گزارش دلار – دلار آمریکا پس از گزارش شاخص PCE به بالاترین سطح خود رسید

اسکناس 1 دلاری

دلار آمریکا (USD) در آستانه آخرین انتشار داده های اقتصادی هفته، پس از یک جلسه پرنوسان در روز پنجشنبه در واکنش به گزارش اولیه تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده، امروز قدرت نشان می دهد. در ابتدا، دلار به دلیل گزارش هزینه های مصرف شخصی (PCE) در انتشار تولید ناخالص داخلی افزایش یافت، که نشان می دهد کاهش نرخ بهره ممکن است بیشتر به تعویق بیفتد و احتمال کاهش نرخ در دسامبر برای مدت کوتاهی از ماه سپتامبر پیشی بگیرد. با این حال، همانطور که بازار تمام ارقام را هضم کرد، داده ها را به عنوان نشان دهنده رکود تورمی تفسیر کرد که منجر به افزایش ارزش سهام و فشار بر دلار آمریکا شد. این تغییر در احساسات نشان می دهد که اگرچه کاهش نرخ بهره ممکن است همچنان برای سال 2024 روی میز باشد، اما شایعات قبلی در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره رد شدند.

از نظر داده‌های اقتصادی، انتشار شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو ایالات متحده، یعنی شاخص قیمت مصرف شخصی (PCE)، به غیر از داده‌های درآمد و هزینه شخصی، هیچ شگفتی قابل توجهی نداشت. داده‌ها نشان می‌دهد که مردم همچنان در حال خرج کردن هستند، که نشان می‌دهد فشارهای تورمی احتمالاً ادامه خواهند داشت و انتظارات برای یک مسیر نرخ ثابت را تقویت می‌کند. این چشم انداز باید از تقویت دلار آمریکا حمایت کند.

سرخط خبرهای دلار

تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای بدون تغییر نگه داشتن نرخ بهره در ابتدا USD/JPY را به 156.80 رساند. با این حال، در طول ساعات معاملات اروپا، این جفت حرکت نوسانی را تجربه کرد و به 155.00 سقوط کرد و به سرعت به 156.75 بازگشت. فعالان بازار حدس می زنند که آیا مداخله وزارت دارایی ژاپن یا بانک ژاپن پشت این اصلاح شدید وجود دارد یا خیر.

در ساعت 16:00 بوقت ایران، داده های هزینه های مصرف شخصی (PCE) برای ماه مارس منتشر شد. در حالی که هر دو عنوان ماهانه و PCE اصلی بدون تغییر در 0.3٪ باقی ماندند، PCE سرفصل سالانه از 2.5٪ به 2.7٪ افزایش یافت و PCE اصلی سالانه در 2.8٪ ثابت ماند. در همین حال، درآمد شخصی ماهانه از 0.3 درصد به 0.5 درصد افزایش یافت، در حالی که هزینه شخصی ماهانه بدون تغییر در 0.8 درصد باقی ماند.

متعاقباً در ساعت 17:30 به وقت ایران، داده‌های نهایی دانشگاه میشیگان برای ماه آوریل منتشر شد که نشان دهنده کاهش احساسات مصرف کننده از 77.9 به 77.2 است. با این حال، انتظارات تورمی مصرف کننده پنج ساله در سطح 3 درصد باقی ماند.

بازارهای سهام در سطح جهان واکنش مثبتی به تصمیم بانک ژاپن برای نرخ گذاری نشان دادند، با شاخص های اصلی در آسیا، اروپا و معاملات آتی ایالات متحده که همگی با افزایش معامله می شوند. با توجه به CME Fedwatch Tool، احتمال 88.5 درصد وجود دارد که فدرال رزرو نرخ صندوق فدرال رزرو را در ماه ژوئن حفظ کند. احتمال کاهش نرخ در جولای پایین است، در حالی که برای سپتامبر، 44.6 درصد احتمال دارد که نرخ ها کمتر از سطح فعلی باشد.

اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری ایالات متحده همچنان در حدود 4.68 درصد معامله می شود که نزدیک به این سطح است.

بررسی فنی DXY

شاخص دلار آمریکا (DXY)به نظر می‌رسد هفته را با روندی نزولی به پایان می‌رساند و پرسش‌هایی را در مورد مرحله چرخه اقتصاد ایالات متحده ایجاد می‌کند. چشم انداز رکود تورمی که با تورم بالا در بحبوحه وخامت اقتصادی مشخص می شود، سناریوی چالش برانگیزی را برای فدرال رزرو ارائه می دهد که به طور بالقوه توانایی آن را برای تعدیل موثر نرخ های بهره محدود می کند.

در جهت صعودی، بازیابی سطح محوری در 105.88، یک نقطه قابل توجه از مارس 2023، برای حرکت صعودی بسیار مهم است. فراتر از آن، شاخص دلار می تواند بالاترین رقم 16 آوریل را در 106.52 هدف قرار دهد. حرکت رو به بالا بیشتر ممکن است با مقاومت در اطراف سطح دور 107.00 مواجه شود، با مانع دیگری در 107.35، مطابق با بالاترین سطح 3 اکتبر.

برعکس، سطوح حمایت نزولی شامل 105.12 و 104.60 است و پس از آن میانگین متحرک ساده 55 روزه و 200 روزه (SMAs) به ترتیب در 104.40 و 104.10 قرار دارند. اگر این سطوح نتوانند حفظ شوند، SMA 100 روزه نزدیک به 103.70 ممکن است به عنوان سطح حمایت قابل توجه بعدی عمل کند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید