4 روش برای رسیدن به نبوغ و خلاقیت

4 روش برای رسیدن به نبوغ و خلاقیت

خلاقیت و قدرت ابداع، امروزه بیش از پیش خواهان دارد. با توجه به رشد سریع اقتصادهای مبنی بر اینترنت، می توان گفت کسانی که خلاقیت و قدرت ابداع دارند، فرصت های کاری منحصر به فردی برای خود ایجاد کرده اند. تجارت آفرینان آنلاین در مسیر کاری خود در حال پیشرفت بوده و هر روز چیزهای جدیدی را ایجاد می کنند، چرا که این تجارت و صنعتی که ما امروزه تجربه می کنیم، همچنان یک جبهه جدید و نوظهور به شمار می رود.
مشاغل و موقعیت های قراردادی یا پیمانی، امروزه به سادگی به خارج از مرزها outsource یا برون سپاری می شود، به جاهایی که هزینه زندگی در آنجا کمتر است. با وجود دستمزدهای پایین تری که به کارکنان مجازی داده می شود، غربی ها شانس بیشتری برای برنده شدن در این رقابت دارند. این مدل کارکنانی که در مرزهای خارج به خصوص خارج از امریکا زندگی می کنند، معمولاً افرادی تحصیل کرده و بامهارت هستند، و اغلب نمی دانند که خیلی از کسانی که در امریکا کار می کنند، در واقع به نوعی قدردان و سپاسگزار آنها بوده و به دنبالشان می گردند.
خوب، حالا سوالی که مطرح می شود این است که، اگر به صورت طبیعی خلاق نباشم، پس در میان این جمعیت انبوه، چه کار باید بکنیم؟

پاسخ ساده است، باید تمرین خلاقیت کنید.

هنرمندان، سالهاست که ماتریس خلاقیت را مدیریت می کنند. در اینجا روش هایی را به شما نشان می دهیم، که ممکن است انتظار نداشته باشید، همین کارهای ساده بتواند سبب پیشرفت فوق العاده شما شود.

 

1. هیچ کاری انجام ندهید

به معنای واقعی کلمه، هیچ کاری. به خصوص اگر همیشه تقریباً پرمشغله هستید. به مسافرت بروید، یا کنار ساحل یا لبه استخر بنشینید و هیچ کاری انجام ندهید. اگر نمی توانید به مسافرت بروید، یک بعد از ظهر را به خود اختصاص داده و استراحت کنید. اگر زندگی تان با پروژه ها، نیازمندی ها و وظایف هر روزه اشغال شده، پس طبیعی است که افکار خلاقانه در وجودتان جاری نیست، چرا که فضای ذهنی تان کاملاً پر شده است. باید آن را خالی کنید.
حتی اگر کمی کسل شوید. درست زمانی که خسته و کسل شده اید، و در این فکر هستید که چگونه آن را مدیریت کنید، خواهید دید که ایده ها سرازیر می شوند. تا آن زمان، هیچ کاری انجام ندهید.

 

2. یادداشت کنید

عادت کنید که همیشه یادداشت بردارید. یک روش می تواند این باشد که هر روز صبح، حدود 3 صفحه راجع به چیزهایی که به ذهنتان می رسد، داخل یک تقویم یا سررسید، یادداشت بردارید. در طول روز نیز، هر زمان که ایده یا فکری به ذهنتان رسید، آن را بنویسید، مهم نیست که این فکر در این لحظه چقدر کوچک یا بی اهمیت است. داشتن یک app یا برنامه کاربردی موبایلی برای یادداشت برداری، یا حتی یک پد ساده و یک خودکار در کیف، کفایت می کند. حتی می توانید یادداشت های صوتی را نیز ضبط کنید.

ایده ها اغلب زمانی به سراغ شما می آیند که درگیر کار یا فعالیت به خصوصی هستید، مثلاً موقع رانندگی، یا زیر دوش، یا هنگام آشپزی یا باغبانی. هنگام انجام این قبیل کارها، ذهن به حالت فکری و مراقبه می رود، و قسمت ناخودآگاه ذهن قادر خواهد بود که ایده پردازی کرده و به طور آزاد و بدون قید به طراحی فکری بپردازد. این همان جایی است که ایده ها و خلاقیت ها بروز می کنند.

 

3. به رویاهایتان توجه کنید

اگر فکر می کنید رویاها و تصوراتتان بی معنی است، پس دوباره فکر کنید. اگر الگوهای رویایی و خیالیتان را در یک سررسید یادداشت کرده و یادبگیرید که آنها را تفسیر کنید، این احتمال وجود دارد که آلبرت اینتشتین بعدی شوید. مبتکر و مخترع معروف نظریه نسبیت، به این دلیل آن را کشف کرد که از نوجوانی در خیال آن بوده است.
ایده ها و کارهای هنری دیگری که می توان گفت از رویاها و خیالات سرچشمه گرفتند شامل: ماشین چرخ خیاطی که توسط Elias Howe اختراع شده است، همینطور فیلم ترمیناتور James Cameron، آهنگ ” Yesterday ” از Paul McCartney، جدول مندلیف یا جدول دوره ای توسط Dmitry Mendeleyev، DNA و مارپیچ دوگانه که توسط James Watson کشف شده، و همینطور جایزه گلف Jack Nicklaus.

 

4. بخندید

مطالعات و محاسبات انجام گرفته بر روی مردم نشان می دهد، کسانی که حالت شوخ طبعی و مزاح دارند، خلاق تر هستند. ثابت شده است که اگر پیش از رفتن به سر جلسه امتحان، به یک موضوع خنده دار گوش کنید، نمره و امتیاز بالاتری کسب خواهید کرد. بیشتر مردم، زمانی که در حال استراحت و آرامش هستند، خلاقانه تر فکر می کنند. لازم به یادآوری نیست که اندورفین در زمان خنده ترشح می شود. تمایل افراد طنزپرداز و شوخ طبع، این است که بتوانند خارج از محدوده یک موضوع به آن فکر کنند، چیزی که برای حل مسئله، ایده پردازی و خلاقیت، ضروری است. در کنار آن، افراد شوخ طبع در شغل و کارشان نیز باارزش تر سنجیده می شوند.
برای اینکه بتوانید خلاق باشید، لزومی ندارد که حتماً یک هنرمند یا کمدین باشید، تنها کافی است جنبه مبتکر و خلاق وجودتان را پرورش دهید، چیزی که شاید در زمان کودکی، موقعی که مدادشمعی هایتان را شکستید، از یادتان رفته است. تمرین دادن به عضلات خلاق، آنها را قوی تر خواهد کرد و به شما این امکان را می دهد که ارزش های بیشتری به کار و زندگی تان، اضافه کنید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید