11 روش برای کسب احترام در محیط کار

11 روش برای کسب احترام در محیط کار

 

ما در زندگی شغلیمان به دنبال احترام میگردیم. کسب احترام از دیگران در محیط کار چیزی است که خیلی از افراد بدنبال آن هستند اما اغلب نمیدانند که چگونه به این هدف خود برسند.

این نکات میتوانند برای شما برای رسیدن به چنین هدفی موثر باشد.

 

1. اعتماد بنفس خود را نشان دهید

به همکارانتان نشان دهید که چه مقدار برای اهداف سازمانتان ارزش قائل هستید و آنها را نیز به همین سمت تشویق کنید. در عین حال نگذارید که کارتان هویت فردی شما را از بین ببرد. کارفرمای شما باید بداند که شما انتخاب کرده اید که برای او کار کنید. اجازه ندهید که ترستان از دست دادن شغلتان باعث تضعیف عملکردتان شود.

همیشه برنامه های جایگزین داشته باشید و برای خود انتخاب های دیگری در نظر بگیرید. این روش به شما حس اعتماد بنفس و بینش بازتری میدهد. به اصول هدف خود پایبند باشید ولی در صورت لزوم بقیۀ آن را تعدیل کنید.

 

2. سعی کنید که هر کار و وظیفه ای را به موقع تکمیل کنید

این کار به بالادستان و زیردستان شما نشان میدهد که فرد قابل اعتمادی هستید و اینکه برای حرف خود ارزش قائل است. همچنین باعث میشود که دیگران به شما اعتماد کنند و نشان میدهد که شما کسی هستید که میشود روی آن حساب کرد. چنانچه به شما یک ضرب العجل غیر منطقی داده شده است سعی کنید که بسیار سنجیده این امر را گوش فردی که این ضرب الجل را اعلام کرده برسانید.

 

3. شوخ طبعی خود را نشان دهید

عزم کنید که اشتباهات خود را بپذیرید ولی بر روی آنها تمرکز نکنید. گاهی باید کمی خضوع داشته باشید ولی باید این کار به شما اعتماد بنفس بدهد. افراد اغلب به رهبرانی که نامطمئن به نظر میرسند احترام نمیگذارند.

نشان دادن جنبه های انسانی و کمی شوخی و حفظ اعتماد بنفس میتواند برای شما در محیط کار احترام به همراه داشته باشد.

 

4. نسبت به دیگران صبور باشید

بدانید که همکاران شما هرکدام سطوح متفاوتی از آموزش را دیده اند و در راستای این آموزش جایگاه و وظیفه ای به آنها محول شده است. دیگران را هنگامیکه کاری را به خوبی انجام میدهند تشویق کنید. صبور بودن با دیگران نشان میدهد که شما به همکارانتان اعتماد دارید و باور دارید که آنها میتوانند دانش و توانایی های خود را بهبود بخشند. احتمال اینکه افراد به کسانیکه با آنها رفتار مناسبی دارند با احترام بیشتری برخورد کنند و در هنگام مشکلات و سئوالات به سراغشان بروند بسیار بالاتر است.

 

5. به همکارانتان احترام بگذارید حتی اگر آنها را دوست ندارید

حتی اگر چشم دیدن همکار خود را ندارید، باز هم باید احترام حرفه ای خود را به همۀ کسانیکه با آنها در محیط کاری برخورد دارید حفظ کنید. همه چیز در محیط کاری در حال تغییر سریع است. کسیکه امروز زیردست شما است فردا ممکن است که سرپرست شما باشد. همچنین امکان دارد که همکار شما وارد یک کمپانی دیگری شود که آن شرکت مشتری شما باشد.

 

6. شایعات محیط کار را تکرار نکنید

اگرچه ممکن است تمایلی در شنیدن شایعات و تکرار آنها در شما وجود داشته باشد ولی باید بدانید که این کار شما را فردی نامطمئن نشان خواهد داد فردی که نمیتوان اطلاعات محرمانه ای در اختیارش گذاشت. این کار همچنین این حس را انتقال میدهد که از بحث کردن دربارۀ بدبختی های دیگران لذت میبرید. و این راه مناسبی برای کسب احترام نیست.

 

7. افراد را در همه موارد در نظر بگیرید

به کارمندانتان دربارۀ تمام تغییرات در سازمان اطلاع رسانی کنید و تأثیر این تغییرات بر کار و شرایط آنها شفاف بازگو کنید. آنها را تشویق کنید که سئوال بپرسند تا از تمام اتفاقاتی که در سازمان می افتد با خبر شوند. یکی از راه های آسان برای انجام این کار چاپ یک روزنامۀ یا ماهنامۀ کوچک درون سازمانی است.

 

8. کارمندان از تشویق شدن لذت میبرند

تشویق باعث افزایش اعتماد بنفس در انجام کارها میشود. این کار باعث میشود که افراد سخت تر کار کنند و مهارت های بیشتری را فرا گیرند. چنانچه میخواهید یک انتقادی کنید آن را به همراه یک تشویق بعد از آن بیان کنید تا تأثیر بیشتری داشته باشد. اگر اشتباهی پیش آمده کسی را در جلوی دیگران سرزنش نکنید. اگر که یک گروه مخاطب شما هستند مشکل را توضیح دهید و قدمهای عملی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی در آینده را نیز بیان کنید.

 

9. دانش و اطلاعات خود را با همکارانتان در میان بگذارید

این عمل نشان میدهد که شما به توانایی های آنها برای کنترل کردن شرایط اعتماد دارید و آنقدر برای آنها احترام قائل هستید که چنین اطلاعات مهمی را در اختیار آنها میگذارید.

این کار همچنین به شما کمک میکند تا یک باورِ تیمی بوجود آورید و دیگران را در موفقیت هایتان سهیم کنید. افراد قابل احترام کمتر در مسیر موفقیت تنها هستند. آنها افراد دیگر را در مسیرشان وارد میکنند و این حقیقت را نشان میدهند که هرکسی نقشی در موفقیت کمپانی داشته است.

 

10. مرتب و منظم باشید

یک محیط کاری فعال و پویا نشانگر در بر داشتن افرادی سخت کوش است اما یک محیط کاری نامرتب این احساس را میرساند که شما هیچ توجهی به جلوۀ سازمان خود ندارید. حتی لباسهای شما باید بازگو کنندۀ باورها و ارزش های شما در محیط کاریتان باشد. بگونه ای لباس بپوشید که انگار آن روز قرار است از شما تقدیری انجام شود. مرتب و منظم بودن میتواند فرهنگ فرد را کاملاً بازگو کند و بگوید که فرد در چه جایگاه اجتماعی رشد پیدا کرده است.

 

11. همیشه حرفه ای باشید حتی در مهمانی های سازمانتان

نصیحت نهایی برای آنهایی که میخواهند در محیط کاری قابل احترام باشند این است که در مهمانی های سازمانی هرگز کنترل و تعادل خودشان را از دست ندهند. حتی اگر که این مهمانی کاملاً غیر تشریفاتی و غیر رسمی است هنوز با کار شما ارتباط دارد و تمام گفته ها و اعمال غیر مناسب شما در محیط کاریتان نیز تأثیر میگذارد.

با اینکه زندگی شخصی شما کاملاً به خوتان مربوط میشود، ولی میبایست اعتبار و شهرت حرفه ای خود را حفظ کنید. البته این اصلاً به این معنی نیست که شما شادی نکنید و لذت نبرید اتفاقاً کاملاً برعکس. شما میتوانید جنبه های انسانی خود را کاملاً ابراز کنید ولی حرکات ناشایست و بدون کنترل شما حتی در مهمانی های غیر رسمی باعث کم شدن احترام افراد نسبت به شما میشود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید