاو صورتی ببینید؟ ” ” یک گاو صورتی بسازید و دریابید که دیگران چه چیزی میخواهند”

گاوهای صورتی قدرت جلب توجه و شروع صحبت کردن را دارند. متفاوت و عالی باشید و میتوانید توجه تمام صنعت و مشتریان را به خود جلب کنید.

 

5. The Queen

img174

این فیلم واکنش و بیانیۀ عمومی خانوادۀ سلطنتی انگلستان را در مورد مرگ پرنسس دایانا به تصویر میکشد. اگرچه ملکه الیزابت دوم به دادن یک بیانیه و ابراز تأسف مجبور شد ولی این مرگ را هرگز یک مسئلۀ خانوادگی تلقی نکرد، زیرا او یکدنده تر از آن بود که زیر بار آن برود.

استراتژیِ او، نشان دادن این مرگ بعنوان یک بلای عمومی بود و آرامش سردِ ملکه منجر به خشمِ مطبوعات و مردم انگلیس شد. پس از اینکه مردم از همه جای کشور تسلیت و تأسف خود را در کاخهای کنزینگتون و باکینگهام به نمایش گذاشتند، ملکه به نصیحت نخست وزیرِ وقت مجبور به دادن یک بیانیۀ عمومی دربارۀ مرگ پرنسس دایانا شد و شخصاً از محلی که مردم گل ها و هدایایشان را برای ادای احترام به او گذاشته بودند بازدید کرد و آن را پذیرفت.

این فیلم نشان میدهد که مهم نیست که یک فرد چقدر قدرتمند است، او هنوز نیاز دارد که به حرفهای دیگران گوش دهد و نصیحتهای دیگران را بخصوص در شرایط بحرانی به کار گیرد. یک برند یا محصول ممکن است باعث از بین رفتن و یا ساختن یک تجارت شود ولی مهم این است که در هنگام بحران ها دست از یکدندگی بردارید و به حرف مشاوران و افراد معتمد خود گوش دهید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید