گزارش پوند به دلار – پوند استرلینگ با تقویت دلار و افزایش تنش های خاورمیانه، ضعیف باقی می ماند

بانک انگلستان - نرخ بهره

پوند استرلینگ (GBP) در برابر دلار آمریکا (USD) در جلسه روز دوشنبه لندن، بازگشتی جزئی نشان داد. با این حال، چشم‌انداز کوتاه‌مدت جفت پوند/دلار آمریکا در بحبوحه تشدید تنش‌ها در خاورمیانه و گمانه‌زنی‌ها در مورد تعدیل‌های بالقوه نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس (BoE) در مقایسه با فدرال رزرو (Fed) ضعیف باقی می‌ماند.

در حال حاضر، احساسات بازار نشان می دهد که BoE ممکن است کاهش نرخ بهره را از ماه آگوست آغاز کند، در حالی که انتظار می رود اقدامات مشابه توسط فدرال رزرو در سپتامبر آغاز شود.

در طول این هفته، آمارهای جدید اشتغال و تورم از بریتانیا نقش مهمی در شکل دادن به احساسات بازار نسبت به BoE ایفا خواهد کرد. سرمایه گذاران به ویژه روی داده های رشد دستمزد برای دوره سه ماهه منتهی به فوریه که قرار است روز سه شنبه منتشر شود، تمرکز خواهند کرد. این داده ها برای درک فشارهای تورمی مداوم در اقتصاد بریتانیا بسیار مهم است.

سرخط خبرهای پوند

پوند استرلینگ پس از رسیدن به پایین ترین سطحی که در بیش از چهار ماه گذشته مشاهده نشده بود، نزدیک به 1.2430 حمایت پیدا کرد. تشدید تنش ها در خاورمیانه و کاهش انتظارات از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) در نشست ژوئن جذابیت ارزهای پرریسک را کاهش داده است.

حملات تلافی جویانه ایران به اسرائیل پس از حمله به سفارت این کشور در سوریه در نزدیکی دمشق، بازارها را متزلزل کرده و تقاضا برای دارایی های امن مانند دلار آمریکا را افزایش داده است. شاخص دلار آمریکا (DXY) که عملکرد دلار آمریکا را در برابر ارزهای اصلی منعکس می کند، نزدیک به بالاترین حد پنج ماهه حول و حوش 106.10 در نوسان است.

سرمایه گذاران از نزدیک داده های خرده فروشی ماهانه ایالات متحده در ماه مارس را که برای انتشار در ساعت 16:00 بوقت ایران برنامه ریزی شده است، تماشا می کنند. پیش بینی ها حاکی از رشد 0.3 درصدی است که نصف سرعتی است که در ماه فوریه مشاهده شد.

در همین حال، در بریتانیا، ارقام تولید ناخالص داخلی ماهانه (GDP) بهتر از حد انتظار، نگرانی سیاستگذاران بانک مرکزی انگلستان (BoE) را کاهش داده است. تولید ناخالص داخلی فوریه 0.1 درصد افزایش یافت که نشان دهنده یک مسیر مثبت پس از رکود فنی در نیمه دوم سال 2023 است. با رشد 0.3 درصدی اقتصاد در ژانویه، اصلاح شده از 0.2 درصد به سمت بالا، BoE ممکن است موضع محتاطانه خود را تا زمانی که اعتماد به بازگشت تورم به هدف 2 درصد وجود نداشته باشد حفظ کند.

بررس فنی GBP/USD

پوند استرلینگ به دنبال شکستن سطح روانشناختی حیاتی در 1.2500 در برابر دلار آمریکا دچار افت قابل توجهی شد. این کاهش نشان دهنده تغییر در روند بلندمدت جفت پوند/دلار آمریکا به سمت قلمرو نزولی است که با نزول آن به زیر میانگین متحرک نمایی 200 روزه (EMA) در حدود 1.2570 تشدید می شود.

تحلیل تکنیکال پوند به دلار - دوشنبه 27 فروردین 1403
تحلیل تکنیکال پوند به دلار – دوشنبه 27 فروردین 1403

تأیید بیشتر این احساس نزولی، شکل گیری الگوی نمودار سر و شانه است که در بازه زمانی روزانه مشاهده شده است. خط گردن این الگو، که از پایین ترین سطح ثبت شده در 8 دسامبر نزدیک به 1.2500 ردیابی شده است، شکسته شده است، که نشانه بازگشت احتمالی به سمت نزولی است.

علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی 14 دوره ای (RSI) به شدت به زیر 40.00 سقوط کرده است که نشان دهنده شروع یک حرکت نزولی جدید در بازار است.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید