دلار آمریکا موج جدیدی را در بازارها پس از گزارش داغ تورم ایجاد کرد

اسکناس 1 دلاری

گزارش اخیر شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده باعث خرید دلار آمریکا (USD) شده است که نشان دهنده تغییر در انتظارات در مورد سیاست فدرال رزرو است. با توجه به اینکه ارقام CPI به بالاترین حد پیش بینی ها رسیده است، اکنون به طور گسترده پذیرفته شده است که کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در ماه ژوئن بعید است. در واقع، بازارها در حال حاضر انتظارات را از سه کاهش نرخ به تنها دو کاهش داده اند.

اکنون همه نگاه ها به انتشار صورتجلسه فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه است، جایی که سرمایه گذاران مشتاق ارزیابی سخنان بانک مرکزی هستند. اگر «دقایق» لحن آرام مشابه سخنرانی اخیر جروم پاول، رئیس فدرال رزرو را نشان دهد، ممکن است بازارها استراتژی فدرال رزرو را زیر سوال ببرند. این می تواند منجر به شک و تردید در مورد تصمیمات فدرال رزرو شود و به طور بالقوه باعث افزایش طولانی مدت دلار آمریکا شود.

سرخط خبرهای دلار

امروز در ساعت 14:30 به وقت ایران، تقویم اقتصادی با انتشار داده های انجمن بانکداران وام مسکن (MBA) آغاز شد. درخواست های وام مسکن MBA برای هفته منتهی به 5 آوریل افزایش جزئی 0.1 درصدی را به دنبال کاهش -0.6 درصدی در هفته قبل نشان داد.

در ساعت 16:00 به وقت ایران، شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) برای ماه مارس رونمایی شد:

  • تورم ماهانه بدون تغییر در 0.4 درصد باقی ماند.
  • تورم کل سالانه از 3.2 درصد به 3.5 درصد افزایش یافت.
  • تورم ماهانه ماهانه 0.4 درصد ثابت ماند.
  • تورم اصلی سالانه در 3.8 درصد ثابت ماند.

در ساعت 17:30 به وقت ایزان، داده‌های موجودی‌های عمده فروشی برای ماه فوریه منتشر می‌شود و انتظار می‌رود 0.5 درصد افزایش یابد.

رئیس بانک فدرال رزرو شیکاگو، آستن گولسبی، قرار است امروز سخنرانی کند.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) صورتجلسه جلسه اخیر مارس را در ساعت 21:30 به وقت ایران منتشر خواهد کرد. معامله گران صورتجلسه را برای نکات یا نشانه های واضح تر در مورد زمان بندی کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو بررسی خواهند کرد.

بازارهای سهام هم در اروپا و هم در ایالات متحده تحت فشار تقویت دلار آمریکا قرار دارند و همه شاخص ها بیش از 1 درصد در روز کاهش یافتند.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، انتظارات برای جلسه اول ماه مه فدرال رزرو نشان می دهد که احتمال 97.4 درصد ثابت ماندن نرخ وجوه فدرال رزرو بدون تغییر است، در حالی که احتمال کاهش نرخ 2.6 درصد است.

اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده حدود 4.48 درصد معامله می شود که بالاترین سطح خود را در چند ماه اخیر نشان می دهد.

بررسی فنی شاخص دلار

شاخص دلار آمریکا (DXY) از ابتدای سال 2024 در فاز تثبیت باقی مانده است و دامنه معاملات در سال حدود 5 درصد در نوسان است. با این حال، در بیشتر موارد، این محدوده حتی باریکتر بوده است و به طور متوسط حدود 3٪ است. نوسانات به طور قابل توجهی وجود ندارد و هر گونه نوسانی کوتاه مدت بوده است. به این ترتیب، گزارش CPI ایالات متحده که برای چهارشنبه برنامه ریزی شده بود، اهمیت زیادی دارد، زیرا می تواند به عنوان عامل تعیین کننده برای تصمیم فدرال رزرو در مورد آغاز کاهش نرخ بهره در ژوئن یا به تعویق انداختن آن به اواخر سال یا حتی خودداری از کاهش نرخ ها کلا در سال 2024 باشد.

سطوح کلیدی برای DXY شامل 104.60 است که چهارشنبه گذشته به نزولی رسید اما تا جمعه از پایین تر بازپس گرفت. با حرکت بالاتر، 105.12 به عنوان یک سطح بحرانی پس از تلاش ناموفق DXY برای پیشی گرفتن از آن در هفته گذشته قرار دارد. فراتر از آن، 105.88 نقطه مقاومت نهایی را قبل از ورود شاخص قدرت نسبی (RSI) به قلمروی بیش از حد خرید نشان می‌دهد.

DXY حمایت قابل توجهی از میانگین متحرک کلیدی در طول معاملات هفته گذشته دریافت کرد. میانگین متحرک 200 روزه (SMA) در 103.81، SMA 100 روزه در 103.43، و SMA 55 روزه در 103.90 همگی نقش مهمی در ارائه پشتیبانی ایفا کردند. انتظار می رود روند نزولی بیشتر با حمایت قابل توجهی در اطراف علامت 103.00 مواجه شود، با پشتوانه قوی از این میانگین های متحرک.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید