15 راه برای بهبود سئوی سایت در سال 2022

بهبود سئو

درک بهینه سازی موتور جستجو یا همان بهبود سئوی سایت زمان بر است. صدها قانون برای الگوریتم گوگل سبب سردرگمی می شود. ولی برای اینکه از منحنی مثلی SEO  در سال 2022 عقب نمانید فقط باید وقت گذاشته و برای رسیدن به ارزش واقعی تلاش کنید. این مسئله برای کارآفرینان و تجارت آفرینان امری حیاتی میباشد. سعی کنید از تکنیک های مشکوک استفاده نکنید.

این دقیقا یعنی چه؟ خوب، برای اینکه قوانین مهم را به خوبی به شما انتقال دهیم با یک داستان شروع می کنیم. تصور کنید که به تازگی بیزینس جدیدی را شروع کرده اید و به طرف بانک می روید. روبروی کارمند بانک می نشینید و طرح تجاری فوق العاده خود را توضیح می دهید. حتی به او طرح کسب و کار خیره کننده ای نیز نشان می دهید.

توضیح می دهید که در حال فروش آخرین ویجتی هستید که برای تحت تاثیر قرار دادن حتی باهوش ترین مشتریان در صنعت  XYZ طراحی شده است. بله، چه چیز بهتر از این. شما به کارمند بانک میگویید که به یک میلیون دلار وام نیاز دارید. او به شما خیره نگاه می کند. سپس، پس از یک مکث طولانی و ناخوشایند، حساب مالی دو تا سه سال گذشته شما را می خواهد.

حساب مالی؟ ما تازه کسب و کار خود را راه انداخته ایم، شما به خودتان فکر می کنید. ما حساب مالی نداریم ، تازه شروع کرده ایم این آخرین چیزی است که می توانید بگویید. آیا نمی خواهید بخشی از این بیزینس باشید؟ دوباره به شما خیره نگاه می کند. این بار سرش را تکان می دهد، به کاغذی که به او دادید خیره می شود، بلند می شود، به شما دست می دهد و با نگاه شما را تا در خروجی همراهی می کند.

نتیجه اخلاقی این داستان چیست؟ اکثر افرادی که سعی دارند با SEO در سال 2022 نتایجی بدست آورند تازه شروع کرده اند. آنها اخیرا وب سایتی را ثبت کرده و سعی دارند در رده بندی برخی کلیدواژه های بزرگ و بسیار رقابتی قرار گیرند. پس از حدود شش ماه تلاش و دست و پا زدن ناامید شده و به تبلیغات رو می آورند.

مطمئنا. تبلیغات بسیار عالی است. ساخت یک جشنواره فروش و استفاده از تبلیغات در فیس بوک، گوگل یا یوتیوب، احتمالا سریع ترین راه برای کسب درآمد آنلاین است و به مشتریانی که قصد خرید دقیقا همان چیزی را دارند که شما می فروشید، پیشنهاد می دهد. ولی، متغیرها و معیارهای زیادی برای این کار وجود دارد. بیشتر مردم احساس می کند که این کار فقط پول هدر دادن است و دلیل هم دارد.

ولی، اگر بتوانید همان پیشنهاد را در مقابل مردم رایگان دریافت کنید چه؟ تست کردن ، سپس ارزیابی با استفاده از تبلیغات . این دقیقا همان چیزی است که SEO می تواند برای شما در سال 2022 انجام دهد یا، رک و راست بگوییم هر سال برای این موضوع می توانند انجام دهند. خب این چطور کار میکند؟ قوانین پیروزی در رقابت و تسلط بر نتایج جستجوی گوگل (یا هر موتور جستجو دیگری) چیست؟

سه ستون SEO

قبل از ورود به قواعد یا استراتژی های خاصی که هنگام انجام بهبود سئوی سایت استفاده می کنید ، باید سه ستون را بشناسید. اگر به همان ابتدای الگوریتم های جستجوی گوگل بازگردیم ، چیزی به نام PageRank را می یابیم. اگر به یاد بیاورید، PageRank الگوریتم اصلی بود که موتور جستجوی گوگل آن را ساخته بود.

این الگوریتم وب را لینک به لینک جستجو می کرد. در نهایت کل اینترنت را با ایجاد شبکه اطراف آنچه وب مجازی نامیده می شود کشف می کرد. هرچقدر لینک های بیشتری برای یک صفحه خاص پیدا می شد، آن صفحه مشخص اهمیت یا ارتباطات بیشتری داشت. لینک های بیشتر و ربط بیشتر به معنای رتبه بالاتر بود.

در حال حاضر، همه چیز قطعا از آن روز تغییر کرده است. این فقط در مورد لینک های امروز نیست. مطمئنا، مردم به شما می گویند که همه چیز در مورد لینک است. اما قبل از اینکه به جزئیات فنی بپردازیم، باید سه ستون را که باعث ایجاد تیک SEO در موتور جستجو می شوند را بشناسیم. شما می توانید اینها را به عنوان اصول اساسی در نظر بگیرید. ما از سال 2013 قوانین سئو را بررسی میکنیم ، اگرچه قوانین تغییر کرده است، ستون ها هنوز همان طور باقی مانده اند.

 1. اختیار (Authority)

اختیار به کیفیت و حجم لینک های ایجاد شده در طول زمان مربوط است. هرچقدر اختیار یک وب سایت بیشتر باشد، به لینک های بیشتری می تواند برسد. شما می توانید اختیار را از طریق ابزاری مانند MozBar یا SEMRush ارزیابی کنید. اختیار دامنه (DA) و امتیاز دامنه (DS) دو روشی هستند که این شرکت ها مقدار اختیار یک دامنه را تعیین می کنند. با این حال، هیچ امتیازی در همان لحظه به حساب شما نمی آید و هر گونه تغییر یا پیشرفت در SEO  شما ممکن است هفته ها یا ماهها طول بکشد تا نتیجه بدهد.

 1. محتوا (Content )

محتوای یک سایت زمانی اهمیت زیادی دارد که به رتبه بندی در سال 2022 برسد. در واقع، اهمیت این موضوع به طور چشمگیری افزایش یافته است. این روزها محتوا بسیار اهمیت دارد و استفاده از نرم افزار برای تولید محتوای کیفیت پایین دیگر به کار نمی آید. امروزه محتوای شما باید بسیار عالی باشد. باید چیزی بر دانسته های بازدید کننده بیافزاید و ارزش های بازدید کننده را درگیر کند. هرچقدر مشارکت بیشتر باشد، کاربران بیشتری آن محتوا  را به اشتراک خواهند گذاشت، و به نوبه خود، رتبه آن بهتر خواهد شد. با جدیدت روی محتوا سرمایه گذاری کنید و شاهد سودآوری آن باشید.

 1. سن شاخص (Indexed Age)

ستون سوم و نهایی SEO ، سن شاخص است. سن مهم است در حالی که عوامل دیگر قطعا می توانند در ابتدای کار از سن پیشی بگیرند، خیلی مهم است که یک پیشینه خوب با محتوای دامنه خود ایجاد کنید و کیفیت لینک های ورودی به سایت شما به آن محتوا اشاره داشته باشد. این در طول زمان اتفاق می افتد نباید عجله کنید. سن شاخص تاریخ اصلی ای که گوگل سایت یا محتوای آن را کشف کرده را نشان می دهد.

15 قانون SEO در سال 2022

اگر می خواهید بر سئو در سال 2020 مسلط شوید، قوانین و راه و چاه های بسیار زیادی منتظر شما است ولی این 15 قانون مهم ترین آنها هستند. اطمینان پیدا کنید که این قوانین را در صفحه اصلی (homepage) رعایت کرده اید اگر می خواهید  بر SERP ها تسلط یابید.

1. سرعت صفحه خود را ارزیابی کنید و درصورت نیاز ارتقا دهید

برای تعیین اینکه کدام قسمت ها برای دامنه باید ارتقاء یابد از آمار بازدید صفحات Google استفاده کنید. با افزایش قابل توجه سرعت صفحه سایت ، می توانید دیده شدن احتمالی خود را به طور چشمگیری افزایش دهید. همچنین می توانید از ابزارهایی مانند Pingdom، GTMetrix و Varvy استفاده کنید. در اینجا قسمت هایی که باید برای بهبود سرعت صفحات به دنبالش باشید آورده شده است:

 • زمان پاسخ سرور به درخواست ها را کاهش دهید
 • رندر- CSS مسدود کردن – رندر و جاوا اسکریپت بالای صفحه وب را حذف کنید
 • برای افزایش سرعت اجزای صفحه ای که به آن افزوده شده کشCash جستجوگر را دستکاری کنید
 • جاوا اسکریپت، CSS و HTML خود را در صورت امکان کوچک کنید
 • فشرده سازی هایی مانند GZip را فعال کنید
 • همه تصاویر را با بهینه سازی کننده های تصاویر loss-less مانند Compressor.io بهینه سازی کنید

2. در صورت امکان از CDN و DNS برای دامنه استفاده کنید تا به سرعت محتوا خود را تامین کنید

استفاده از شبکه های ارائه محتوا (CDN ها) مانند Amazon’s Cloudfront  از آن جهت اهمیت دارد که بدین صورت می توانید به سرعت محتوای خود را در اختیار کاربران هرکجا که باشند بگذارید. CDN ها محتوای شما را در چندین سرور در سراسر جهان بازتاب می کنند، سپس آن محتوا را از نزدیکترین سرور به بازدید کننده انتقال می دهند.

همچنین باید در نظر بگیرید که DNS خود را به یک CloudFlare یا پیکربندی مشابه مرتبط کنید که با زمان های پخش DNS کمک خواهد کرد. اغلب، ممکن است انتشار DNS تاخیر داشته باشد که به اینکه ثبت کننده کیست و سرورهای آنها کجا قرار گرفته است، از کجا درخواست DNS می آید، بستگی دارد.

3. محتوای مفید تولید کنید که ارزش آفرینی کند

همیشه محتوایی عالی تولید کنید و هنگام انجام این کار سعی نکنید از میانبرها استفاده کنید. هر ماه که می گذرد توانایی گوگل برای شناسایی و درک محتوای عالی بهتر و بهتر می شود. سعی نکنید با سیستم بازی کنید، در واقع برای ایجاد محتوای عالی روش خود را پیش ببرید، با این کار، بازتاب را در سایت خود می بینید و ترافیک افزایش می یابد. محتوای عالی سبب جذب بازدید کننده شده و آنها را تشویق می کند تا آن محتوا را به اشتراک بگذارند. به طور کلی، هنگام ساخت محتوا، روی این موارد تمرکز کنید:

 • هرگز محتوایی کمتر از 2000 کلمه ننویسید
 • یک پروفایل لینک سالم هم با لینک های داخلی و لینک های خارجی مربوطه ایجاد کنید
 • همه منابع ، آمار و مطالعات مربوطه را ذکر کنید
 • بخش محتویات خود را طوری قرار دهید که خواندن آن آسان باشد
 • تصاویر مرتبط و با کیفیت را به عنوان تصویر اصلی خود قرار دهید
 • از واژه های کلیدی سالم استفاده کنید ولی از واژه های کلیدی بیش از حد استفاده نکنید
 • محتویات آموزشی ایجاد کنید که به حل مشکلی کمک کند
 • محتوای شما در عین حال که باید طبیعی و ملموس باشد باید به موتورهای جستجو نیز توجه داشته باشد

4. اطمینان از کارکرد برروی تلفن همراه و کاربردپذیری همه دستگاه ها

امروزه جستجو در تلفن همراه بسیار فراگیرتر از جستجو در دسکتاپ است. بر پاسخگویی و قابلیت استفاده در تلفن همراه تمرکز کنید. بنا بر گزارش Search Engine Land ، جستجوهای تلفن همراه تقریبا 70 درصد همه جستجوها در سال 2020 بود. اطمینان یابید که سایت شما برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده است و به آسانی می توانید از آنها در همه پلت فرم ها استفاده کنید، اجرای کتابخانه CSS مانند Bootstrap یا ساختن نوع مخصوص خودتان را فراموش نکنید.

5. تمرکز بر افزایش تجربه مثبت کاربر

یک تجربه عالی برای کاربر ایجاد کنید. یعنی استفاده از سایت شما آسان باشد. حرکت در آن آسان باشد. جستجو و کشف نوع درستی از محتوای آسان باشد. در اینجا چند پیشنهاد برای بهبود سئوی سایت با تمرکز بر تجربه مثبت کاربر ارائه می شود:

 • برای آدرس دادن و حرکت کردن در سایت از نشانگرها استفاده کنید
 • جستجوی سریع سایت را پیاده سازی کنید
 • وب سایت خود را بیش از حد گرافیکی نکنید
 • استفاده از منوی اصلی را آسان کنید
 • همه مطالب خود را با استفاده از برچسب ها طبقه بندی و دسته بندی کنید
 • از استفاده بیش از حد پنجره ها اجتناب کنید

6. تامین محتوا با ویدیوها، فایل های صوتی یا پادکست ها برای افزایش مشارکت

مشارکت کاربران در سایت، بسیار مهم است. گوگل به شدت به میزان زمانی که کاربران در وب سایت شما صرف می کنند توجه دارد. بنابراین، هنگامی که محتوایی مفید و جذاب ایجاد می کنید، مردم می خواهند مدت زمان بیشتری را در سایت شما صرف کنند. در حال حاضر، واضح است که استفاده از کلمات زیاد و محتوای طولانی در اینجا کارساز است. اما همچنین باید این محتوا را با ویدیوها، موزیک ها و پادکست ها نیز تکمیل کنید. بدین صورت میانگین زمان صفحه و زمان یازدید از سایت شما افزایش می یابد.

7. استفاده از فهرست بندی نامتقارن معنایی برای تنوع واژگان کلیدی

نمایه سازی غیرمنتظره (LSI) یک تکنولوژی بنیادی ای است که گوگل از آن برای جستجوی Hummingbird خود استفاده می کند که تکرار فعلی جستجوی معنایی است. LSI به Google اجازه می دهد محتوای مربوطه را با درک آنچه که کاربر در جستجوی آن است ارائه دهد، به جای اینکه سعی کند محتوا را بر اساس واژه کلیدی خود ارائه دهد. LSI نیز فقط روشی فانتزی همان شیوه است. به عنوان مثال، “درآمد آنلاین ایجاد کنید” را می توان به روش های مختلفی گفت مثلا ” در اینترنت پول نقد بسازید” و یا ” در وب درآمد داشته باشید” و غیره. گوگل واژه کلیدی را می شناسد. از این برای کل محتوای خود استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که نثر ارگانیک و طبیعی ایجاد کنید.

8. در محتوای خود لینک های خروجی مربوطه ایجاد کنید

لینک های خروجی مهم هستند. نگران تصویر کردن آنها با لینک های nofollow  یا dofollow  نباشید. به سادگی لینک های مرتبط در محتوا ایجاد کنید تا مردم بتوانند به سفرهای اکتشافی خود ادامه دهند. همیشه حداقل دو تا سه لینک مربوط به خروجی در هر بخش از محتوایی که ایجاد می کنید داشته باشید.

9. تمرکز بر کیفیت لینک ها بیش از کمیت آنها

کیفیت لینک بسیار مهمتر از کمیت آن است. هنگام ایجاد پیوندها به محتوای خود، درگیر تعداد آنها نشوید. هدف باید باکیفیت ترین دامنه ها باشد و حصول اطمینان از اینکه این لینک ها به طور طبیعی و ارگانیک ایجاد می شوند. هدف شما همیشه باید این باشد.

اگر سایت شما فارسی است، سعی کنید که بیشتر لینک های خود را به سایت های فارسی بدهید. زیرا در سال 2022 گوگل به این موضوع بیشتر از سابق حساسیت نشان میدهد.

10. همیشه محتوای خود را با استفاده از بهره گیری از دامنه های مورد اعتماد بازاریابی کنید

وقتی محتوا تولید می کنیم، حتی وقتی آن را روی دامنه های مورد اعتماد می سازیم، همیشه آن محتوا را با استفاده از سایت های معتبر دیگر بازاریابی کنیم. مهم نیست که آن محتوا را کجا تولید کرده اید، تولید محتوا برای فروش کلید برنده شدن SEO در سال 2022 است، یا هر سالی که این موضوع اهمیت دارد.  فقط تکه های مفید دیگر محتوا را در سایت های معتبری مانند Quora، LinkedIn, Pinterestو Medium بگذارید مثلا با لینکی که به تکه اصلی محتوا اشاره دارد.

11. از تبلیغات بیش از حد در بالای صفحه استفاده نکنید

مراقب باشید که از چه میزان تبلیغات در بالای صفحه استفاده می کنید. نمی خواهید که در پایان روز بخش بزرگی از تیتر بالای صفحه با تبلیغات هدر رود. این موضوع تجربه بدی برای کاربر ایجاد می کند و به ویژه گوگل این را دوست ندارد. همچنین، تبلیغات بیش از حد از پلتفرم های تبلیغاتی بسیار زیاد، طبیعتا سایت شما را کند می کند. آن را به حداقل برسانید.

 12.  ایجاد راهنماهای انحصاری با دعوت به عمل روشن و مشخص

رولاند فریسیر، یکی از معتبر ترین نام ها درزمینه بازاریابی آنلاین، می گوید که تمرکز شرکتش ( Digital Marketer)  بر ایجاد سوپرگایدها یا راهنماهای انحصاری می باشد. سوپرگایدها تنها تکه هایی از محتوا هستند که پست های انبوه ارزشمندی (MVP) هستند و موجب تعامل و اشتراک گذاری بسیار زیادی می شوند که کمک می کنند دامنه  درگیر جو نشود.

 13. سعی نکنید کاری فریبنده یا ابلهانه انجام دهید

کارهای فریبنده یا ابلهانه را فراموش کنید و بر افزودن ارزش متمرکز شوید. سعی نکنید برای بهبود سئوی سایت کاربران را هدایت کنید یا موتورهای جستجو را فریب دهید. اگر در مورد پیروزی در بازی SEO  جدی هستید، چه در سال 2022 و چه در سال دیگر، باید این تاکتیک ها را فراموش کنید. اگر این تاکتیک های تقلبی را امتحان کنید، اعتماد گوگل و اعتماد هر بازدید کننده ای که به وب سایت شما می آید را از دست خواهید داد.

14. استفاده از رسانه های اجتماعی برای تولید محتوای ویروسی که به دامنه شما لینک می شود

در صورتی که رسانه های اجتماعی به درستی استفاده شوند قطعا می توانند مقدار زیادی از ترافیک کاربر را مدیریت کنند. استفاده از رسانه های اجتماعی برای تولید محتوای ویروسی متمرکز بر کسب و کار نیست، بلکه نوعی ارزش را اضافه می کند، چه ارزش سرگرمی چه ارزش اطلاعاتی در یک یا چند شیوه.

15. از تاثیرگذاران بهره بگیرید تا بتوانید نتایج بهتر و بیشتری داشته باشید

از تأثیرگذاران برای کمک به بیرون کشیدن محتوا بهره بگیرید. چه در اینستاگرام چه در فیس بوک ، اینفلوئنسرهای بسیاری هستند که می توانند از شما دفاع کنند. به این وسیله می توانید به خیل عظیمی از مخاطبان دسترسی یابید، مخصوصا در همان ابتدا، و می توانید خود را مطرح کنید.


15 راه برای بهبود سئوی سایت در سال 2022 


تجارت آفرین فارکس

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید